romea - logo
24. května 2019 (pátek)
svátek má Jana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nový šéf italské diplomacie navrhuje revizi schengenské úmluvy

Řím, 16.5.2008 16:58, (ROMEA/ČTK)

Nový italský ministr zahraničí Franco Frattini se dnes vyslovil pro revizi schengenské úmluvy, která umožňuje volný pohyb osob na území členských států Evropské unie, které do tohoto prostoru spadají. Problémem Evropy už není volný pohyb osob, ale zajištění bezpečnosti, prohlásil Frattini pro deník Il Messagero.

"Revize je nezbytná k ověření, zda dohoda je v souladu s vnitřními i vnějšími hranicemi" států tvořících takzvaný schengenský prostor, řekl ministr. Potvrdil tak tvrdý kurz, který nynější vláda pravicového politika Silvia Berlusconiho hodlá nastolit vůči ilegální imigraci do země. Opatření, jež Berlusconiho kabinet ohlásil, mají být namířena zejména proti Romům rumunského původu, které italská veřejnost považuje za hlavní příčinu prudkého nárůstu kriminality v zemi.

Pozastavení platnosti schengenských ujednání požaduje za Itálii populistická Liga severu (LN), nejsilnější partner Berlusconiho koalice. LN zastupuje v této záležitosti ve vládě Roberto Maroni, který převzal agendu ministerstva vnitra.

"Na vnějších hranicích je nutné provádět trvalé inspekce, a to včetně neohlášených kontrol ze strany Evropské komise. Pokud vytvoříme banku údajů včetně digitalizace otisků prstů, pak bude vše mnohem snadnější," řekl deníku Frattini, který před nástupem do Berlusconiho vlády zastával v EK úřad komisaře pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost. Zdůraznil, že povinnost poskytnout daktyloskopické údaje se musí vztahovat na všechny osoby přijíždějící ze zemí mimo schengenský prostor, "zejména pokud nejde o Evropany".

Schengenský prostor nyní tvoří 24 států: kromě 22 zemí sedmadvacetičlenné EU spadají do "Schengenu" ještě Island a Norsko. Členem schengenského prostoru je i Česká republika, naopak Bulharsko a Rumunsko by do tohoto systému měly být začleněny nejdříve v roce 2011.

Frattini dnes vyjádřil nespokojenost nad tím, že Itálie zatím nepožádala EK o žádné zdroje, z nichž by se financovaly programy na začlenění osob romského původu do společnosti či které by financovaly rozvojové programy v regionech, z nichž tyto osoby pocházejí.

Přečteno: 812x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo