romea - logo
21. června 2019 (pátek)
svátek má Alois
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nové číslo Nového Postoru je věnováno Romům

Praha, 10.7.2007 16:55, (Romea)

Nové číslo časopisu Nový prostor (v prodeji od 9. července v 9 městech ČR) s romskou dívkou a titulkem „Vítejte v Romsku“ na obálce je věnované Romům, společenským otázkám vztahujícím se k tomuto etniku. Volbu společensky neoblíbeného tématu provázely obavy prodejců časopisu, bezdomovců, ze špatné prodejnosti časopisu. Proto redaktoři pojali „romskou otázku“ i trochu netradičně, v imaginativní odlehčené formě výletu do fiktivní země Romsko, tedy co by bylo, kdyby…

„Chtěli jsme především přispět do diskuse, která se v Česku o Romech vede a která se až příliš vyznačuje tím, že se Romové berou jako objekty, na nichž vlastně moc nezáleží. … Chtěli jsme přinést trochu jiný pohled, podle něhož jsou Romové národ jak každý jiný (byť mají jako každý jiný národ svá specifika), právě jak jako Češi. Jestliže jsme si pro sebe nárokovali právo na sebeurčení, měli bychom je přát i jiným,“ píše v editorialu šéfredaktorka časopisu Erika Hníková.

Redaktoři si v tomto čísle pohrávají s myšlenkou vyvrcholení romské emancipace v podobě vzniku romského státu. A tak vás hned na úvod Veronika Hrdinová pozve na zájezd do Romska, jeho metropole Romea láká turisty tanečními, hudebními, věšteckými, ale i psychohygienickými atrakcemi. Ve článku Když se řekne Rom se romistka Karolína Ryvolová zamýšlí nad tím, kde se v české společnosti vzala nechuť k používání autoetnonyma Rom. Jakub Polák rozebírá možnosti romské samostatnosti v nedávné minulosti i žhavé současnosti.

Nový Prostor je tzv. streetpaperový časopis. Koupí tohoto na ulici distribuovaného časopisu podporujete jeho prodejce, bezdomovce, kterým zůstává polovina z prodejní ceny časopisu.

Spojení:

Redakce Nový Prostor
Nádražní 56/740
Praha 5 –Smíchov, 150 00
Tel.: 220 199 301 (302)
E-mail: redakce@novyprostor.cz
SMS: 774 150 551

Přečteno: 1361x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo