romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Neonacistický koncert, kde měl mít projev vůdce Dělnické strany, byl zrušen

Praha, 15.6.2009 13:14, (ROMEA)

Organizátoři zrušili koncert neonacistických kapel s názvem Call of Freedom (Volání svobody), který se měl odehrát koncem června na severu Čech. Vyplývá to z informací uveřejněných na oficiálním webu akce. S projevy zde měli vystoupit představitelé extremistické Dělnické strany, následovat měl koncert několika skupin z různých zemí. Policie minulý týden obvinila deset neonacistů z Národního odporu kvůli pořádání koncertů, na nichž byl údajně propagován nacismus a fašismus.

"Akce byla zrušena! Prosíme vás informujte o tom své kamarády," stojí na webu akce. Na jednom z internetových fór, kam pravicoví radikálové přispívají, bylo zrušení "politického mítinku s následnou hudební projekcí" odůvodněno "státními represemi".

Akci podle internetových pozvánek pořádala Dělnická strana s obchodem Hate Core Shop. Podle letáku zveřejněném na webu obchodu chtěla strana na akci oslavit úspěch při volbách do Evropského parlamentu. Dělnická strana při nich dostala 1,07 procenta hlasů.

Šéf Hate Core Shopu Martin Franěk je údajně jedním z radikálů, které policie minulý týden zadržela a obvinila. Podle Ondřeje Cakla, který dlouhodobě sleduje ultrapravicovou scénu, patří mezi významné organizátory neonacistických koncertů.

Na akci měli se svými projevy vystoupit šéf strany Tomáš Vandas, první místopředseda Jiří Štěpánek nebo člen předsednictva strany Martin Zbela. Po projevech se mělo na pódiu vystřídat několik kapel, které jsou označovány za krajně pravicové nebo neonacistické. Jde například o americké skupiny Bully Boys nebo H8Machine. Z českých kapel měla zahrát skupina Attack. Mezi její členy patří podle Cakla i Vilém Farkač, který je údajně také mezi deseti obviněnými muži.

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi deset radikálů minulé úterý, podle policie patří všichni mezi členy neonacistického Národního odporu. Obvinění podle policie organizovali od loňského dubna 11 koncertů s vědomím, že účinkující i diváci na nich šíří myšlenky neonacismu, rasismu, xenofobie a že se na nich propaguje hnutí Národní odpor. Mužům hrozí za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka od tří do osmi let vězení. Pět ze zadržených skončilo ve vazbě.

Mezi obviněné patří údajně i Lukáš Rod, který se podle Cakla zřejmě podílel na přípravě akce Call of Freedom. Při nedávném pochodu pravicových radikálů Jihlavou, který úředníci krátce po jeho začátku rozpustili, měl podle Cakla pořadatelskou pásku.

Dělnická strana zaštítila i další "hudebně-politický festival" s názvem Den svobody 2. Setkání se má podle webu akce odehrát v polovině srpna v okolí Prahy. S projevy by měli vystoupit mimo jiné i představitelé Dělnické strany. Mezi kapelami, které by se měly objevit na pódiu, je uvedena například i skupina Devils Guard. Její zpěvák Pavel Blinka je údajně dalším z desítky obviněných radikálů. Podle Cakla se v poslední době účastnil pochodů stoupenců krajní pravice v Jihlavě nebo v Ústí nad Labem, kde prý účastníkům akce bubnoval do kroku.

KAM DÁL?

Přečteno: 1208x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, DS, Národní OdporHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo