romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacistické špičky jsou na svobodě, Vondrák a Dupová zaplatili každý kauci 400 tisíc korun

Praha, 30.12.2010 20:09, (ROMEA)
Patrik Vondrák ve společnosti hajlujících kamarádů z Národního odporu (FOTO: Antifa.cz) a Michaela Dupová na neonacistické demonstraci před Úřadem vlády ČR (FOTO: archiv Romea.cz)

Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl o propuštění bývalého předsedy pražské organizace rozpuštěné Dělnické strany (DS) Patrika Vondráka a bývalé členky strany Michaely Dupové z vazby. Předseda soudu Libor Vávra dnes ČTK řekl, že oba byli propuštěni na kauci ve výši 400.000 korun u každého a písemný slib, že se zdrží trestné činnosti. Oba mají být také pod dozorem probačního úředníka. Vondrák a Dupová čelí s dalšími šesti lidmi obvinění z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

O propuštění pětadvacetiletého Vondráka soud podle Vávry rozhodl 16. prosince, v případě jednadvacetileté Dupové pak 27. prosince. Oba byli za mřížemi více než rok - od policejních razií z konce loňského října. Vondrák je podle policistů jedním z čelních a nejaktivnějších představitelů neonacistického Národního odporu (NO). Žalobce viní v procesu osm lidí z toho, že se různou měrou podíleli na čtyřech skutcích, všichni vinu před soudem vesměs odmítli.

Vondrákovi, Dupové, Langovi, expředsedovi krajské organizace DS na Vysočině Milanu Hrochovi, bývalému členu DS Martinu Václavkovi a Danielu Zavadilovi obžaloba klade za vinu i organizování a pořádání shromáždění a pochodu 6. června 2009 v Jihlavě. Magistrátní úředník akci tehdy ukončil hned po jejím začátku. Byla nahlášena jako vzpomínkový pochod k uctění památky obětí druhé světové války, skutečným účelem bylo podle spisu uctění památky padlých vojáků wehrmachtu a vzdání cti příslušníkům SS. Akci podle obžaloby předběžně plánovali Hroch s Langem, na radnici akci nahlásil Zavadil, jeho zástupcem byl Václavek.

Lang vedle toho podle obžaloby zajistil i smuteční věnce a na akci vystupoval jako jeden z organizátorů. Dupová podle spisu po domluvě s Langem zajistila bubny a vyrobila smuteční věnec. Na shromáždění měli podle obžaloby vystoupit s projevy Herbert Schweiger, veterán z SS divize Leibstandarte Adolf Hitler, a rakouský nacionalista Gottfried Küssel. Do Česka je podle spisu pozval a dopravil Vondrák.

Dupová sama čelí obžalobě z dalších dvou skutků. Podle spisu se podílela na vytvoření a zprovoznění webu Resistance Women Unity (RWU), podle policie jde o ženskou odnož NO. Obžaloba tvrdí, že byla administrátorkou stránek a umisťovala na ně články, které psala ona nebo jiní lidé. Texty přitom podle státní zástupkyně propagovaly a šířily nacistické a neonacistické ideje.

Vedle toho se podle spisu podílela na organizaci a pořádání koncertu takzvané white power music na podporu stíhaných a odsouzených neonacistů, který se odehrál v únoru 2009 v Srbech na Kladensku a zúčastnilo se jej asi 120 lidí. Podle obžaloby věděla, že při koncertu budou účinkující i přítomní šířit ideje nacismu a neonacismu a oslavovat NO.

Další skutek se týká toho, že Vondrák, Dupová, Richard Lang, kandidát DS ve volbách do Evropského parlamentu Petr Fryč a Filip Vávra podle obžaloby 4. prosince 2008 večer v centru Prahy vylepovali propagační samolepky NO.

Langa odborníci na pravicový extremismus spojují s NO, v rámci NO se dle policistů aktivně angažuje i Hroch. S Národním odporem byl podle odborníků spojen i Vávra, o němž se v poslední době mluvilo především kvůli tomu, že pozval do Česka bývalého vůdce Ku-Klux-Klanu Davida Duka. Vávra před soudem připustil, že byl koncem 90. let radikálem, postupně se prý však umírňoval.

Přečteno: 2921x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo