romea - logo
25. března 2019 (pondělí)
svátek má Marián
Loading
rozšířené vyhledávaní

Obyvatelka ústecké Matiční ulice neuspěla se žalobou kvůli plotu

Ústí nad Labem, 13.8.2007 16:05, (ČTK)

Stavba keramického plotu v ústecké Matiční ulici v roce 1999 podle soudu nepoškodila občanskou čest a lidskou důstojnost Gizely Lackové, která zde bydlí. Rozhodnutí padlo po téměř osmi letech sporů, ve kterých Lacková žalovala město Ústí nad Labem a ústecký městský obvod Neštěmice. ČTK to dnes řekli Petra Tachecí, která mediálně zastupuje něštěmickou radnici, a advokát Lackové David Strupek.

Lacková po radnicích chtěla omluvu v novinách a 100.000 korun. Její žalobu již v roce 2001 zamítl krajský soud, ale advokát Lackové se proti tomu odvolával a později i dovolával. Strupek dnes ČTK řekl, že případ se v posledních letech změnil v neustálé přehazování mezi Vrchním soudem v Praze a Nejvyšším soudem, který případ vracel. Nakonec se žalující strana rozhodla vše vzdát, podle Strupka je případ u konce. Rozhodnutí soudu nabylo právní moci 18. července. Podle rozsudku se Lacková nejen nedočká omluvy a peněz, ale naopak by měla žalovaným radnicím a jejich advokátům zaplatit téměř 120.000 korun za náklady řízení.

Lacková dnes ČTK řekla, že o pravomocném rozsudku vůbec nic neví. Dodala, že 120.000 korun, které by měla zaplatit, nemá. Její rodina proto doufá, že pokud by musela částku zaplatit, pomohou jí organizace hájící práva Romů.

Plot v Matiční ulici začala neštěmická samospráva budovat v říjnu 1999. Podle svého tvrzení tak chtěla chránit majitele rodinných domků před hlukem a nepořádkem z protějších obecních bytů pro neplatiče. Jejich obyvatelé, převážně Romové, proti výstavbě protestovali s českými i zahraničními ochránci lidských práv. V opatření spatřovali projev rasismu. Keramický plot byl po šesti týdnech rozebrán. Případ pak skončil, když se domkáři vystěhovali. Radnice od nich vilky odkoupila, peníze na ně získala od vlády po rozebrání plotu.

Přečteno: 1236x

 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

V Rokycanech se 23. 3. 2019 v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí. (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: 2000 lidí se v Rokycanech rozloučilo s královnou romské hudby Věrou Bílou

22.3.2019 20:51, (AKTUALIZOVÁNO 13:40)
V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.
 celý článek

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo