romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Nový ministr, příležitost pro změnu

Praha, 16.1.2009 17:34, (ROMEA)

Nové koště dobře mete, říká se. Nezáleží však pouze na tom zametání. Kam pak se podějí odpadky? Bude nový ministr pro lidská práva ten, který vnese do řešení problémů soužití a realizace práv národnostních menšin v České republice nový a zároveň správný směr. Soužití mezi Romy a majoritou nebylo označováno v novodobé historii ani v té hluboké nikdy za dobré. Podle průzkumu veřejného mínění v roce 2006 negativní vztah k Romům vyjádřilo 79% dotázaných občanů z majoritní společnosti. Současnou mediální ikonou tohoto stavu soužití je Janov v Litvínově. Takových ikon je bohužel v republice mnohem více.

Při řešení těchto problémů Rada vlády ČR pro záležitosti romské komunity a další státní instituce selhali. Ne však tím, že by neměli zájem. Příčinou neúspěchu je bezzubost. Nový ministr má nyní šanci se snažit zaměřit na tuto bezzubost a se svým týmem navrhnout takové institucionální řešení, které zabezpečí nejen systematičnost, ale hlavně poskytne účinné nástroje pomoci.

Možná, ale vkládám do nového ministra až příliš mnoho nadějí!? Je však možné očekávat provedení těchto změn od někoho jiného? Hnací silou pro tyto změny může být i právě probíhající předsednictví ČR EU. Ano nyní se řeší vážné problémy např. dodávky plynu, ale až se vyřeší (a ty se vyřeší) Romové a jejich situace tu bude nadále. Stejně alarmující a naléhavá. Co se výrazným způsobem mění je zvyšující cena, kterou bude muset stát zaplatit za řešení této situace. Co bylo možné realizovat za desítky miliónů korun cca před 10 lety, dnes stojí stovky miliónů. Zřejmě si stát může dovolit plýtvat prostředky daňových poplatníků. Tzv. Agentura je řešení někde v půli cesty, které ještě dosud není zcela dotaženo, tak aby bylo výkonné na 100%. Kde je cca 100 mil. Kč pro vybrané lokality.

Tato situace nahrává pouze takovým seskupením jako je Dělnická strana a jí podobné, ať už legálních či ilegálních. Což již tak těžkou situaci jen zhoršuje. Hrozí vzedmutí takové vlny sympatizantů s projevy Dělnické strany a jí podobných, že tato seskupení by mohla legálně vstupovat do demokratických procesů a podílet se na politické odpovědnosti na řízení této země, kraje či obce. Možná to zní nyní jako sci-fi, může však někdo 100% zaručit, že se něco takového nemůže stát. Obzvláště, když se situace ve městech, kde je to napjaté nebude účinně řešit. Postup Litvínovské radnice, vystěhování, zbavování rodin, zřejmě pomůže Litvínovu a místním sousedům, zejména však vedení radnice. Příští rok se budou konat volby. Ale co v obcích, kam se vystěhované rodiny přestěhují. Z regionálního a celostátního pohledu je takové řešení problémů krátkozraké. Jiná řešení jsou mnohem náročnější, rizikovější a očekávaný efekt je na první pohled malý či se musí na něj čekat dlouho, přesto se však domnívám, že jsou to cesty správné.

KAM DÁL?
Kocáb: Romy prostě miluju
Stehlíkovou vystřídá hudebník Michael Kocáb, Zubová a Kuchtová nesouhlasí

Přečteno: 1412x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Michael KocábHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo