romea - logo
22. dubna 2019 (pondělí)
svátek má Evžénie
Loading
rozšířené vyhledávaní

ODS se distancuje od xenofobních výroků Čunka

Praha, 31.3.2007 14:33, (ČTK/ROMEA)

Výkonná rada ODS se distancuje od výroků vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka na adresu občanů romské národnosti. Považuje je za xenofobní. Po zasedání širšího vedení ODS v Chomutově to dnes na tiskové konferenci řekl předseda strany a premiér Mirek Topolánek. Čunek ČTK řekl, že byla jeho slova vytržena z kontextu.

VIDEO
ODS se distancuje od xenofobních výroků Čunka (ČT)

ODS se distancovala od Čunkových protiromských výroků (NOVA TV)

Předseda vlády uvedl, že výkonná rada ODS považuje Čunkovy výroky za velmi nesprávné. Neřekl, jestli se vedení občanských demokratů zabývalo rovněž Čunkovou údajnou korupční kauzou.

"ČSSD považuje xenofobní výroky předsedy KDU ČSL a vicepremiéra Jiřího Čunka za ostudné. Ovšem očekávala, že ODS se distancuje také od nacistických výroků premiéra a svého předsedy Mirka Topolánka," píše se v dnešním prohlášení ČSSD. Sociální demokraté tak připomněli Mirku Topolánkovi jeho SMS, kterou odpovídal novináři bulvárního deníku na jeho dotaz a použil přitom německý nacistický podzrav Es kommt der Tag (Přijde den...).

Čunek v pátečním Blesku na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." K tvrzení, že prý většina Romů zneužívá dávky, pak řekl: "Do vlády jsem vstoupil proto, že se mi podaří tak zkomplikovat sociální systém těm, kteří ho chtějí zneužívat, že nakonec uvidíte těch Romů pracovat hodně." (více zde...)

Dnes Čunek ČTK řekl, že byla prý jeho slova vytržena ze souvislosti. Tazatel podle Čunka řekl, že by chtěl také bezúročnou půjčku 400.000 korun, a ptal se, co má pro to udělat. Poté následovala inkriminovaná věta, uvedl šéf lidovců. Ještě včera však pro Mladou frontu DNES tvrdil něco jiného a svůj výrok zpátky nevzal. "Nepovažuji to za protiromský výrok. Opálení jsou i jiní lidé, například Indové," uvedl pro MF Dnes Čunek.

"To nemířilo na Romy, ale na nás politiky. My nemáme pomáhat těm, kdo se nechovají, jak mají," vysvětloval Čunek. Romové jsou podle předsedy lidovců ve špatném stavu vinou společnosti, která je pořád dotuje a nechce po nich žádnou práci. Tuto situaci je podle něj potřeba změnit.

Výroky Čunka pobouřily romské aktivisty i zástupce Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Romové požadovali, aby se Topolánek od chování lidoveckého místopředsedy vlády veřejně distancoval. Zvažují ale i další kroky. Podle Romů Čunek svými vyjádřeními překročil hranici společenské přijatelnosti. Jeho řešení romské problematiky označují za "nástup klerofašismu v ČR". (více zde...)

Čunkova slova kritizoval i předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička. "My, bývalí romští vězňové nacistických koncentračních táborů a pozůstalí po obětech, vás naléhavě upozorňujeme na to, že podobná veřejná prohlášení politiků jsme slýchávali před druhou světovou válkou," uvedl Růžička v prohlášení, které v pátek zaslal ČTK.

Kromě Romů se Čunek v Blesku zaměřil i na Vietnamce. V deníku řekl, že musí být finanční policie přísnější a kontroly na tržištích musí být častější. "Tlak na ně je malý. Chceme ty, kteří vytlačují poctivé prodejce z trhu, de facto zničit," řekl vicepremiér v Blesku.

Vicepremiér nyní čelí obvinění z přijetí úplatku. Koaliční partneři původně mluvili o tom, že by měl do vyřešení kauzy vládu opustit. Nyní ho k odchodu ani zelení, ani premiér nutit nechtějí. Čunek se do širšího povědomí dostal ještě jako vsetínský starosta loni před komunálními a senátními volbami. Vsetín tehdy vystěhoval romské rodiny ze zchátralého domu v centru do kontejnerových domů na okraji města, část skončila v rozpadlých domech v jiných okresech.

Čunka kritizovali ochránci lidských práv, podle analýzy si ale tehdy polepšil u voličů. Čunek chystá i vlastní koncepci romské integrace. Složení týmu, který na ní pracuje, nechce zveřejnit. Kdyby podle něj v ČR existovala jiná použitelná koncepce, tak by svou nevytvářel.

Podle aktivistů chce Čunek informacemi o koncepci jen odvrátit pozornost od svého obvinění. Stejný názor má i místopředsedkyně Rady vlády pro záležitosti romské komunity Monika Mihaličková. Romští zástupci v radě požádali již premiéra o schůzku. Usilují o to, aby Čunek svou koncepci přestal chystat. Vyzvali ho, aby své návrhy předložil radě a projednal s jejími odborníky (více zde...).

Přečteno: 1193x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo