romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nový Bydžov na vlastní oči: O pubescentech z parku, kteří málem způsobili rasovou válku

Nový Bydžov, 24.1.2011 10:16, (ROMEA - PŘIDÁNO VIDEO)
Lavičky na náměstí v Novém Bydžově, na kterých se podle starosty válejí "cikáni", jsou prázdné

Ve chvíli kdy jsem zaregistroval problémy bydžovských Romů, jsem měl jasno. Myslel jsem, že to je podobný případ, jako v Novém Boru a Roma si jej způsobili sami. Stejný postoj jsem dal vlastně najevo i ve chvíli, kdy jsme řešili možnost natočení krátké zprávy přímo z „místa činu“. Na místo jsem jet nechtěl.

VIDEO
Nový Bydžov na vlastní oči: O pubescentech z parku, kteří málem způsobili rasovou válku

Postupně jsem ale změnil názor. Dovedlo mne k tomu hned několik věcí. Starosta města, vesele si píšící rasistické pamflety, návštěva ministra Johna a nakonec i obrovské číslo objasněnosti trestných činů.

Město a situace v něm se pro mne stalo natolik zajímavým, že jsem sebral foťák, kameru, stativ a nakonec i kolegu Ivana Kratochvíla, abychom o dvě hodiny později vjeli do Nového Bydžova.

Hned po vjezdu do města jsem hledal „rozvalující se cikány“. Projel jsem město křížem krážem, neviděl jsem však žádného, natož na lavičkách. Protože jsme usoudili, že je na Romáky zima, šli jsme na místo nejpovolanější, do nejbližší krčmy.

Tam jsme se u placení zeptali servírky, kde tedy máme vlastně ty „cikány“ hledat, protože jsme zatím zahlédli jen maminku s kočárkem, u které jsme si fakt nebyli jisti.

Servírka byla ochotná a vyjmenovala nám všechny ghetta, která ve městě jsou, vydali jsme se tedy do směrů, které nám poradila. Ghetta jsme však nenašli, ač jsme hledali všemožně a všude.

Nakonec jsem jezdil městem křížem krážem, až jsem narazil na dvě slečny, klábosící před barákem. Původ jasný, zastavil jsem a zeptal se, koho mám vlastně hledat. Za nedlouho vylezl mužský zástupce famílie a nasměroval mne na dům rodiny Mitalovců. Vyrazili jsme tedy na druhou stranu města, kde jsme po jednom zastavení u špatného domu nakonec skutečně narazili na pana Mitala. Ten nás dovedl k svému otci, který nás zase odvedl do domu další rodiny, kde konečně byli ochotní nám povědět, jak se vlastně stalo, že o nich ví celá republika.

„Starosta je rasista a dělá z toho občanskou válku. Pošpinil nás tak, že nás odloučil z této společnosti“

Konečně jsme seděli u stolu spolu se starousedlíky, kteří nám vyprávěli o situaci ve městě. Vidí totiž situaci jinak. V parku v centru města se schází parta pubescentů, kteří dělají brajgl. Vinni jsou však všichni. Ke znásilnění skutečně došlo, ve městě se však říká, že oba aktéři to spolu nějakou dobu „táhli“, pachatelem vlastně ani není čistý Rom. Všichni se ale shodují na jednom, pokud to skutečně udělal, tak ať dostane nejvyšší možný trest.

„Jak mám podepsat petici proti Romům, když jsem sám cikán?“

O dalších situacích, na které se musí starousedlíci zvykat téměř všude, kde se ve městě objeví, nám vypráví všichni zúčastnění. V zaměstnání jim dávají podepisovat petice proti Romům, kontrolují je v obchodech i před obchody. Původně korektní bezproblémové vztahy jsou nyní napjaté. Posloucháme konkrétní příběhy ze škol, obchodů i z fotbalu. Všechny mají společného jmenovatele, prohlášení pana Loudy.

„Starosta na nás poštval nejen město, ale celou zem“

Ukřivděnost je cítit z každého slova. Kolektivní vina, kterou aplikoval na bydžovské Romy starosta Louda je pro Romy nepřijatelná. Ve stejném duchu se vyjádřil i premiér Nečas, stejně jako mnozí další.

„Sebrat dávky za automaty? To vítáme!“

Došlo i na automaty a sociální dávky. Zpovídaní Romové jsou i v tomto směru jednotní. K hraní na automatech totiž ve městě skutečně dochází a tuto aktivitu města vítají. „Zbydou jim alespoň love na jídlo,“ uzavírá pochvalu města jeden z respondentů.

„Válkou mezi sebou nikdy ničeho nedosáhneme“

Dovídáme se i o pokusech situaci řešit. Romská elita z města jedná s místní radnicí o tom, že vznikne funkce asistenta Městské policie, kterou by některý z Romů zastával. Jeden z kandidátů na tuto funkci seděl u stolu s námi, proporcemi natolik vybavený, že se na práci u policie vyloženě hodil. Tuto stejně jako ostatní informace nám nakonec potvrdil i místostarosta města Bohumil Orel.

Toho jsme zastihli ve chvíli, kdy čekal na zaměstnance bezpečnostní agentury, se kterými si nás spletl. Ti přijeli o něco málo později. Z červené malé Fábie vylezli hoši, velikosti Golema, oblečeni do černých uniforem, v rukách tonfy. Po krátké poradě vyrazili do terénu. Příštích dvanáct hodin mají město pod dohledem. Proč však město vybralo pražskou agenturu Zenit a neposílilo raději městskou policii, jsem nepochopil.

Udělat si názor je těžké. Povalující cikány jsem nikde neviděl a při rozhovorech s lidmi jsem viděl vlastně to samé, co vidím v médiích. Většinové obyvatelstvo tvrdí jednu věc, romské tvrdí jinou věc. Všichni se ale shodují na jednom, původci největší části problémů se schází v místním parku a to prostě musí řešit Policie, mediální válka nevyřeší vůbec nic.

KAM DÁL?
Starosta Nového Bydžova čelí trestnímu oznámení kvůli rasismu
Zástupce novobydžovských Romů: Uděláme vše proto, aby se situace ve městě zlepšila
John má stejný názor jako starousedlí Romové v Novém Bydžově, bezpečnostní agentura je špatné řešení
Agentura pro sociální začleňování: Starosta Nového Bydžova vyhrocuje situaci
Vymyšlené přepadení v Novém Boru, muž chtěl zakrýt zpronevěru peněz
Starosta Nového Bydžova opět zaútočil paušálně na všechny Romy, policie ani starousedlí Romové s ním nesouhlasí
Ředitel Agentury pro sociální začleňování: Schizofrenie v Novém Bydžově
Extremisté jsou nadšeni z prohlášení starosty Nového Bydžova. Chystají druhý Janov?
David Beňák: Výroky starosty Nového Bydžova by měla začít šetřit Policie ČR
Marksová-Tominová: Výroky radnice v Novém Bydžově jsou nepřípustné
Starosta Nového Bydžova chce řešit kriminalitu na principu kolektivní viny Romů

VIDEO
Politici odsoudili rasistické prohlášení starosty Nového Bydžova

DOKUMENT
Cikáni znásilnili !!!! - Oficiální prohlášení starosty Nového Bydžova

Přečteno: 6532x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Nový Bydžov, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo