romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Novodobý hon na čarodějnice?

Praha, 22.10.2011 0:00, (Romano voďi)
FOTO: Lukáš Houdek

S velkými obavami sleduji dění v severních Čechách. Po neblahých událostech ve Šluknovském výběžku se doslova rozpoutal novodobý hon na čarodějnice. Nesouhlasím, a stejně tak naprostá většina Romů v této zemi, s tím, co se tam stalo, ale to přece neudělali všichni Romové, kteří zde žijí. Těch pár hlupáků, co to udělalo, ublížilo hlavně nám Romům.

Dali příležitost extremistům a Dělnické straně sociální spravedlnosti, pro které je to jedinečná příležitost, jak se zviditelnit, jak se dostat do médií, aby se o nich hodně a dlouho mluvilo, a to zcela zadarmo. Využívají toho, že více jak osmdesát procent české populace je vysazeno vůči Romům a není málo těch, kteří by nás nejraději viděli někde na Sibiři, nebo ještě lépe pod drnem. To, co udělalo těch pár pitomců, jinak je ani nazvat nejde, je protizákonné a odsouzeníhodné, zvlášť pokud došlo k poranění lidí. Avšak od toho je tu policie a orgány činné v trestním řízení, aby vše řádně vyšetřily a viníky potrestaly. Je smutné, nebo je to snad záměr, že slyšíme jen to, že „cikáni udělali to a to,“ ale už se nedozvíme, proč to udělali. Co bylo příčinou jejich jednání?

Tomáš Vandas křičel v televizi, že jeho strana chrání slušné lidi. To tedy znamená, že by měl chránit i nás. Slušné a poctivé a Romy. Nebo mu v tom brání barva naší kůže? Když se nad chováním provinilců zamyslíte, zjistíte, že neudělali nic jiného než to, co dělají ostatní grázlové v této společnosti. V roce 1992 vtrhla do domu Tibora Berkiho ve Žďáru nad Sázavou tlupa neonacistů a před očima jeho ženy a pěti dětí jej ubila k smrti. Baseballovou pálkou mu zcela rozbili hlavu. Přitom šlo o zcela spořádanou rodinu. Umíte si představit, co zažila jeho žena a děti, když před jejich očima jeden z těch grázlů rozbil tátovi hlavu? Všichni známe případ malé Natálky Sivákové. Opět tlupa grázlů hodila do domku, kde malá Natálka spala, zápalnou láhev. Natálka utrpěla popáleniny, jejichž následky ponese po celý život...

Na Kladensku v Kmetiněvsi v roce 2004 zabil třináctiletý chlapec svou spolužačku. V srpnu tohoto roku zase zmlátil muž kovovou tyčí třináctiletou dívku a dvanáctiletého chlapce u vody. Ještě štěstí, že je tam nehodil. Umíte si představit, co by se stalo, kdyby to udělal Rom? To by byly na nás pogromy po celé republice. A tak bych mohl pokračovat dál. Přitom proti těmto zločincům nikdo neprotestuje. Nikdo na ně nepořádá hony, jako by se vůbec nic nestalo. Ba naopak, bylo mnoho takových, kteří s jednáním těch, co znetvořili malou Natálku, souhlasili. Když Vandas a všichni ostatní křičí, že chrání slušné lidi, proč neprotestují a nechrání nás proti těm, kteří rozkrádají a tunelují republiku? Proč neprotestují proti u nás všemocné korupci a všem těm, kteří rozkradli a dál rozkrádají miliardy, které my všichni musíme zaplatit. Sociální dávky, které dostávají Romové, ale i ostatní, to jsou kapky v moři. To se ale nikdy nestane. To by museli protestovat sami proti sobě. Nejsnadnější je to proti nám – Romům. Do nás si každý rád kopne. Oni vědí, že u drtivé většiny společnosti je to vynese na politické výsluní jako Jiřího Čunka a Ivanu Řápkovou. Stačí se do cikánů obout a jste v parlamentu.

Za Kulturní svaz občanů romské národnosti, jehož jsem předsedou, a za všechny Romy v České republice bych rád poděkoval Policii České republiky za to, že zabránila demonstrantům vniknout na romskou ubytovnu ve Varnsdorfu. Jsem přesvědčen, že by tam bylo došlo k masakru. Když si demonstrující dovolili s kameny a dělobuchy zaútočit na policii, s Romy by žádné cavyky nedělali. Nějací mrtví nebo zmrzačení „cikáni“, tím by se ještě víc chlubili.

Jsem starší člověk a velice dobře si pamatuji, jak jsme se v roce 1946 přistěhovali do Rokycan. Rodiče hned nastoupili do práce do Kovohutí. Dělali všichni. Otec, matka i starší sourozenci. Nikdy jsme žádné problémy s českými spoluobčany neměli. Proč tomu tak bylo? Všichni naši dospělí pracovali a tedy přinášeli dost peněz na živobytí a ostatní výdaje, byt, elektřinu, vodu a plyn, takže se nikdy nestalo, že by tyto položky nebyly zaplaceny. Stejné to bylo u ostatních Romů. Všichni pracovali, takže měli pravidelný příjem. Nikdy se nestalo, aby někoho vyhodili z bytu. A dnes? Práce není a obzvlášť pro Romy. Jak mají platit ty nejzákladnější životní náklady? Co se stane, když nezaplatí? Vyhodí je z bytu. A jak jinak, ocitnou se v ghettech a na pochybných ubytovnách. Do revoluce v roce 1989 zde nebyly žádné herny, žádné drogy. Naopak, naše generace se věnovala takovým činnostem, jako je sport a hlavně muzika. V Rokycanech vyrostla řada vynikajících muzikantů, které znalo celé Československo. Teď po revoluci je situace opačná. Každý se na všem snaží vytřískat jen a jen peníze. Na každém rohu jsou herny, na ulicích se prodávají drogy. V televizi běží jeden film za druhým s vraždami, s krádežemi a násilím. Můžeme se divit těm, co spadnou do problémů, že volí i cestu násilí a zla, aby se dostali k penězům? Samozřejmě, že je to cesta špatná a odsouzeníhodná, ale těm, kteří to dělají, je to v tu chvíli zcela jedno.

Jak víte, byla vytvořena Agentura pro sociální začleňování, která by měla sloužit k tomu, aby se lidé z ghett začlenili zpátky do společnosti. Neumím pochopit, jak tato vládní agentura chce z těchto ghett lidi dostat ven a kam, když práce není a tedy peníze na nájmy a ostatní výdaje tito lidé nemají. Když se na situaci ve Šluknovském výběžku podíváme blíž, zjistíme pravého viníka vzniklé situace. Město Šluknov podle médií prodalo deset bytovek/budov nějaké firmě z Prahy za tři miliony. Je s podivem, že nemovitosti byly prodány za takovou cenu, když dvoupokojový byt má hodnotu jednoho a půl až tří milionů korun? Ti, kteří byty koupili, na tom velmi vydělali. Romové, kteří bydleli v drahých ubytovnách v Praze a ve Středočeském kraji, se přestěhovali do levnějších ubytoven, někdy i proto, že za ně spekulanti zaplatili dluhy.

Andrej Giňa

Romano voďi
Přečteno: 1819x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 10/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 ..
romea - logo