romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Neopouštějme Romy

Ottawa, 21.7.2009 10:58, (The Ottawa Citizen)

Zavedením víz Kanada ukazuje České republice, že ani my tu Romy nechceme

Nepřizpůsobiví. Pro lidi, kteří nehovoří česky, je toto slovo jazykový oříšek. Stalo se ale úspěšným politickým nástrojem pro Ivanu Řápkovou, primátorku Chomutova, šedesátitisícového města v sudetské oblasti ČR.

Primátorka Řápková bojuje o veřejné mínění ve svém druhém funkčním období prosazováním termínu „nepřizpůsobiví“. Je to zástupné pojmenování pro Romy, pro romskou menšinu, která tvoří deset procent chomutovského obyvatelstva.

Primátorka tak objevila zázračnou cestu k získání přízně místních neromských obyvatel. V ČR stejně jako v dalších východoevropských zemích se na Romy pohlíží jako na problém už celá staletí. Ale v dnešních dobách politicky korektního jazyka EU se už slova i politické postupy volí opatrněji. Přijímají se zákony zabraňující diskriminaci menšin. Aspoň na papíře.

Takže když 1100 českých Romů odcestovalo v prvních měsících tohoto roku do Kanady a požádalo tam o azyl, pokládal kanadský Úřad pro přistěhovalectví a uprchlíky za nezbytné vyslat do ČR dvojici průzkumníků, aby vypátrala, jak se tam s Romy zachází. Jejich nedávno vydaná zpráva ukázala na rozsáhlou diskriminaci a pronásledování romského obyvatelstva.

Ministr pro přistěhovalectví a uprchlíky Jason Kenney ale pochopil tuto zprávu jako důkaz toho, že tu neexistuje státní politika pronásledování Romů, a tak není s žadateli o azyl třeba zacházet jako s těmi, kdo se v dobré víře cítí jako uprchlíci.

Jakou má jazyk moc! Zamlžuje skutečnosti, které prožíváme. Naši státní úředníci sice potvrzují, že Romové žijí v ČR v bídě a ve strachu a také v obavách z fyzických útoků, ale protože česká vláda sama toto vše sama neprosazuje, nebudeme se zabývat stížnostmi na tyto jevy. Je to ale přesně tentýž přístup, jímž se vyznačuje předsudečné jednání a chování v ČR.

Dobře se tam ví, že Kanada zavedla v 90. letech vízovou povinnost pro české občany, aby zabránila českým Romům tam žádat o azyl. Vízovou povinnost zrušila až v roce 2007. Také nyní, po týdnech rad a hrozeb z Kanady, chce Kanada víza zavést znovu kvůli rostoucímu počtu žadatelů o azyl, už se k tomu rozhodla.

Pro Čechy a lidi z dalších zemí je to ovšem sdělení, že ani my tu Romy nechceme. Jeden neonacistický internetový časopis napsal, že doufá, že si Kanada vezme tu „cikánskou pakáž“.

Je zvláštní a znepokojující, že kanadské úřady tak snadno vytvářejí anticiganistický obraz Kanady. Omlouvali kdysi jsme internování kanadských Japonců za druhé světové války a daň z hlavy pro Číňany v předcházejících desetiletích. Vyrovnávali jsme se s případem zadržování lodi Kmagata Maru s indickými přistěhovalci v roce 1914. I povrchní rozbor tohoto zločinného postupu tehdy ve Vancouveru ukáže, že jde o stejný typ problému, jímž je stále zatížena naše imigrační politika vůči různým zemím. Dnes se projevuje tak, že české Romy vyhlašujeme za nežádoucí osoby.

V jiném severočeském městě, v Ústí nad Labem, se v roce 1998 rozhodli postavit zeď oddělující objekty obývané Romy od jejich neromských sousedů. Články ve světovém tisku k tomu měly tehdy palcové titulky. Zatímco městská rada byla nakonec donucena souhlasit s odstraněním zdi, veřejné mínění ČR bylo pro zeď.

Je to pohodlné rychle vyhlásit, že za násilím proti Romům jsou „skinheadi“ a neonacistické skupiny, ale ve skutečnosti diskriminaci plodí zakořeněné předsudky celé společnosti. Romské děti jsou běžně předem považovány za děti s nižší inteligencí a umísťovány do speciálního, zvláštního českého vzdělávacího systému, kde tvoří vysoké procento žáků.

Popularita primátorky Řápkové vzrostla poté, když zahájila kampaň vedoucí k přestěhování romských obyvatel do chudších částí města a pokoušela se odebírat sociální dávky k vymožení finančních částek, které Romové městu dlužili, aniž ovšem je Romy nazývala – používala důsledně výrazu „nepřizpůsobiví“.

Mirka Korandu z chomutovské pobočky organizace Člověk v tísni rozzuřilo toto očividné porušování lidských práv a souhlas veřejnosti, který vyvolalo. V dubnu, kdy chomutovští Romové uspořádali solidární demonstraci na podporu romského děvčátka těžce popáleného při útoku zápalnými lahvemi, se pokoušela skinheadská skupina narušit demonstraci vhazováním dělbuchů do shromážděného davu.

Koranda musel v přeplněném ghettu v Dukelské ulici přesvědčovat dvacet romských rodin, žijících v ruině bývalé tovární ubytovny, že skinheadi tam nepřijdou a nezabijou je. „Tito nebozí lidé byli vyděšeni a propadli kolektivní panice. Všichni, od nejstarších žen až po nejmenší děti, zoufale sháněli cokoliv, co by mohlo posloužit k obraně – nože, tyče, zahradní náčiní. Byli přesvědčeni, že útok přijde,“ řekl Koranda.

Primátorka Řápková se uchýlila dokonce ke kritice Romů, že nedokázali zajistit řádný průběh demonstrace. Korandův kolega z Člověka v tísni, Alexander Olah, který je Rom, říká, že když mu bylo třináct let, několikrát na něj zaútočili a zbili ho mladí Neromové. Jednou ho napadlo tyčemi a pepřovým sprejem patnáct mladíků v nákupním středisku. Jako teenager zažil pak i další dva fyzické útoky, i když nebyly tak hrozné jako ten první. Takové útoky jsou obvyklé v celé zemi. Z různých důvodů oběti často nic nehlásí na policii. Ani policejní zprávy nezmiňují rasovou (rasistickou) motivaci útoků.

Čeští Romové jsou rozhodnuti opustit svou zemi, své zázemí a vše, na co jsou zvyklí, ze dvou důvodů. První je ten, že Kanada je bezpečné místo, kde mohou chodit do školy, najít zaměstnání a dožít se stáří bez strachu, který jsem popsal, bez diskriminace, bez fyzických útoků. Druhým důvodem je to, že v ČR tomu tak nikdy nebylo a není. Paradoxně mnoho Romů říká, že komunismus byl lepší.

Calvin White je učitel a psycholog žijící v Britské Kolumbii. Nedávno se vrátil z Chomutova, kde se setkal s představiteli nestátních neziskových organizací.

KAM DÁL?

Petr Uhl, Calvin White, přeložil
Přečteno: 1671x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo