romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nové číslo Nového Postoru je věnováno Romům

Praha, 10.7.2007 16:55, (Romea)

Nové číslo časopisu Nový prostor (v prodeji od 9. července v 9 městech ČR) s romskou dívkou a titulkem „Vítejte v Romsku“ na obálce je věnované Romům, společenským otázkám vztahujícím se k tomuto etniku. Volbu společensky neoblíbeného tématu provázely obavy prodejců časopisu, bezdomovců, ze špatné prodejnosti časopisu. Proto redaktoři pojali „romskou otázku“ i trochu netradičně, v imaginativní odlehčené formě výletu do fiktivní země Romsko, tedy co by bylo, kdyby…

„Chtěli jsme především přispět do diskuse, která se v Česku o Romech vede a která se až příliš vyznačuje tím, že se Romové berou jako objekty, na nichž vlastně moc nezáleží. … Chtěli jsme přinést trochu jiný pohled, podle něhož jsou Romové národ jak každý jiný (byť mají jako každý jiný národ svá specifika), právě jak jako Češi. Jestliže jsme si pro sebe nárokovali právo na sebeurčení, měli bychom je přát i jiným,“ píše v editorialu šéfredaktorka časopisu Erika Hníková.

Redaktoři si v tomto čísle pohrávají s myšlenkou vyvrcholení romské emancipace v podobě vzniku romského státu. A tak vás hned na úvod Veronika Hrdinová pozve na zájezd do Romska, jeho metropole Romea láká turisty tanečními, hudebními, věšteckými, ale i psychohygienickými atrakcemi. Ve článku Když se řekne Rom se romistka Karolína Ryvolová zamýšlí nad tím, kde se v české společnosti vzala nechuť k používání autoetnonyma Rom. Jakub Polák rozebírá možnosti romské samostatnosti v nedávné minulosti i žhavé současnosti.

Nový Prostor je tzv. streetpaperový časopis. Koupí tohoto na ulici distribuovaného časopisu podporujete jeho prodejce, bezdomovce, kterým zůstává polovina z prodejní ceny časopisu.

Spojení:

Redakce Nový Prostor
Nádražní 56/740
Praha 5 –Smíchov, 150 00
Tel.: 220 199 301 (302)
E-mail: redakce@novyprostor.cz
SMS: 774 150 551

Přečteno: 1361x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo