romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obyvatelka ústecké Matiční ulice neuspěla se žalobou kvůli plotu

Ústí nad Labem, 13.8.2007 16:05, (ČTK)

Stavba keramického plotu v ústecké Matiční ulici v roce 1999 podle soudu nepoškodila občanskou čest a lidskou důstojnost Gizely Lackové, která zde bydlí. Rozhodnutí padlo po téměř osmi letech sporů, ve kterých Lacková žalovala město Ústí nad Labem a ústecký městský obvod Neštěmice. ČTK to dnes řekli Petra Tachecí, která mediálně zastupuje něštěmickou radnici, a advokát Lackové David Strupek.

Lacková po radnicích chtěla omluvu v novinách a 100.000 korun. Její žalobu již v roce 2001 zamítl krajský soud, ale advokát Lackové se proti tomu odvolával a později i dovolával. Strupek dnes ČTK řekl, že případ se v posledních letech změnil v neustálé přehazování mezi Vrchním soudem v Praze a Nejvyšším soudem, který případ vracel. Nakonec se žalující strana rozhodla vše vzdát, podle Strupka je případ u konce. Rozhodnutí soudu nabylo právní moci 18. července. Podle rozsudku se Lacková nejen nedočká omluvy a peněz, ale naopak by měla žalovaným radnicím a jejich advokátům zaplatit téměř 120.000 korun za náklady řízení.

Lacková dnes ČTK řekla, že o pravomocném rozsudku vůbec nic neví. Dodala, že 120.000 korun, které by měla zaplatit, nemá. Její rodina proto doufá, že pokud by musela částku zaplatit, pomohou jí organizace hájící práva Romů.

Plot v Matiční ulici začala neštěmická samospráva budovat v říjnu 1999. Podle svého tvrzení tak chtěla chránit majitele rodinných domků před hlukem a nepořádkem z protějších obecních bytů pro neplatiče. Jejich obyvatelé, převážně Romové, proti výstavbě protestovali s českými i zahraničními ochránci lidských práv. V opatření spatřovali projev rasismu. Keramický plot byl po šesti týdnech rozebrán. Případ pak skončil, když se domkáři vystěhovali. Radnice od nich vilky odkoupila, peníze na ně získala od vlády po rozebrání plotu.

Přečteno: 1265x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo