romea - logo
16. října 2021 (sobota)
svátek má Havel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obama vyrukoval proti masovému zabíjení a genocidám

Washington, USA, 24.4.2012 10:10, (ROMEA)

Americký prezident Barack Obama během návštěvy ve washingtonském Muzeu holocaustu oznámil kroky, které by měly pomoci zabránit masovému zabíjení. Ustavil například speciální výbor americké vlády, který se bude zabývat prevencí zvěrstev. Americká administrativa také bude vyhodnocovat riziko masového násilí a genocid na celém světě.

Šéf Bílého domu vyzval technologické firmy k vytvoření nástrojů, které by umožnily lidi včas varovat před hrozícím rizikem genocidy a masového vraždění. "Genocidám lze předcházet," řekl Obama.

Americký prezident se v muzeu holokaustu sešel s nositelem Nobelovy ceny Eliem Wieselem, který nacistický plán na vyhlazení Židů přežil. Wiesel mimo jiné kritizoval íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, jehož označil za "světového popírače holokaustu číslo jedna". Obama uvedl, že holokaust už se nikdy nesmí opakovat. Zdůraznil také, že se vždy hodlá zasazovat za Izrael.

Spojené státy také podle prezidenta budou vůbec poprvé postihovat osoby a organizace, které zneužívají moderní technologie při potlačování lidských práv. Sankce namířené proti postupu Sýrie a Íránu vůči protivládním aktivistům se týkají například špehování lidí na internetu, ale i přerušování provozu mobilních a informačních sítí. Ve Washingtonu to oznámil prezident Barack Obama, jenž opatření nařídil.

"Tyto technologie by měly občany posilovat, a ne sloužit k represím vůči nim," řekl Obama v projevu ve washingtonském muzeu holokaustu. Dodal, že sankce jsou dalším krokem ke konci režimu syrského diktátora Bašára Asada, jehož režim od počátku protivládních protestů údajně zabil kolem 10 000 lidí (neoficiální informace hovoří o mnohem vyšším počtu pbětí).

Osoby, které se napříště budou na takových zásazích do práv obyvatel na svobodu v projevu v Sýrii a Íránu podílet, nebudou smět cestovat do Spojených států. Přijdou o peníze a další majetek, který v zemi mají.

Moderní komunikační prostředky, zejména internetové sítě, hrály v poslední době významnou roli při protestech v severní Africe a na Blízkém východě. Protivládní aktivisté se s jejich pomocí domlouvají na protestech a další taktice.

Tamní vlády ale zároveň nové technologie využívají při potlačování protestů a sledování jejich účastníků. Írán například poskytl syrskému režimu prostředky na rušení signálu mobilních telefonů a blokování a monitorování sociálních sítí.

ČTK, čtk
Přečteno: 403x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo