romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Občané ochránili Sananim před extremisty z DSSS

Praha, 1.10.2010 19:57, (ROMEA)

Pětičlenná hlídka příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) dnes přišla provokovat před pražské centrum Sananim pro drogově závislé. Nutnost občanské hlídky odůvodňují údajnou nespokojeností místních občanů s přítomností centra. Na zástupce DSSS čekala před centrem asi třicítka odpůrců strany, kteří nesli transparenty s protifašistickými hesly. Mezi oběma stranami propukla krátká slovní přestřelka, situaci sledovalo asi deset policistů. Ti vyzvali odpůrce fašismu a neonacismu, aby nechali hlídku projít, což se také stalo. Hlídka se vůbec k Sananimu nedostala.

O policejní ochranu požádali sami zaměstnanci instituce, které sídlí na pražském Smíchově. Prohlašují, že v posledních dnech stoupl počet útoků na centrum. Policie ČTK sdělila, že bude situaci monitorovat. Odpůrci z iniciativy Studenti proti rasismu a další aktivisté plánovali, že vytvoří živý řetěz před Sananimem. Avizovali, že budou bránit léčící se drogově závislé před útoky Dělnické strany.

Podle ředitelky centra Martiny Richterové Těmínové se počet útoků zvýšil v souvislosti s blížícími se komunálními volbami. Mnohé politické strany si totiž problém s narkomany zvolily jako své téma před volbami. V minulých dnech bylo podle ní policii nahlášeno asi 15 útoků, většinu policie vyhodnotila jako trestný čin. Šlo mimo jiné o rozbitá okna a dveře, výhrůžné dopisy a vylití exkrementů rozbitým oknem. Kvůli obavám o bezpečnost pracovníků najalo centrum také bezpečnostní agenturu.

Centrum Sananim se na Smíchov přestěhovalo letos na jaře, poté co obdrželo výpověď z prostor v Praze 7. Sananim si nové prostory u parku Na Skalce díky příspěvku hlavního města koupil. Schází se zde totiž otevřená drogová scéna. S působením centra místní obyvatelé nesouhlasí, organizovali proti tomu petici.

Přečteno: 1336x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo