romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nezaměstnaný vrah z Bratislavy měl prý se sousedy spory, rasový motiv zatím nepotvrzen

Bratislava, 31.8.2010 17:19, (ROMEA)

Především sousedské spory vidí obyvatelé bratislavské čtvrti Devínska Nová Ves za řáděním střelce ze samopalu, který v pondělí zavraždil sedm osob, 15 lidí zranil a poté spáchal sebevraždu. Někteří z příbuzných obětí mluví podle deníku Sme i o rasovém motivu, který však policie zatím nepotvrdila.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Výběr incidentů na Slovensku, jejichž oběťmi byli Romové

Šest ze sedmi obětí střelce patřilo podle vyšetřovatelů k jedné rodině romského původu. "Nevycházeli spolu dobře. On byl takový zvláštní, žil sám," citoval Sme asi 45letou ženu ze sousedství. Zavražděná rodina měla podle deníku pověst nepřizpůsobivých občanů, údajně se v bytě bujaře bavili a do noci dělali hluk.

"Neměl rád černé. Stále proti nám něco měl. Bydlel naproti v garsonce," tvrdila pro Sme jedna z příbuzných obětí. Policie ale zatím o motivu nechtěla spekulovat, nepotvrdila ani to, že by za střelbou měla být rasová nesnášenlivost.

Muž rozpoutal vraždění v pondělí dopoledne v bytě rodiny, identifikované listem jako Putíkovi. Zabil tam čtyři ženy a jednoho muže. Jejich dalšího příbuzného zastřelil u vstupu do paneláku. Pak pálil po náhodných obětech; střelbu nepřežila další žena ve věku 52 let, která zřejmě ve špatném okamžiku vyšla na balkon. Zranil přes deset osob, mezi nimi byl i tříletý chlapec. Vážné zranění na hlavě utrpěl i jeden ze zasahujících policistů.

Hospodářské noviny dnes napsaly, že podle sousedů měl muž nepřátelské chování nejen vůči Romům, ale i ostatním obyvatelům domu.

Pachateli bylo podle policie 48 let, několik médií jej označilo za bývalého vojáka. Podle deníku Nový čas se jmenoval Ľubomír H. a v roce 1992 prý už čelil obvinění za násilný trestný čin. V Devínské Nové Vsi tehdy údajně vnikl do bytu jistého muže a hrozil, že mu ublíží, pokud nebude splácet půjčku, jejímž je ručitelem, uvedl deník.

Pachatel podle listu podlehl střelným zraněním, které utrpěl v tváři a lebeční části hlavy. Zřejmě si je způsobil sám s úmyslem skoncovat se životem. Policisté u jeho těla zajistili samopal vzor 58. Kromě této zbraně měl u sebe další dvě krátké kulové zbraně, jak jsou v policejních protokolech obvykle označovány pistole, a několik plných zásobníků do samopalu. Všechny zbraně držel muž legálně.

Slovenské listy se zabývají otázkou, jak mohl pachatel mít vojenský samopal vzor 58, a ještě k tomu legálně. Zbrojař Jaroslav Kuracina deníku Sme řekl, že dostat se ke zbrani nelegálně není na Slovensku velký problém. Poměrně jednoduše je podle něj možné získat funkční zbraň "oživením" vyřazených a znehodnocených samopalů. Ty mají vybrané součástky a provrtané a zavařené hlavně. Kuracina však tvrdí, že odborníci na zbraně je umí poměrně snadno opět uvést do střelbyschopného stavu. Oživená atrapa samopalu stojí okolo 200 eur (asi 5000 Kč), legální o 50 až 100 eur víc (až 7500 Kč).

Samopal vzor 58, který v uplynulém půlstoletí vyráběla především Česká zbrojovka Uherský Brod, má již desítky let v držení armáda. Naproti tomu policie zbraň ze svého arzenálu postupně stahuje, protože průbojnost střel z ní je velmi nebezpečná - prostřelí policejní "neprůstřelnou" vestu, dokážou zabíjet i za lehčími překážkami nebo ve velké vzdálenosti (zbloudilé střely). Proto se pro policejní akce v obytných zónách nehodí, uvedl deník Pravda. Některé pohotovostní složky slovenské policie však ještě tento samopal ve výzbroji mají, jak prokázaly i záběry z pondělního masakru.

"Je to automatická zbraň, jedna z nejvýkonnějších, a patří do stejné skupiny jako kalašnikov," (tedy do skupiny útočných pušek s uzamykaným závěrem, což dává střelám vysokou razanci), řekl listu zbrojní expert Juraj Zábojník. Samopal upravený na jednotlivé rány může být kvalifikován jako sportovní zbraň. Sportovní střelci však musí mít na ni zbrojní průkaz a jsou hodnoceni komisí odborníků.

Svědkové z Devínské Nové Vsi podle listu Pravda tvrdí, že pachatel střílel oběma způsoby, tedy jednotlivými ranami i dávkami. Policie to nyní prověřuje: při střelbě mezi domy se totiž ozývá rychlá ozvěna a svědkové z ním mohli ve stresu získat dojem, že se střílí krátkými dávkami. Pokud se potvrdí svědectví, že střílel dávkami, bude třeba zjistit, zda si ji upravil zpět na samopal, nebo zda jde o jinou zbraň stejného typu zcizenou armádě nebo policii.

KAM DÁL?
Lipšic: Zuřivého střelce v Bratislavě zasáhla policejní kulka
Výběr incidentů na Slovensku, jejichž oběťmi byli Romové
Bratislava: Mezi obětmi masakru je šest Romů

Devínska: Zo dňa na deň sídlisko

Přečteno: 1607x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EU, Kriminalita, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo