romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nezisková sdružení: Stát má zakročit proti vykořisťování cizinců

Praha, 23.9.2009 19:59, (ROMEA)

Zahraniční pracovníci bývají podle neziskových organizací často zaměstnavateli a zprostředkovateli práce vykořisťováni a zotročováni. V dopise adresovaném premiéru Janu Fischerovi a některým ministrům to dnes uvedli zástupci 12 sdružení pomáhajících cizincům. Stát podle nich není schopen zneužívání cizinců zabránit. Signatáři vyzývají, aby vláda zahraničním pracovníkům ulehčila život.

Ministerstvo práce a sociálních věcí zatím obsah dopisu hodnotit nechce; ministr Petr Šimerka jej dosud neobdržel. "Pan ministr se i tímto dopisem bude zabývat, stejně jako všemi ostatními podněty, a bude to řešit, bude-li to třeba," řekla ČTK mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová.

Podle dopisu, který má ČTK k dispozici, škodí vykořisťování cizinců celé společnosti. Často totiž pracují nelegálně, a státní rozpočet proto přichází o miliardy korun; jimi vydělané peníze se naopak stávají zdrojem kriminálních aktivit.

Podle autorů dopisu stát jen nedostatečně kontroluje pracovní podmínky cizinců. "Běžná praxe inspektorátů práce je přešetřovat podané podněty, a ty od cizinců přicházejí jen velmi zřídka," stojí v dopise.

Ředitel odboru azylové a imigrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman minulý týden uvedl, že minsterstva vnitra a práce do dvou měsíců předloží návrhy novel cizineckého zákona a zákona o zaměstnanosti. Úpravy by měly řešit například zneužívání živnostenských oprávnění a působení personálních agentur.

Situace zahraničních pracovníků se podle signatářů dopisu za nynější krize zhoršuje. "Obáváme se, že situace v cizineckých komunitách ústí v řadu lidských tragédií," uvedl ředitel Organizace na pomoc uprchlíků Martin Rozumek.

Ministerstvo vnitra letos zavedlo pro cizince, kteří v Česku přišli o práci, program dobrovolných odjezdů. Možnosti vrátit se na náklady českého státu do vlasti už využilo přes 2200 lidí, z toho 15 cizinců, kteří zde pracovali nelegálně.

Podle neziskových organizací však projekt problémy migrantů vyřešit nemůže. Stát by podle nich měl především postihovat zaměstnavatele; využít lze například legislativu Evropské unie. "Cizincům je třeba dát více práv, aby se byli schopni bránit sami," míní signatáři dopisu. Kromě Organizace pro pomoc uprchlíkům dopis podepsali také například zástupci sdružení Člověk v tísni, Centra pro integraci cizinců, Českého helsinského výboru, Multikulturního centra nebo Poradny pro občanství, občanská a lidská práva.

Podle odborníků se veřejnost dozví jen o malém množství případů zneužívání práce cizinců; zahraniční pracovníci i jejich zaměstnavatelé obvykle zatajují také pracovní úrazy. Například před týdnem dva opilí zahraniční dělníci těžce zranili svého kolegu ve Zlíně, když mu pustili na hlavu betonový kvádr.

"Podobné případy ukazují jenom špičku ledovce," řekla ČTK Karolína Dobiášová z Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Hlavním důvodem, proč zahraniční pracovníci i jejich zaměstnavatelé obvykle úrazy tají, bývá právě nelegálnost jejich zaměstnání.

Podle výzkumů jsou zahraniční dělníci nejčastěji ohroženi právě pracovními úrazy; například Ukrajinci ve srovnání s Čechy dokonce třikrát více. Někdejší Institut zdravotní politiky a ekonomiky v reprezentativním výzkumu v roce 2004 zjistil, že důvodem může být jejich velká pracovní zátěž. "Polovina Ukrajinců udávala, že pracují 11 až 12 hodin denně," uvedla autorka výzkumu Dobiášová. "Téměř sedm procent respondentů z celého vzorku nemělo ani jeden volný den v týdnu," dodala.

Přečteno: 792x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo