romea - logo
18. července 2019 (čtvrtek)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

ODS se distancuje od xenofobních výroků Čunka

Praha, 31.3.2007 14:33, (ČTK/ROMEA)

Výkonná rada ODS se distancuje od výroků vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka na adresu občanů romské národnosti. Považuje je za xenofobní. Po zasedání širšího vedení ODS v Chomutově to dnes na tiskové konferenci řekl předseda strany a premiér Mirek Topolánek. Čunek ČTK řekl, že byla jeho slova vytržena z kontextu.

VIDEO
ODS se distancuje od xenofobních výroků Čunka (ČT)

ODS se distancovala od Čunkových protiromských výroků (NOVA TV)

Předseda vlády uvedl, že výkonná rada ODS považuje Čunkovy výroky za velmi nesprávné. Neřekl, jestli se vedení občanských demokratů zabývalo rovněž Čunkovou údajnou korupční kauzou.

"ČSSD považuje xenofobní výroky předsedy KDU ČSL a vicepremiéra Jiřího Čunka za ostudné. Ovšem očekávala, že ODS se distancuje také od nacistických výroků premiéra a svého předsedy Mirka Topolánka," píše se v dnešním prohlášení ČSSD. Sociální demokraté tak připomněli Mirku Topolánkovi jeho SMS, kterou odpovídal novináři bulvárního deníku na jeho dotaz a použil přitom německý nacistický podzrav Es kommt der Tag (Přijde den...).

Čunek v pátečním Blesku na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." K tvrzení, že prý většina Romů zneužívá dávky, pak řekl: "Do vlády jsem vstoupil proto, že se mi podaří tak zkomplikovat sociální systém těm, kteří ho chtějí zneužívat, že nakonec uvidíte těch Romů pracovat hodně." (více zde...)

Dnes Čunek ČTK řekl, že byla prý jeho slova vytržena ze souvislosti. Tazatel podle Čunka řekl, že by chtěl také bezúročnou půjčku 400.000 korun, a ptal se, co má pro to udělat. Poté následovala inkriminovaná věta, uvedl šéf lidovců. Ještě včera však pro Mladou frontu DNES tvrdil něco jiného a svůj výrok zpátky nevzal. "Nepovažuji to za protiromský výrok. Opálení jsou i jiní lidé, například Indové," uvedl pro MF Dnes Čunek.

"To nemířilo na Romy, ale na nás politiky. My nemáme pomáhat těm, kdo se nechovají, jak mají," vysvětloval Čunek. Romové jsou podle předsedy lidovců ve špatném stavu vinou společnosti, která je pořád dotuje a nechce po nich žádnou práci. Tuto situaci je podle něj potřeba změnit.

Výroky Čunka pobouřily romské aktivisty i zástupce Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Romové požadovali, aby se Topolánek od chování lidoveckého místopředsedy vlády veřejně distancoval. Zvažují ale i další kroky. Podle Romů Čunek svými vyjádřeními překročil hranici společenské přijatelnosti. Jeho řešení romské problematiky označují za "nástup klerofašismu v ČR". (více zde...)

Čunkova slova kritizoval i předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička. "My, bývalí romští vězňové nacistických koncentračních táborů a pozůstalí po obětech, vás naléhavě upozorňujeme na to, že podobná veřejná prohlášení politiků jsme slýchávali před druhou světovou válkou," uvedl Růžička v prohlášení, které v pátek zaslal ČTK.

Kromě Romů se Čunek v Blesku zaměřil i na Vietnamce. V deníku řekl, že musí být finanční policie přísnější a kontroly na tržištích musí být častější. "Tlak na ně je malý. Chceme ty, kteří vytlačují poctivé prodejce z trhu, de facto zničit," řekl vicepremiér v Blesku.

Vicepremiér nyní čelí obvinění z přijetí úplatku. Koaliční partneři původně mluvili o tom, že by měl do vyřešení kauzy vládu opustit. Nyní ho k odchodu ani zelení, ani premiér nutit nechtějí. Čunek se do širšího povědomí dostal ještě jako vsetínský starosta loni před komunálními a senátními volbami. Vsetín tehdy vystěhoval romské rodiny ze zchátralého domu v centru do kontejnerových domů na okraji města, část skončila v rozpadlých domech v jiných okresech.

Čunka kritizovali ochránci lidských práv, podle analýzy si ale tehdy polepšil u voličů. Čunek chystá i vlastní koncepci romské integrace. Složení týmu, který na ní pracuje, nechce zveřejnit. Kdyby podle něj v ČR existovala jiná použitelná koncepce, tak by svou nevytvářel.

Podle aktivistů chce Čunek informacemi o koncepci jen odvrátit pozornost od svého obvinění. Stejný názor má i místopředsedkyně Rady vlády pro záležitosti romské komunity Monika Mihaličková. Romští zástupci v radě požádali již premiéra o schůzku. Usilují o to, aby Čunek svou koncepci přestal chystat. Vyzvali ho, aby své návrhy předložil radě a projednal s jejími odborníky (více zde...).

Přečteno: 1193x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo