romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ODS a Řápková - pokus o sebevraždu

Praha, 15.5.2009 23:42, (http://blog.aktualne.centrum.cz)

Severočeská ODS uvažuje o tom, že do předčasných voleb postaví proti sociálnímu populismu Jiřího Paroubka rasistický populismus donedávna neznámé chomutovské starostky Ivany Řápkové. Podle zdrojů z ODS jde o dlouhodobě připravovaný plán vlivné skupiny kolem senátora a bývalého kontroverzního chomutovského starosty Alexandra Nováka, vyšetřovaného pro čtyřicetimilionový úplatek.

Jedinným důvodem neukončení tohoto vyšetřování je fakt, že korunní svědek v této kauze beze stopy zmizel. Do zahájení svojí kampaně mimořádně nepopulární starostka, a od počátku svojí politické angažovanosti Novákova chráněnkyně, už totiž v Chomutově nemá budoucnost. Manažerskou neschopnost, falešná nařčení oponentů a podezření z rozsáhlé korupce má proto přehlušit protiromská kampaň, která na severu Čech tradičně funguje. Připomeňme, že i otevřeně fašizující Sládkovi republikáni zde kdysi na monotematické rasistické notě získali celou čtvrtinu hlasů.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA AKTUÁLNĚ.CZ

Jiná, tedy žádná slušná, cesta do Sněmovny pro ni neexistuje. ODS riskuje, protože dosud neznámá minulost dělá z její uvažované kandidátky snadný terč. Příklad první - Krajský soud v Ústí nad Labem prohlásil koncem května 2002 konkurs na majetek dlužníka litvínovské společnosti EBEN. Správcem konkursní podstaty byla jmenována chomutovská radní za ODS Ivana Řápková. Soudce, podepsaný pod tímto rozhodnutím, se jmenoval Jiří Berka. Podle policie byl už tehdy nejméně rok zapojen do organizace podvodných konkurzů, za které byl později obviněn v kauze takzvané konkurzní mafie. Státní zastupitelství mu v současnosti za spoluúčast na údajném zločinném spolčení navrhuje u soudu exemplární dvanáctiletý trest vězení. Podle obžaloby se tato skupina soustřeďovala na vyvolávání podvodných konkurzů právě v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa. Tím, že volená a placená funkcionářka samosprávy souhlasila se svým jmenováním do funkce konkurzní správkyně, tehdy porušila přinejmenším dobré mravy. O to více, že v tom podle příslušného rejstříku pokračovala i poté, kdy byla v listopadu 2002 zvolena starostkou. Pozdější novela zákona voleným funkcionářům na všech úrovních takové jednání výslovně zakázala a přikázala jim dokonce povinnost nechat se úplně vyškrtnout z úředního rejstříku. Starostka Řápková to udělala až třicátého června 2008 - a porušila tak zákon. Tyto dokumenty jsou veřejné a podle zákona přístupné na internetu. Úřednice kanceláře Krajského soudu v Ústí nad Labem ale v rozporu se zákonem odmítá poskytnout informace o tom, zda a v kolika dalších případech Ivana Řápková fungovala jako konkursní správkyně. Buď jich bylo víc, a pak by její spolupráce s obžalovaným soudcem Berkou mohla být mnohem závažnější, anebo nemluví pravdu, když tvrdí, že se jako konkursní správkyně živila. Ani jedna z možností jí neslouží ke cti.

Druhý příklad - Řápková se letos dostala do centra pozornosti uměle vytvořenou mediální kampaní „ochrany slušných lidí“ s vědomě gradovaným rasistickým a protipražským důrazem. Záminkou mělo být neplacení dluhů „nepřizpůsobivými“, které údajně narostly na více než čtvrt miliardy. Tuto oblast však měla na chomutovské radnici na starosti posledních deset let právě ona. V letech 1999 až 2006 byla vedle všech svých funkcí dokonce i likvidátorkou Chomutovského podniku bytového hospodářství. Právě ona tedy nese zodpovědnost za bezkonkurenčně nejvyšší dluh na nájemném ze všech srovnatelných měst v České republice. Třetí příklad – policie minulý týden odložila Řápkovou zinscenované trestní oznámení proti poslanci a bývalému řediteli chomutovského zooparku Přemyslu Rabasovi jako nedůvodné, neboť ani v jednom z pěti bodů udání magistrátu nebylo shledáno porušení zákona. Pokud se nyní zcela očištěný Rabas rozhodne žádat satisfakci v občanskoprávním řízení proti pomluvě nebo na ochranu osobnosti, může se kandidátka ODS ještě před volbami znovu dostat před televizní kamery, tentokrát v poněkud nevýhodné roli falešné svědkyně nebo obviněné.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA AKTUÁLNĚ.CZ

Poslední příklad ji usvědčuje i z hrubé profesní nekompetentnosti. Řápková vyhlašuje, že chce ve Sněmovně prosadit, aby dluhy ze sociálních dávek mohly obce strhávat předem, a ne až dodatečně prostřednictvím exekutora. "Neplatiči se nikdy nedostanou do dluhů, protože jim to dříve strhneme my. To mi přijde absolutně logické a prioritní," tvrdila v Týdnu. Stovky jiných českých starostů však už ke stejnému účelu léta využívají dávno existující zákonný institut takzvaného zvláštního příjemce. Nemají dluhy a nemusejí se vymlouvat na „nepochopení Prahy“.

Útěk z Chomutova k poslanecké imunitě v Praze jí má zajistit profesionálně vedená a drahá mediální kampaň, vedená, podle zdrojů z ODS, odpočátku specializovanou agenturou, spolupracující s pražským magistrátem. Na faktech v ní nezáleží. Je vedena jedinou metodou, a to agresívním ublíženectvím, vyjadřovaným donekonečna opakovanými prostoduchými floskulemi "Vláda a ministerstva nám nerozumí", "Praha nám chce mluvit do všeho a o našich problémech neví nic", "Ministr Kocáb ničemu nerozumí". "musím bránit slušné lidi".

ODS se musí rozhodnout. Pokud postaví volební kampaň na ochraně zájmů severočeské regionální oligarchie a na rasismu, dlouhodobě oslabí svoji důvěryhodnost. Převzetím rasistického populismu jenom dále napomůže legitimizaci a posilování extrémní neonacistické pravice. Tvrzení, že Řápková naopak neonacistům hlasy odebere, je sebevražedně naivní. Pokračovat v této tendenci znamená jedinou věc - další vyhrocení napětí a nevyhnutelnoý skluz k provokování násilných rasových konfliktů.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA AKTUÁLNĚ.CZ

KAM DÁL
Kocáb si nechal zpracovat analýzu na Chomtuv, Řápková zuří a podává trestní oznámení

Jan Urban
Přečteno: 1168x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Ivana Řápková, Exekuce sociálních dávekHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo