romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obama složil přísahu a stal se 44. prezidentem USA

Washington, 20.1.2009 18:05, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Barack Obama složil dnes krátce po poledni místního času (18:00 SEČ) před sídlem amerického Kongresu slavnostní přísahu jako 44. prezident Spojených států. Obama je zároveň prvním prezidentem tmavé pleti v historii USA. Krátce před Obamou složil přísahu i jeho viceprezident Joe Biden.

Obama se podle ústavy formálně stal prezidentem úderem poledne, bez ohledu na to, že kvůli drobnému zdržení při slavnostním ceremoniálu složil přísahu o několik minut později.

Slavnostnímu ceremoniálu před západním průčelím Kongresu byli přítomni dosavadní prezident George Bush a viceprezident Richard Cheney, které Obama s Bidenem v Bílém domě vystřídají.

Obama složil slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse. Slavnostnímu aktu na místě přihlíželo na 240.000 hostů, mezi nimiž byli i všichni žijící američtí exprezidenti: James Carter, George Bush starší a Bill Clinton. Až dva miliony dalších lidí, kteří do Washingtonu kvůli inauguraci přijeli, sledovaly událost na velkoplošných obrazovkách.

VIDEO
Sledujte inauguraci živě na internetu (CNN)

Hudební úvod slavnosti patřil vojenské kapele americké námořní pěchoty a dětským sborům ze San Franciska. Krátce před Obamou složí slib rovněž nový viceprezident Joe Biden.

Baracka Obamu s manželkou Michelle přivítal krátce před 16:00 SEČ v Bílém domě odcházející prezident George Bush s manželkou Laurou. Takzvaného setkání u kávy, které patří k obvyklému inauguračnímu rituálu, se zúčastnili také končící a nastupující viceprezidenti Richard Cheney a Joe Biden. Obama s rodinou předtím navštívil episkopální kostel sv. Jana naproti Bílému domu, kde se podle tradice konala soukromá bohoslužba.

George Bush, který odchází z úřadu jako nejméně oblíbená hlava státu moderní americké historie, se tak po osmi letech rozloučí s Bílým domem, do něhož se ještě dnes nastěhuje rodina nového prezidenta. Po ceremoniálu na Kapitolu manželé Bushovi odletí do Texasu, kde budou žít nejdříve na svém ranči u Crawfordu a později v nově zakoupeném domě v Dallasu.

Inaugurace 47letého demokrata Obamy, který se stává prvním černošským prezidenta USA, vyvolala ve Spojených státech vlnu celonárodního nadšení. Veřejnost a zejména třináctiprocentní černošská menšina vnímá Obamovo zvolení jako významný milník americké historie poznamenané černým otroctvím, rasovou segregací a bojem černošského obyvatelstva za rovnoprávnost.

Američané si od nového prezidenta a jeho administrativy slibují také vyvedení z hluboké ekonomické krize, větší sociální jistoty, méně stranické ideologie, ukončení šest let trvající války v Iráku a zlepšení obrazu země ve světě. Vše jim Obama ve své volební kampani slíbil, i když stále důrazněji upozorňuje, že si to vyžádá čas.

Jistou výhodu má v politickém složení Kongresu, kde si po loňských volbách demokraté v obou komorách upevnili dosavadní převahu. Od roku 1994 budou mít Američané poprvé demokratického prezidenta i parlament.

Kvůli zajištění bezpečnosti při ceremoniálu i kvůli obrovským davům, které se sjely do Washingtonu, platí v hlavním městě od dnešního rána dosud nevídaná opatření. Celý střed města je uzavřen pro soukromou dopravu, na pořádek dohlížejí desítky tisíc příslušníků bezpečnostních sil a dalších ozbrojených složek, na střechách jsou připraveni odstřelovači, mezi diváky se pohybují agenti FBI v civilu, lidé musejí procházet kontrolními stanovišti a spíše než na veřejnou dopravu se mají spoléhat na vlastní nohy. Úřady je také vybízejí, aby v teplotách kolem nuly pamatovali na vlastní zdraví.

Po ceremoniálu na Kapitolu a po slavnostním obědu s představiteli Kongresu se vydá Obama s manželkou v čele průvodu po třídě Pennsylvania Avenue k Bílému domu. Z tribuny před ním pak budou sledovat defilé vojenských jednotek, občanských skupin, hudebních těles a alegorických vozů. Večer se manželé Obamovi mají zúčastní deseti inauguračních bálů.

Ve městě se ale uskuteční desítky dalších plesů a společenských událostí na počest nového prezidenta. Slavnosti uzavře ve středu ráno ekumenická bohoslužba ve washingtonské Národní katedrále.

Přečteno: 1363x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, USA, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo