romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacisté v Maďarsku vyprovokovali rvačku s Romy

Gyöngyöspata/Maďarsko, 27.4.2011 14:37, (ROMEA)
Neonacisté zranili i romské děti (REPROFOTO: Cas.sk)

V severomaďarské vesnici Gyöngyöspata došlo v úterý večer k potyčce mezi skupinou radikálních nacionalistů a místními Romy. Zraněni byli čtyři lidé, jeden z nich těžce. Mezi zraněnými je i 14letý chlapec s mentálním postižením.

Jak již server Romea.cz informoval, minulý pátek Romové žijící ve vesnici Gyöngyöspata evakuovali téměř tři stovky žen a dětí kvůli obavám z útoku ze strany členů extremistické polovojenské organizace Véderő (Obrana), která si v blízkosti vesnice začala budovat výcvikový tábor. Poté, co policie zadržela předáka skupiny a několik jejích členů a tábor rozpustila, Romové se do obce vrátili. Zadržení členové extremistické organizace však byli propuštěni a do tábora se podle agentury AFP začali vracet také.

Ředitel Nadace pro občanská práva Romů Aladar Horváth řekl, že včerejší srážky vypukly poté, co členové Véderö (Obrana) v polních uniformách za podpory některých svých stoupenců z řad místních obyvatel začali během dne provokovat romské obyvatele a házet kameny na jeden jejich dům. Došlo k rvačkám, při nichž zasáhla policie a několik lidí zadržela. Podle informací serveru eurozpravy.cz šéf extremistické organizace Tamás Eszes tvrdí, že Romové útočili kovovými tyčemi a holemi. Podle romského aktivisty László Csemera měli členové polovojenské jednotky u sebe střelné zbraně, jimiž Romy zastrašovali.

Radikální skupiny organizují několik týdnů hlídky v některých obcích na severu a severovýchodě země, kde je velká chudoba a nezaměstnanost. Tvrdí, že je jejich povinností „obnovit veřejný pořádek v oblastech s velkou mírou kriminality“.

Bývalý socialistický premiér Ferenc Gyurcsány nabídl romské komunitě v Gyöngyöspatě milion forintů (přes 90 tisíc korun). Na svém profilu na Facebooku v úterý večer uvedl, že peníze jsou určeny na „evakuaci, dopravu nebo azyl“ pro Romy. „V Gyöngyöspatě není romský problém, ale nacistický,“ napsal. „Ohrožují nás nacistické skupiny, jejichž členové si myslí, že oni jsou ti praví Maďaři. Prohlubující se drama v Gyöngyöspatě se brzy stane celonárodní tragédií, pokud rychle nezasáhneme,“ varoval Gyurcsány.

Policie, která ve středu na některých místech v obci uzavřela celé ulice, už začala trestní stíhání ve věci hromadné výtržnosti.
Už minulý měsíc nasadila skupina Véderő v Gyöngyöspatě své hlídky. Tvrdí, že chce v obci "obnovit pořádek". Tamní policie odmítla zasáhnout i přesto, že si romští obyvatelé několikrát stěžovali na zastrašování.

Maďarská tisková kancelář oznámila, že Romové z vesnice hromadně oznámili americkému velvyslanectví v Maďarsku úmysl požádat o azyl v USA.

KAM DÁL?

Maďarsko: Romské ženy a děti, které byly evakuovány před extremisty, se vrátily zpět do vesnice
Policie zadržela organizátora extremistické provokace proti Romům v Maďarsku
Romové na severu Maďarska evakuovali rodiny kvůli extremistům

ČTK, , cas.sk, eurozpravy.cz, zk
Přečteno: 1715x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EU, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo