romea - logo
26. března 2019 (úterý)
svátek má Emanuel
Loading
rozšířené vyhledávaní

Nový šéf italské diplomacie navrhuje revizi schengenské úmluvy

Řím, 16.5.2008 16:58, (ROMEA/ČTK)

Nový italský ministr zahraničí Franco Frattini se dnes vyslovil pro revizi schengenské úmluvy, která umožňuje volný pohyb osob na území členských států Evropské unie, které do tohoto prostoru spadají. Problémem Evropy už není volný pohyb osob, ale zajištění bezpečnosti, prohlásil Frattini pro deník Il Messagero.

"Revize je nezbytná k ověření, zda dohoda je v souladu s vnitřními i vnějšími hranicemi" států tvořících takzvaný schengenský prostor, řekl ministr. Potvrdil tak tvrdý kurz, který nynější vláda pravicového politika Silvia Berlusconiho hodlá nastolit vůči ilegální imigraci do země. Opatření, jež Berlusconiho kabinet ohlásil, mají být namířena zejména proti Romům rumunského původu, které italská veřejnost považuje za hlavní příčinu prudkého nárůstu kriminality v zemi.

Pozastavení platnosti schengenských ujednání požaduje za Itálii populistická Liga severu (LN), nejsilnější partner Berlusconiho koalice. LN zastupuje v této záležitosti ve vládě Roberto Maroni, který převzal agendu ministerstva vnitra.

"Na vnějších hranicích je nutné provádět trvalé inspekce, a to včetně neohlášených kontrol ze strany Evropské komise. Pokud vytvoříme banku údajů včetně digitalizace otisků prstů, pak bude vše mnohem snadnější," řekl deníku Frattini, který před nástupem do Berlusconiho vlády zastával v EK úřad komisaře pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost. Zdůraznil, že povinnost poskytnout daktyloskopické údaje se musí vztahovat na všechny osoby přijíždějící ze zemí mimo schengenský prostor, "zejména pokud nejde o Evropany".

Schengenský prostor nyní tvoří 24 států: kromě 22 zemí sedmadvacetičlenné EU spadají do "Schengenu" ještě Island a Norsko. Členem schengenského prostoru je i Česká republika, naopak Bulharsko a Rumunsko by do tohoto systému měly být začleněny nejdříve v roce 2011.

Frattini dnes vyjádřil nespokojenost nad tím, že Itálie zatím nepožádala EK o žádné zdroje, z nichž by se financovaly programy na začlenění osob romského původu do společnosti či které by financovaly rozvojové programy v regionech, z nichž tyto osoby pocházejí.

Přečteno: 812x

 

Kam dál:

Štítky:  

ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

V Rokycanech se 23. 3. 2019 v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí. (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: 2000 lidí se v Rokycanech rozloučilo s královnou romské hudby Věrou Bílou

22.3.2019 20:51, (AKTUALIZOVÁNO 13:40)
V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.
 celý článek

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo