romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

O populismu primátorky Řápkové

Praha, 23.2.2009 20:25, (HN)

Chomutov má problém s neplatiči. A tamní primátorka Ivana Řápková jej chce vyřešit. Začala proto prosazovat tvrdý postup města vůči těm, kteří mu dluží peníze. Tvrdí, že tím chce dlužníky ochránit před lichváři.

Jak by tato ochrana měla konkrétně vypadat, už ale neuvádí. Koho má v Chomutově její záchranný kruh spasit, tak zůstává nejasné. Jasné ale je, že taková hesla se musejí veřejnosti líbit.

Na jazyk se tak vtírá pojem populismus. Ten lze charakterizovat jako snahu získat přízeň publika (voličů) bez ohledu na to, zda předkládané návrhy nějak vyřeší podstatu problému, o který jde.

Jaká je tedy podstata problému v Chomutově a dalších městech s vysokou nezaměstnaností, zanedbanými sídlišti a infrastrukturou a množstvím dlužníků? Odpověď je triviální: Je to špatná praxe řízení měst v oblasti sociální práce.

Faktem je, že neplatiči dluží chomutovské radnici značné sumy. Občan Chomutova by se ale měl spíš ptát, jak je možné, že současné vedení dopustilo, aby tolik pohledávek vůbec mohlo vzniknout? U nezaměstnaného příjemce dávek má totiž úřad přímo povinnost intervenovat v případě nezaplaceného nájmu. Tisíckrát použitá a tisíckrát vyvrácená je lež, že příjemce dávek musí se zasláním dlužných částek na účet města souhlasit. Ne, je to jinak: město má povinnost zvláštního příjemce ustanovit. Tečka.

Další okolností, která prohlubuje zmiňované problémy, je nechuť vedení měst posilovat v případě problémů personální kapacity sociálních odborů. A zapomenout nelze ani na absenci profesní cti u sociálních pracovníků. A také na jejich loajalitu k chlebodárci (městu), umocněnou obavou ze ztráty zaměstnání.

Praxe v Chomutově je skutečně na pováženou. Pracovnice sociálního odboru nesmí nikomu sdělovat žádné údaje o osobách pobírajících sociální dávky, exekutor si však může ke konkrétní osobě tyto informace vyžádat. Neměl by se ovšem již dozvědět, kdy a jakým způsobem má být dávka vyplacena.

Exekutor zároveň nemá oprávnění požadovat prokázání totožnosti. Policista sice toto oprávnění má, ale pouze na základě zákonem předvídaných důvodů (například jedná-li se o podezřelého ze spáchání trestného činu apod.) a navíc není oprávněn prokázanou totožnost komukoliv sdělovat. Ani exekutorovi ne. Jinak by se mohlo jednat o trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele.

Situace, kdy exekutor "zaslechl" při prokazování totožnosti jméno klienta a na základě toho mu pak zabavil finanční prostředky, je protiprávní pro policistu a zároveň obcházením zákona pro exekutora.

Navíc, radnice dopředu obeslala média, kterým poskytla obrazový materiál z pokladny úřadu pořízených interní kamerou v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů, kdy obličeje policistů byly paradoxně digitálně rozostřeny, ale klienti sociálních pracovníků byli dobře identifikovatelní.

Zkrátka šlo o to, získat přízeň bez ohledu na to, zda to jakkoli pomůže tíživý problém vyřešit.

KAM DÁL?
Ministr: Chomutovské exekuce jsou nešťastné, prověří je kontrola
Seitlová: Městský úřad v Chomutově i exekutoři patrně porušili zákon

Kocáb: Chomutov necitlivě sáhl sociálně potřebným na dávky v nouzi
Po výplatě dávek v Chomutově dlužníkům sebrali peníze exekutoři
Litvínov chce s exekucemi dlužníků následovat patrně nezákonný příklad Chomutova

KOMENTÁŘE
Slibná budoucnost Chomutova?
Jak Chomutov o 200 milionů Kč přišel

 

Jan Černý, autor pracuje ve společnosti Člověk v tísni
Přečteno: 1983x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Exekuce v ChomutověHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo