romea - logo
22. května 2019 (středa)
svátek má Emil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Obyvatelka ústecké Matiční ulice neuspěla se žalobou kvůli plotu

Ústí nad Labem, 13.8.2007 16:05, (ČTK)

Stavba keramického plotu v ústecké Matiční ulici v roce 1999 podle soudu nepoškodila občanskou čest a lidskou důstojnost Gizely Lackové, která zde bydlí. Rozhodnutí padlo po téměř osmi letech sporů, ve kterých Lacková žalovala město Ústí nad Labem a ústecký městský obvod Neštěmice. ČTK to dnes řekli Petra Tachecí, která mediálně zastupuje něštěmickou radnici, a advokát Lackové David Strupek.

Lacková po radnicích chtěla omluvu v novinách a 100.000 korun. Její žalobu již v roce 2001 zamítl krajský soud, ale advokát Lackové se proti tomu odvolával a později i dovolával. Strupek dnes ČTK řekl, že případ se v posledních letech změnil v neustálé přehazování mezi Vrchním soudem v Praze a Nejvyšším soudem, který případ vracel. Nakonec se žalující strana rozhodla vše vzdát, podle Strupka je případ u konce. Rozhodnutí soudu nabylo právní moci 18. července. Podle rozsudku se Lacková nejen nedočká omluvy a peněz, ale naopak by měla žalovaným radnicím a jejich advokátům zaplatit téměř 120.000 korun za náklady řízení.

Lacková dnes ČTK řekla, že o pravomocném rozsudku vůbec nic neví. Dodala, že 120.000 korun, které by měla zaplatit, nemá. Její rodina proto doufá, že pokud by musela částku zaplatit, pomohou jí organizace hájící práva Romů.

Plot v Matiční ulici začala neštěmická samospráva budovat v říjnu 1999. Podle svého tvrzení tak chtěla chránit majitele rodinných domků před hlukem a nepořádkem z protějších obecních bytů pro neplatiče. Jejich obyvatelé, převážně Romové, proti výstavbě protestovali s českými i zahraničními ochránci lidských práv. V opatření spatřovali projev rasismu. Keramický plot byl po šesti týdnech rozebrán. Případ pak skončil, když se domkáři vystěhovali. Radnice od nich vilky odkoupila, peníze na ně získala od vlády po rozebrání plotu.

Přečteno: 1242x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností (FOTO: Muzeum romské kultury)

Muzeum romské kultury získalo cenu za nejlepší muzejní publikaci roku 2018

17.5.2019 13:50
V pražském obecním domě se udělovaly ceny Gloria musealis, která ocenila nejlepší výkony českých muzeí v uplynulém roce. Cenu za nejlepší muzejní publikaci dostalo Muzeum romské kultury za publikaci Amendar: Pohled do světa romských osobností autorek Jany Horváthové a Alice Sigmund Herákové.
 celý článek

Protestní průvod Romů a Sintů v Miláně 16. května 2019 (FOTO: Printscreen ze záznamu sdružení Khetane)

V Miláně na Den romského odboje vyšlo do ulic téměř 1000 Romů a Sintů

17.5.2019 12:20
16. května vyšlo v italském Miláně do ulic téměř 1000 Romů, aby jasně vzkázali ministru vnitra Matteo Salvinimu, že jsou plnohodnotnými občany Itálie a žádají dodržování svých práv.
 celý článek

Jaroslav Parči (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Jaroslav Parči: Jsem Rom, jsem gay, jsem táta

17.5.2019 10:53
Říká otevřeně v každém rozhovoru Jaroslav Parči, který před lety prošel comingoutem, dnes žije s mužem, se kterým svůj vztah zpečetil registrovaným partnerstvím, a netají se ani tím, že s předchozího vztahu se ženou má už dnes dospělého potomka.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo