romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nežádoucí romští preventisté z Litvínova: Dělali jsme pouze svou práci

Litvínov, 10.11.2010 10:50, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Vedení litvínovské radnice není spokojené s prací tří Romů, kteří v rámci programu Úsvit pracují jako civilní zaměstnanci městské policie. Mají pomáhat řešit napětí v sociálně vyloučených lokalitách. Starosta Daniel Volák novinářům řekl, že město již nebude na jejich činnost žádat dotace. Nespokojenost vedení města vygradovala v pátek, kdy se tito zaměstnanci údajně střetli s jedním mužem na sídlišti Janov. Jejich chování vedení radnice označuje za protiprávní. Preventisté však tvrdí, že pouze dělali svou práci.

VIDEO
Romští preventisté z Litvínova odmítají nařčení z protiprávního jednání

Podle místostarosty Martina Kliky se romští civilní zaměstnanci městské policie střetli s mužem, který měl na sobě symboly zakázané Dělnické strany. Incident chce radnice přísně potrestat. "Nemůžeme tolerovat, aby zaměstnanci městské policie jednali protiprávně. Přijmeme bezodkladně personální opatření," tvrdí.

Preventisté však odmítají, že by jednali protiprávně. Údajně napadeného muže skutečně zastavili, protože měl na sobě čepici se znaky rozpuštěné DS. Vyzvali jej k tomu, aby s nimi vyčkal příjezdu městské policie, kterou zavolali. Muž s nimi odmítl komunikovat, a podle preventistů uvedl, že cikáni jej nebudou obtěžovat, že jde z práce. Preventisté jej upozornili, že propagací DS porušuje zákon a znovu jej vyzvali k tomu, aby s nimi počkal na hlídku městské policie. Jeden z preventistů se prokázal služebním průkazem, všichni byli řádně označeni vestou. Muž však s nimi odmítl komunikovat a odcházel. Při odchodu mu jeden z preventistů sundal čepici. Podle preventistů však v žádném případě k jinému konfliktu, natož k rvačce, nedošlo.

„Plnili jsme si pracovní povinnosti v mezích zákona. Dělali jsme přesně to, k čemu nás zavazuje pracovní smlouva. Předcházeli jsme jen dalšímu konfliktu, který by mohl hrozit. Mohlo se stát, že by někdo mohl zaútočit na něj, jenom kvůli té čepici. Takto je to naše chyba, pokud by se něco stalo, byla by to zase naše chyba. Všechno je vidět na kamerách,“ dodává Miroslav Kováč, jeden z preventistů.

Příznivci DS nebo její nástupkyně Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) nemají problémy se symboly rozpuštěné strany poprvé. Například 28. října na demonstraci na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad policie rovněž legitimovala příznivce DSSS, kteří drželi vlajky se symboly rozpuštěné DS. Preventisté tudíž postupovali úplně stejně jako pražská policie.

Na začátku října policie také obvinila dva příznivce DSSS z propagace hnutí směřujícímu k potlačení svobod člověka, kteří na mítinku v Mostě nesli symboly soudem rozpuštěné Dělnické strany.

Podle některých právníků i kriminalistů je používání vlajek a symbolů zakázané Dělnické strany trestné a lidé, kteří je stále používají, mohou být stíháni za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Uvedl to dříve server iDNES.cz.

Podle právničky Kláry Kalibové ze sdružení In Iustitia by mohlo být nošení znaků rozpuštěné Dělnické strany přestupkem i trestným činem. „Záleží na tom, jaké společenské nebezpečnosti ten který čin dosahuje, například, kolik je u toho lidí,“ řekla Kalibová servru Romea.cz. Svůj názor opírá i o rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který rozpustil Dělnickou stranu mimo jiné i proto, že hlásá nacionální socialismus hitlerovského typu a nenávist k menšinám.

Náplní práce preventistů v Litvínově bylo především hlídkovat na přechodech pro chodce, v okolí škol a pomáhat v krizovém centru. Podle Voláka radnice přistoupila na podmínku, že půjde o Romy. Dodal, že o nápadu zaměstnat jen Romy nebylo vedení města přesvědčené od začátku. Podle něho Janov, který je nejproblematičtějším místem města, je velké sídliště, kde nebydlí jen Romové jako v jiných sociálně vyloučených lokalitách, kde podobný program funguje.

Podle Kliky bude město na základě zkušeností v příštím roce žádat v rámci programu jen o dotace například na preventivní programy pro děti, nikoli tyto zaměstnance. Dodal, že radnice by byla mnohem raději, kdyby jí stát přispěl třeba na platy strážníků z řad Romů, než na zaměstnance odněkud z ulice. Mezi litvínovskými strážníky jsou nyní čtyři Romové. Klika uvedl, že splnili všechny požadavky pro nástup k městské policii, jsou vycvičení a město je s jejich prací spokojené.

O personálních změnách však prozatím město radnice nerozhodla. Preventisty přesunula na jiné pracoviště.

„Čekáme, jak rozhodne policie, která se případem zabývá. Pokud je obviní, budou propuštěni," řekla mluvčí radnice Eva Maříková.

Přečteno: 2955x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, DSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo