romea - logo
17. listopadu 2019 (neděle)
svátek má Mahuléna
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nové číslo Nového Postoru je věnováno Romům

Praha, 10.7.2007 16:55, (Romea)

Nové číslo časopisu Nový prostor (v prodeji od 9. července v 9 městech ČR) s romskou dívkou a titulkem „Vítejte v Romsku“ na obálce je věnované Romům, společenským otázkám vztahujícím se k tomuto etniku. Volbu společensky neoblíbeného tématu provázely obavy prodejců časopisu, bezdomovců, ze špatné prodejnosti časopisu. Proto redaktoři pojali „romskou otázku“ i trochu netradičně, v imaginativní odlehčené formě výletu do fiktivní země Romsko, tedy co by bylo, kdyby…

„Chtěli jsme především přispět do diskuse, která se v Česku o Romech vede a která se až příliš vyznačuje tím, že se Romové berou jako objekty, na nichž vlastně moc nezáleží. … Chtěli jsme přinést trochu jiný pohled, podle něhož jsou Romové národ jak každý jiný (byť mají jako každý jiný národ svá specifika), právě jak jako Češi. Jestliže jsme si pro sebe nárokovali právo na sebeurčení, měli bychom je přát i jiným,“ píše v editorialu šéfredaktorka časopisu Erika Hníková.

Redaktoři si v tomto čísle pohrávají s myšlenkou vyvrcholení romské emancipace v podobě vzniku romského státu. A tak vás hned na úvod Veronika Hrdinová pozve na zájezd do Romska, jeho metropole Romea láká turisty tanečními, hudebními, věšteckými, ale i psychohygienickými atrakcemi. Ve článku Když se řekne Rom se romistka Karolína Ryvolová zamýšlí nad tím, kde se v české společnosti vzala nechuť k používání autoetnonyma Rom. Jakub Polák rozebírá možnosti romské samostatnosti v nedávné minulosti i žhavé současnosti.

Nový Prostor je tzv. streetpaperový časopis. Koupí tohoto na ulici distribuovaného časopisu podporujete jeho prodejce, bezdomovce, kterým zůstává polovina z prodejní ceny časopisu.

Spojení:

Redakce Nový Prostor
Nádražní 56/740
Praha 5 –Smíchov, 150 00
Tel.: 220 199 301 (302)
E-mail: redakce@novyprostor.cz
SMS: 774 150 551

Přečteno: 1365x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo