romea - logo
16. října 2021 (sobota)
svátek má Havel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacisté ohrožují děti premiéra a ministra vnitra, policie je chrání

Praha, 12.6.2009 16:18, (ROMEA)

Policisté dnes nepřímo potvrdili souvislost mezi zákrokem proti neonacistům a ochranou, kterou poskytují dvacetiletému synovi premiéra Jana Fischera a rodině ministra vnitra Martina Peciny. Náměstek policejního prezidenta Jiří Houba novinářům řekl, že jde o preventivní opatření. Policie podle něho předpokládá, že pravicová extremistická scéna se bude nadále radikalizovat.

"Tenhle zákrok určitě povede k tomu, že budou (extremisté) hledat nějaké způsoby, jak by na sebe ještě více upozornili. My musíme vycházet i z preventivních důvodů. Toto jsou preventivní opatření, která policie učinila," uvedl Houba. Podle ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty mají policisté informace o tom, že zásah kriminalistů se extremistům nelíbí a že se snaží o zastrašování.

Houba zároveň řekl, že možné ohrožení předsedy vlády může souviset také s tím, že se Fischer otevřeně hlásí k judaismu. Podle něj extremisté proti tomuto náboženství brojí a jsou zaměřeni proti jeho přívržencům. Premiéra podle dnešního Práva přivedl k judaismu právě jeho syn.

Podle deníku považují oba členové kabinetu možné ohrožení svých dětí za velmi nepříjemné. Pecina Právu řekl, že chce rodinu co nejrychleji přestěhovat z Brna k sobě do Prahy. Jeho děti jsou ve školním věku.

O tom, že neonacisté nebudou vás použít násilí svědčí i pozvánka na demonstrace, která byla ještě ve středu k vidění na jednom neonacistickém serveru: "Společně se musíme postavit proti zločinným praktikám tohoto prosionistického systému, postavit se, zatnutou pěstí a ukázat mu, kdo je opravdovou silou národa!" Nyní je již pozvánka drobně upravena, ale stále na tomto webu nápis "Osvoboď je svým hněvem: Radikalizuj se!"

Policisté v úterý zadrželi deset neonacistů z Národního odporu které následně obvinili z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Členům neonacistického Národního odporu hrozí kvůli pořádání koncertů propagujících nacismus a fašismus až osm let vězení.

Ministr vnitra zařadil boj proti extremismu mezi jednu ze svých priorit. Od minulého týdne působí při ministerstvu nová protiextremistická skupina, kterou vede Pecinův první náměstek a bývalý šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. O boji s projevy extremismu a rasově motivovaného násilí se zmínil Fischer také při představování vládního prohlášení.

Pecina již dříve uvedl, že připraví další podnět k Nejvyššímu správnímu soudu ke zrušení krajně pravicové Dělnické strany. Zakázat by chtěl i nacionalistickou Národní stranu.

V reakci na zadržení deseti radikálů se ve středu konaly akce extremistů v Brně a v Karlových Varech. Účastnilo se jich v každém městě zhruba 70 lidí. Ve čtvrtek pak následovaly protesty v Chomutově, Olomouci a Ostravě, na které dorazilo několik desítek lidí. V Ostravě policie pochod nedovolila, navíc představitele skupiny podezřívá z přestupku proti shromažďovacímu zákonu. Chomutovská policie podezřívá z přestupku dva lidi kvůli jejich ztížené identifikaci.

Přívrženci ultrapravice avizují na webu Národního odporu i na internetových stránkách Autonomních nacionalistů pod heslem Radikalizuj se! akce v dalších městech až do 15. června. "Společně se musíme postavit proti zločinným praktikám tohoto systému, postavit se zatnutou pěstí a ukázat mu, kdo je opravdovou silou národa!" uvádí se na webu. Extremisté zároveň založili finanční sbírku na podporu zadržených mužů. Tato sbírka však není řádně nahlášena.

KAM DÁL?

Přečteno: 855x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, Národní OdporHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo