romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

O Havlovu hru Prase je mimořádný zájem. Divadlo Husa na provázku praská ve švech

Brno, 21.12.2011 16:28, (ROMEA)
Foto: Divadlo Husa na provázku

Brněnské divadelní publikum má mimořádný zájem o hru Václava Havla Prase. Divadlo Husa na provázku, které ji zařadilo mimořádně na program jako výraz úcty a piety zesnulému prezidentovi Havlovi, divadelní sál zcela vyprodalo i v dopoledním čase, a to včetně balkonů a přístavků. Beznadějně rozebrané jsou i lístky na večerní představení. Sedět se bude na přístavcích, balkonech a pravděpodobně i na polštářích položených na dřevěné konstrukci stupňovitého jeviště. Kapacitu sálu, kam se obvykle vejde 180 lidí, tak divadlo zvýšilo na 250 míst, řekla Martina Měšťanová z propagace.

"To už je maximální kapacita, diváci budou všude. Možná budou i stát," dodala. Obležení pódia diváky vytvoří podle ní mimořádně náročné podmínky pro herce. Nejobtížnější to bude mít Milan Holenda, který hraje Václava Havla.

Na dopolední představení přišli převážně mladší lidé. Na místa sedali ještě po 10:00, když s úvodním proslovem vystoupil umělecký šéf divadla Vladimír Morávek. "Lidé přibíhali ještě na poslední chvíli, utíkali z práce," dodala Měšťanová. S Havlem se lidé symbolicky loučili i po skončení hry. Po potlesku vestoje vystoupil znova Morávek, který diváky vyzval, aby se Havlovu počest napili. Víno v pohárcích pak roznášel protagonista Havla Milan Holenda. Za doprovodu klavíru pak zazněla píseň od Johna Lenona Imagine, po níž diváci na několik minut zcela ztichli. Pietní chvíli ukončila z reproduktorů zahraná Óda na radost.

V divadle Husa na provázku mohou lidé také od pondělka podepisovat kondolenční listiny, a to denně od 7:00 do 24:00. "Chtěli jsme, aby byly přístupné po co nejdelší denní dobu," uvedla Měšťanová. Lidé podle ní o možnost vyjádřit Havlově rodině soustrast mají velký zájem, podepisovat se chodí lidé všech generací, senioři i matky s malými dětmi. "Přicházejí i školy, přes den je tady plno, fronta až ven, která se točí," dodala Měšťanová.

Divadlo Husa na provázku má Havlovo Prase na repertoáru od loňského března. Havel aktovku napsal v roce 1987, pak se však nedostala ani do jeho sebraných spisů. Pro divadlo ji objevil a upravil režisér Vladimír Morávek. Autor hru postavil na absurdním příběhu, jak disident Havel shání prase na zabíjačku. Kvůli tomu je ve hře na nohou celá vesnice. Lidé si sice chtějí vydělat, ale zároveň se bojí případného postihu za kontakt s nepřítelem režimu. "A tak se rozpoutává groteskní férie na téma, jakými možnými i nemožnými způsoby lze současně prase dodat i nedodat, na koho případně onu osudovou dodávku delegovat, a hlavně - jak z toho co nejvíc vyrazit," uvedl při představování hry režisér Vladimír Morávek.

Divadlo Husa na provázku se Havlovi a jeho tvorbě v posledních letech intenzivně věnovalo, Morávek ho označil za Havlovo erbovní divadlo 90. let. Na provázku hráli inscenaci Pižďuchové na motivy Havlových dětských minipříběhů. Havel podle Morávka pro divadlo napsal i svůj poslední dramatický text - aktovku Pět tet. Jde o volné pokračování autorovy slavné Vernisáže.

KAM DÁL?
Divadlo Husa na provázku

ČTK, čtk
Přečteno: 1017x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Zemřel Václav Havel, Václav HavelHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo