romea - logo
24. února 2020 (pondělí)
svátek má Matěj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nový šéf italské diplomacie navrhuje revizi schengenské úmluvy

Řím, 16.5.2008 16:58, (ROMEA/ČTK)

Nový italský ministr zahraničí Franco Frattini se dnes vyslovil pro revizi schengenské úmluvy, která umožňuje volný pohyb osob na území členských států Evropské unie, které do tohoto prostoru spadají. Problémem Evropy už není volný pohyb osob, ale zajištění bezpečnosti, prohlásil Frattini pro deník Il Messagero.

"Revize je nezbytná k ověření, zda dohoda je v souladu s vnitřními i vnějšími hranicemi" států tvořících takzvaný schengenský prostor, řekl ministr. Potvrdil tak tvrdý kurz, který nynější vláda pravicového politika Silvia Berlusconiho hodlá nastolit vůči ilegální imigraci do země. Opatření, jež Berlusconiho kabinet ohlásil, mají být namířena zejména proti Romům rumunského původu, které italská veřejnost považuje za hlavní příčinu prudkého nárůstu kriminality v zemi.

Pozastavení platnosti schengenských ujednání požaduje za Itálii populistická Liga severu (LN), nejsilnější partner Berlusconiho koalice. LN zastupuje v této záležitosti ve vládě Roberto Maroni, který převzal agendu ministerstva vnitra.

"Na vnějších hranicích je nutné provádět trvalé inspekce, a to včetně neohlášených kontrol ze strany Evropské komise. Pokud vytvoříme banku údajů včetně digitalizace otisků prstů, pak bude vše mnohem snadnější," řekl deníku Frattini, který před nástupem do Berlusconiho vlády zastával v EK úřad komisaře pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost. Zdůraznil, že povinnost poskytnout daktyloskopické údaje se musí vztahovat na všechny osoby přijíždějící ze zemí mimo schengenský prostor, "zejména pokud nejde o Evropany".

Schengenský prostor nyní tvoří 24 států: kromě 22 zemí sedmadvacetičlenné EU spadají do "Schengenu" ještě Island a Norsko. Členem schengenského prostoru je i Česká republika, naopak Bulharsko a Rumunsko by do tohoto systému měly být začleněny nejdříve v roce 2011.

Frattini dnes vyjádřil nespokojenost nad tím, že Itálie zatím nepožádala EK o žádné zdroje, z nichž by se financovaly programy na začlenění osob romského původu do společnosti či které by financovaly rozvojové programy v regionech, z nichž tyto osoby pocházejí.

Přečteno: 812x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo