romea - logo
18. července 2019 (čtvrtek)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nový šéf italské diplomacie navrhuje revizi schengenské úmluvy

Řím, 16.5.2008 16:58, (ROMEA/ČTK)

Nový italský ministr zahraničí Franco Frattini se dnes vyslovil pro revizi schengenské úmluvy, která umožňuje volný pohyb osob na území členských států Evropské unie, které do tohoto prostoru spadají. Problémem Evropy už není volný pohyb osob, ale zajištění bezpečnosti, prohlásil Frattini pro deník Il Messagero.

"Revize je nezbytná k ověření, zda dohoda je v souladu s vnitřními i vnějšími hranicemi" států tvořících takzvaný schengenský prostor, řekl ministr. Potvrdil tak tvrdý kurz, který nynější vláda pravicového politika Silvia Berlusconiho hodlá nastolit vůči ilegální imigraci do země. Opatření, jež Berlusconiho kabinet ohlásil, mají být namířena zejména proti Romům rumunského původu, které italská veřejnost považuje za hlavní příčinu prudkého nárůstu kriminality v zemi.

Pozastavení platnosti schengenských ujednání požaduje za Itálii populistická Liga severu (LN), nejsilnější partner Berlusconiho koalice. LN zastupuje v této záležitosti ve vládě Roberto Maroni, který převzal agendu ministerstva vnitra.

"Na vnějších hranicích je nutné provádět trvalé inspekce, a to včetně neohlášených kontrol ze strany Evropské komise. Pokud vytvoříme banku údajů včetně digitalizace otisků prstů, pak bude vše mnohem snadnější," řekl deníku Frattini, který před nástupem do Berlusconiho vlády zastával v EK úřad komisaře pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost. Zdůraznil, že povinnost poskytnout daktyloskopické údaje se musí vztahovat na všechny osoby přijíždějící ze zemí mimo schengenský prostor, "zejména pokud nejde o Evropany".

Schengenský prostor nyní tvoří 24 států: kromě 22 zemí sedmadvacetičlenné EU spadají do "Schengenu" ještě Island a Norsko. Členem schengenského prostoru je i Česká republika, naopak Bulharsko a Rumunsko by do tohoto systému měly být začleněny nejdříve v roce 2011.

Frattini dnes vyjádřil nespokojenost nad tím, že Itálie zatím nepožádala EK o žádné zdroje, z nichž by se financovaly programy na začlenění osob romského původu do společnosti či které by financovaly rozvojové programy v regionech, z nichž tyto osoby pocházejí.

Přečteno: 812x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo