romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nová evropská agentura pro lidská práva začala fungovat ve Vídni

Vídeň, 1.3.2007 16:43, (ČTK)

Lepší kontrolu dodržování lidských práv v Evropě má umožnit nová evropská agentura pro lidská práva (Fundamental Rights Agency, FRA), která dnes začala působit ve Vídni. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International však už předem kritizovala novou agenturu za to, že z jejího pohledu nebude schopna čelit nejnaléhavějším výzvám v oblasti lidských práv v dnešní Evropě.

Nová instituce je postavena na základech dosavadního Evropského monitorovacího střediska pro rasismus a xenofobii (EUMC), působícího rovněž ve Vídni. Pro zřízení rozšířené agentury se šéfové států a vlád členských zemí Evropské unie vyslovili už v roce 2003, formálně o něm ale unijní ministři vnitra a spravedlnosti rozhodli teprve 15. února.

Nová agentura má mít kolem stovky pracovníků, kteří budou monitorovat dodržování lidských práv v členských státech unie a poskytovat evropským rozhodovacím grémiích potřebné údaje (více zde...).

Dnešní zahajovací ceremonie se zúčastnili předseda a místopředseda Evropské komise José Barroso a Franco Frattini, rakouský spolkový kancléř Alfred Gusenbauer a německá ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová, jejíž země nyní unii předsedá.

Až do volby nového vedení bude FRA řídit dosavadní německá ředitelka EUMC Beate Winklerová.

Jak zdůraznila ministryně Zypriesová už před otevřením agentury, nemá FRA v žádném případě být "konkurencí pro Radu Evropy nebo Evropský soud pro lidská práva".

"Agentura radí, informuje, shromažďuje informace," řekla Zypriesová. FRA má podle ní efektivně působit především v těch oblastech, v nichž už má EU dalekosáhlé kompetence - například na poli udělování azylu nebo víz a svobodné volby místa výkonu práce. Na dobrovolné bázi bude agentura moci kontrolovat také spolupráci mezi policií a justicí.

Podle místopředsedy Evropské komise Frattiniho bylo zřízení nové organizace nezbytné, protože ve stále se rozrůstající Evropě "už monitorování rasismu a xenofobie samo o sobě nepostačuje".

Amnesty International naproti tomu označila novou vídeňskou agenturu za "chybný útvar". "Namáhavý vyjednávací proces", který jejímu vzniku předcházel, spolu s omezením pole působnosti agentury jen na členské státy EU vedly podle AI k tomu, že se FRA "bude převážně zabývat rasismem a diskriminací a bude prakticky odříznuta od všech ostatních vážných problémů ve sféře lidských práv."

Přečteno: 1137x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo