romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obama složil přísahu a stal se 44. prezidentem USA

Washington, 20.1.2009 18:05, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Barack Obama složil dnes krátce po poledni místního času (18:00 SEČ) před sídlem amerického Kongresu slavnostní přísahu jako 44. prezident Spojených států. Obama je zároveň prvním prezidentem tmavé pleti v historii USA. Krátce před Obamou složil přísahu i jeho viceprezident Joe Biden.

Obama se podle ústavy formálně stal prezidentem úderem poledne, bez ohledu na to, že kvůli drobnému zdržení při slavnostním ceremoniálu složil přísahu o několik minut později.

Slavnostnímu ceremoniálu před západním průčelím Kongresu byli přítomni dosavadní prezident George Bush a viceprezident Richard Cheney, které Obama s Bidenem v Bílém domě vystřídají.

Obama složil slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse. Slavnostnímu aktu na místě přihlíželo na 240.000 hostů, mezi nimiž byli i všichni žijící američtí exprezidenti: James Carter, George Bush starší a Bill Clinton. Až dva miliony dalších lidí, kteří do Washingtonu kvůli inauguraci přijeli, sledovaly událost na velkoplošných obrazovkách.

VIDEO
Sledujte inauguraci živě na internetu (CNN)

Hudební úvod slavnosti patřil vojenské kapele americké námořní pěchoty a dětským sborům ze San Franciska. Krátce před Obamou složí slib rovněž nový viceprezident Joe Biden.

Baracka Obamu s manželkou Michelle přivítal krátce před 16:00 SEČ v Bílém domě odcházející prezident George Bush s manželkou Laurou. Takzvaného setkání u kávy, které patří k obvyklému inauguračnímu rituálu, se zúčastnili také končící a nastupující viceprezidenti Richard Cheney a Joe Biden. Obama s rodinou předtím navštívil episkopální kostel sv. Jana naproti Bílému domu, kde se podle tradice konala soukromá bohoslužba.

George Bush, který odchází z úřadu jako nejméně oblíbená hlava státu moderní americké historie, se tak po osmi letech rozloučí s Bílým domem, do něhož se ještě dnes nastěhuje rodina nového prezidenta. Po ceremoniálu na Kapitolu manželé Bushovi odletí do Texasu, kde budou žít nejdříve na svém ranči u Crawfordu a později v nově zakoupeném domě v Dallasu.

Inaugurace 47letého demokrata Obamy, který se stává prvním černošským prezidenta USA, vyvolala ve Spojených státech vlnu celonárodního nadšení. Veřejnost a zejména třináctiprocentní černošská menšina vnímá Obamovo zvolení jako významný milník americké historie poznamenané černým otroctvím, rasovou segregací a bojem černošského obyvatelstva za rovnoprávnost.

Američané si od nového prezidenta a jeho administrativy slibují také vyvedení z hluboké ekonomické krize, větší sociální jistoty, méně stranické ideologie, ukončení šest let trvající války v Iráku a zlepšení obrazu země ve světě. Vše jim Obama ve své volební kampani slíbil, i když stále důrazněji upozorňuje, že si to vyžádá čas.

Jistou výhodu má v politickém složení Kongresu, kde si po loňských volbách demokraté v obou komorách upevnili dosavadní převahu. Od roku 1994 budou mít Američané poprvé demokratického prezidenta i parlament.

Kvůli zajištění bezpečnosti při ceremoniálu i kvůli obrovským davům, které se sjely do Washingtonu, platí v hlavním městě od dnešního rána dosud nevídaná opatření. Celý střed města je uzavřen pro soukromou dopravu, na pořádek dohlížejí desítky tisíc příslušníků bezpečnostních sil a dalších ozbrojených složek, na střechách jsou připraveni odstřelovači, mezi diváky se pohybují agenti FBI v civilu, lidé musejí procházet kontrolními stanovišti a spíše než na veřejnou dopravu se mají spoléhat na vlastní nohy. Úřady je také vybízejí, aby v teplotách kolem nuly pamatovali na vlastní zdraví.

Po ceremoniálu na Kapitolu a po slavnostním obědu s představiteli Kongresu se vydá Obama s manželkou v čele průvodu po třídě Pennsylvania Avenue k Bílému domu. Z tribuny před ním pak budou sledovat defilé vojenských jednotek, občanských skupin, hudebních těles a alegorických vozů. Večer se manželé Obamovi mají zúčastní deseti inauguračních bálů.

Ve městě se ale uskuteční desítky dalších plesů a společenských událostí na počest nového prezidenta. Slavnosti uzavře ve středu ráno ekumenická bohoslužba ve washingtonské Národní katedrále.

Přečteno: 1359x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, USA, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo