romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

NSS zamítl stížnost plzeňského magistrátu, neonacisté uskuteční pochod

Plzeň, 21.2.2008 18:38, (ROMEA/ČTK)

Kontroverzní pochod radikální pravice Plzní se 1. března může uskutečnit. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost plzeňského magistrátu proti verdiktu Krajského soudu v Plzni, a potvrdil tak, že primátor Pavel Rödl zakázal předchozí pochod neonacistů neoprávněně. NSS dnes rozhodnutí zveřejnil na úřední desce.

ČTĚTE TAKÉ
Na internetu už jsou pozvánky na pochod neonacistů Plzní
Plzeňská radnice podává kvůli pochodu neonacistů kasační stížnost

Soudce Vojtěch Šimíček ČTK řekl, že krajský soud problematiku posoudil výborně. "O pochodu neměl rozhodovat magistrát ani primátor, ale Úřad městského obvodu Plzeň 3," uvedl Šimíček. Právě na obvodním úřadu svolavatel Václav Bureš ohlásil akci, která se měla uskutečnit původně již 19. ledna. O případném zákazu navíc měli úředníci rozhodnout do tří dnů. Primátorův verdikt přišel mnohem později.

"Rozhodnutí soudu respektuji," řekl ČTK Rödl. Podle něj může nyní pochod zakázat pouze úřad třetího městského obvodu, když bude během akce porušován zákon. Pokud by primátor zakázal pochod znovu "na svoji pěst", porušil by podle plzeňských právníků vědomě pravomoc veřejného činitele, a byl by tak trestně odpovědný. Prvního zákazu Rödl nelituje a i dnes by se zachoval stejně. Vedení magistrátu podle informací ČTK věřilo, že NSS jeho kasační stížnosti vyhoví.

Šímíček ale zdůraznil, že soud rozhodoval o správnosti procedury, a nikoliv o politickém podtextu akce. "Není to o sympatiích ke svolavatelům, ti sympatie soudu nemají. Ale pravidla se nastavují dlouhodobě a musí platit pro všechny stejně," řekl ČTK. O extremistických demonstracích podle něj musí úředníci i soudy rozhodovat podle stejných zásad, jako třeba o poutích nebo rockových koncertech.

"Rozhodnutí soudu je alibistické. Nechtěl mít zřejmě problémy s tím, aby ho někdo nařknul, že tam například pracuje někdo, kdo má židovské předky nebo že by jeho verdikt považovali za nedemokratický proti svobodě shromažďování," řekl ČTK místopředseda plzeňské Židovské obce Jiří Löwy. Podle něj v ČR nyní neexistuje instituce, která by pochod, na nějž jsou zváni neonacisté, zakázala. Proto obec velmi uvítala původní rozhodnutí Rödla "převzít pravomoc za nečinnost".

Podle Löwyho v ČR svoboda shromažďování je, ale nesmí se přehánět. Na zneužívání téměř 20 let starého zákona chtěla upozornit Židovská obec právě tím, že si pro svá setkání zamluvila tři místa v Plzni na každý den na půl roku dopředu. Skupiny, včetně extremistických, mohou zákon o shromažďování, který je podle Löwyho velmi široký a liberální, využívat ke svému zviditelnění, což také dělají.

Židovská obec svolala své setkání i na 1. března, které ale městský obvod minulý týden zakázal s tím, že Bureš ohlásil pochod jako první. "Proti verdiktu se v pátek odvoláme u krajského soudu, který musí do tří dnů rozhodnout," uvedl Löwy. Argumentuje tím, že obec požádala o akci dříve, než rozhodnutí krajského soudu ve prospěch pochodu Bureše nabylo právní moci. Obec chce uspořádat na schodech synagogy čtení jmen lidí, kteří nepřežili koncentrační tábory. Pokud by s odvoláním neuspěla, budou lidé chodit do synagogy, která je v sobotu otevřená.

Bureš svolal lednový pochod jako protestní akci za svobodu slova v reakci na listopadový zásah policie proti neonacistům v Praze. Rödl akci zakázal krátce před jejím konáním. Bureš podal žalobu a soudy mu přiznaly právo na náhradní termín. Bureš určil 1. březen. Pozvánky jsou už na ultrapravicových internetových stránkách.

Přečteno: 1906x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Plzeň, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo