romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nově vzniklá Strana rovných příležitostí chce hájit zájmy sociálně slabých

ČR, 12.1.2012 10:43, (ROMEA)

V prosinci byla na ministerstvu vnitra zaregistrována Strana rovných příležitostí. Strana se nechce prezentovat primárně jako romská, ale jako strana hájící zájmy sociálně slabých. Krajských voleb se strana rozhodně hodlá zúčastnit, senátní volby jsou zatím otázkou.

Stranu, po které Romové volali od loňského podzimu, byla registrována ministerstvem vnitra 19. 12. 2011. Nyní její zakladatelé dokončují program a domlouvají ustavující sjezd. Měl by se konat v nejbližší době v Praze.

Původně se měla nová partaj jmenovat Adaj (v romštině "tady jsme" - pozn. red.), nakonec se však Romové rozhodli být konzervativnější. „Název Strana rovných příležitostí (SRP) jsme zvolili proto, že si myslíme, že v České republice nejsou rovné příležitosti pro každého tak, jak by měly být," vysvětlil jeden ze členů přípravného výboru strany Čeněk Růžička.

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu také uvedl, že se partaj nechce prvoplánově prezentovat jako romská. „Chceme se představit jako strana, která se zasazuje o zájmy sociálně slabých lidí. Že do toho patří i Romové, je zřejmé," uvedl.

Kdo zasedne ve vrcholných orgánech strany, zatím nebylo uvedeno. Jisté je jen to, že nemá jít o známé osobnosti, ale přirozené autority z regionů.

Cesta do senátu

Pokud se straně rovných příležitostí podaří oslovit dostatečný počet voličů, mohou už na podzim vystřídat její zástupci některé dosavadní krajské zastupitele či dokonce senátory. „V krajských volbách se určitě angažovat budeme. Jestli půjdeme i do senátních, záleží na tom, zda najdeme kvalitní kandidáty. To už není legrace," popsal Růžička.

Úmysl založit vlastní politickou stranu oznámili Romové loni 28. září u památníku v Letech u Písku. Poblíž místa, kde stál za druhé světové války romský sběrný tábor, si tehdy připomínali jména Romů, kteří byli v Česku zavražděni od roku 1989 a jejichž smrt měla podle soudů rasový podtext.

ih, TÝDEN.CZ
Přečteno: 1533x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo