romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

„Neznámá“ kapela ze Slovenska Kali čercheň

Slovensko, 20.9.2008 21:25, (Romano voďi)

Po delší odmlce se vracím s recenzí u nás zatím nepříliš známé kapely, která si splnila sen a pustila do světa desku s názvem „kaj te žav/kam ísť“. Jak je ze slovenského překladu patrné, pochází kapela, která desku natočila, ze Slovenska.

Kapela samotná není na Slovensku tak úplně neznámá, Kali Čercheň, jak se kapela vlastně jmenuje, asi nikomu nic neřekne, zato Romathan asi ano.

Není náhoda, že členové hudebního uskupení Kali Čercheň jsou zároveň členy (včetně zakládajícího člena) divadla Romathan, které vám v nějakém dalším článku určitě představím či připomenu.

Mimo svých uměleckých aktivit se Kali Čercheň rozhodli sdílet své romské dědictví na mezinárodních workshopech (uměleckých dílnách) - festival Gypsy Celebration Svojanov 2004, 2005, 2006, 2007, Freiburg 2006 a 2007, Berlin 2006 a 2008, festival Stimmen 2008. Jejich workshopy se staly populárními a jsou navštěvovány lidmi z celého světa.

Členy kapely tvoří trio vokalistů, na desce doplněných hostem v podobě zpěvačky a další členky divadla Žanety Štipákové. Trio tvoří pánové Milan Godla - zpěv, další z rodiny syn Jaroslav a nakonec herec, zpěvák a skladatel Marián Balog.

Zrovna Marián Balog není ani v ČR tak neznámý, účinkoval také v několika slovenských a českých filmech, například Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba (režie Drahomíra Vihanová, r. 2000). Diváci ho mohli vidět i v několika představeních romského divadla Rota ve Vídni. Spolu s Milanem byli několikrát ocenění Cenou literárního fondu Bratislava za různé divadelní role, scénáře a režisérskou práci. V roce 2007 obdržel cenu města Košice. Více o členech kapely na webu www.romathan.sk.

Nyní k desce samotné. První, co vás bouchne do oka, je obal, fotky Vladimira Yurkovice se velmi povedly, stejně jako design i booklet jako takový, oceňuji překlad romských textů, kdo nerozumí, může pochopit smysl.

Co se týče hudby jako takové, najdeme na desce celkem deset tracků, většinou lidových písní z Ruska, Srbska a Slovenska. Co je však na celé desce nejzajímavější, nenajdeme tam krom jedné kytary žádný hudební nástroj! Celá deska je posazena do vokálního stylu za doprovodu oné jediné kytary. U každé další písně jsem čekal na další hudební nástroj, ale nedočkal jsem se.

Tedy vokál jako takový desku táhne a vokál samotný je něco, čím chce kapela posluchače oslovit. Celou deskou se táhnou emoce, nějakým způsobem zázračně zaznamenané do kusu placky. Úpravy písní pro tento styl mi přijdou občas jednotvárné, stejně jako ona jediná kytara, ale nutno říct, že tato deska vznikla jako projekt za podpory Open Society Institute. Kapela se pokusila přenést svoje vokální umění na desku a mám dojem, že se jim to povedlo, prostě tři chlapi s jednou jedinou kytarou, používající jako nástroje jen hlasy.

Ochutnat produkci Kali Čercheň naplno můžete hned ve druhé skladbě s názvem Mamo ma mer tu, stejně jako například ve skladbě číslo sedm s názvem O Jasva. Každý si na desce najde asi to svoje, osobně se mi nejvíc líbily skladby, které jsem vám nabídl a které budou k poslechu na webu romea.cz.

Deska byla vydána před pár týdny, a jak jsem již psal, za podpory Open Society Institute, natočena byla v prosinci 2007 ve studiu Slovenského rozhlasu. O distribuci na Slovensku se stará Pavian Records, v ČR Indies Scope Records.

Pokud si desku obstaráte, uslyšíte něco, co často k slyšení není, já už jednu mám.

Přečteno: 3099x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 09/2008, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo