romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacisté napadli německého turistu, protože je Žid

Praha, 12.11.2008 20:38, (ROMEA)

Policisté obvinili tři mladíky, které podezírají z toho, že v úterý v 20:45 napadli v pražské Široké ulici německy hovořícího muže. ČTK to dnes řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan s tím, že útočníci byli zřejmě příznivci neonacistického hnutí. Dvaapadesátiletý napadený byl podle informací ČTK židovského vyznání. Obviněným hrozí rok až pět let vězení, policie navrhla všechny tři umístit do vazby.

Trojice podle policie na muže zaútočila kvůli jeho vyznání, o kterém podle Hulana vypovídalo i jeho oblečení. "Napadli ho nejprve hlasitým pokřikováním, hanlivým vůči jeho vyznání," řekl mluvčí. Následoval prý fyzický útok pomocí dlažebních kostek, které si přinesli s sebou. Jedna z kostek napadeného zasáhla do nohy, útočníci jej prý poté ještě kopli. Muž se pak podle Hulana snažil nalézt pomoc v místní restauraci, před níž se incident odehrál.

"Trojice se poté dala na útěk směrem k ulici Maiselova," uvedl mluvčí. Následně ji ale zadrželi policisté, kteří v židovské části Starého Města hlídkovali od pondělního večera kvůli informacím o možných akcích neonacistů v souvislosti se 70. výročím Křišťálové noci. V pondělí ještě k žádnému incidentu nedošlo, i když se prý v okolí Židovského Města pohybovalo zhruba 20 pravicových radikálů. Policisté se podle Hulana obávali, že se pokusí akci zopakovat. "Proto jsme ponechali hlídky speciální pořádkové jednotky (těžkooděnců) i nadále v oblasti Židovského Města," řekl ČTK policejní mluvčí.

Policejní vyšetřovatel trojici následně obvinil z trestných činů násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci, výtržnictví a ublížení na zdraví v souvislosti s vyznáním. Jednomu z mladíků je podle Hulana 21 let, zbylí dva jsou o dva roky starší. Dva z obviněných navíc již v pondělí podle policie napadli jiného muže ve stanici metra Můstek. Lze tak očekávat rozšíření jejich obvinění, řekl mluvčí.

Všichni jsou prý "známé firmy," uvedl podle serveru iDNES.cz jeden policista obeznámený s případem.

Minulý rok přijely do Prahy na výročí Křišťálové noci stovky pravicových i levicových radikálů. Zamýšlený pochod neonacistů Židovským Městem se sice nakonec díky policejním opatřením nekonal, na několika místech se ale odehrály potyčky, po kterých zůstali i zranění.

Křišťálová noc, která získala pojmenování podle střepů z vymlácených výloh, oken a lustrů, je považována za symbol a předěl nacistické protižidovské politiky, která vyústila v holokaust. V noci z 9. na 10. listopadu 1938 byli Židé v Německu, v obsazeném Rakousku a v okupovaném pohraničí českých zemí po desítkách vražděni a po tisících odváženi do koncentračních táborů.

Přečteno: 1245x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo