romea - logo
23. února 2020 (neděle)
svátek má Svatopluk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nové číslo Nového Postoru je věnováno Romům

Praha, 10.7.2007 16:55, (Romea)

Nové číslo časopisu Nový prostor (v prodeji od 9. července v 9 městech ČR) s romskou dívkou a titulkem „Vítejte v Romsku“ na obálce je věnované Romům, společenským otázkám vztahujícím se k tomuto etniku. Volbu společensky neoblíbeného tématu provázely obavy prodejců časopisu, bezdomovců, ze špatné prodejnosti časopisu. Proto redaktoři pojali „romskou otázku“ i trochu netradičně, v imaginativní odlehčené formě výletu do fiktivní země Romsko, tedy co by bylo, kdyby…

„Chtěli jsme především přispět do diskuse, která se v Česku o Romech vede a která se až příliš vyznačuje tím, že se Romové berou jako objekty, na nichž vlastně moc nezáleží. … Chtěli jsme přinést trochu jiný pohled, podle něhož jsou Romové národ jak každý jiný (byť mají jako každý jiný národ svá specifika), právě jak jako Češi. Jestliže jsme si pro sebe nárokovali právo na sebeurčení, měli bychom je přát i jiným,“ píše v editorialu šéfredaktorka časopisu Erika Hníková.

Redaktoři si v tomto čísle pohrávají s myšlenkou vyvrcholení romské emancipace v podobě vzniku romského státu. A tak vás hned na úvod Veronika Hrdinová pozve na zájezd do Romska, jeho metropole Romea láká turisty tanečními, hudebními, věšteckými, ale i psychohygienickými atrakcemi. Ve článku Když se řekne Rom se romistka Karolína Ryvolová zamýšlí nad tím, kde se v české společnosti vzala nechuť k používání autoetnonyma Rom. Jakub Polák rozebírá možnosti romské samostatnosti v nedávné minulosti i žhavé současnosti.

Nový Prostor je tzv. streetpaperový časopis. Koupí tohoto na ulici distribuovaného časopisu podporujete jeho prodejce, bezdomovce, kterým zůstává polovina z prodejní ceny časopisu.

Spojení:

Redakce Nový Prostor
Nádražní 56/740
Praha 5 –Smíchov, 150 00
Tel.: 220 199 301 (302)
E-mail: redakce@novyprostor.cz
SMS: 774 150 551

Přečteno: 1366x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo