romea - logo
16. ledna 2019 (středa)
svátek má Ctirad
Loading
rozšířené vyhledávaní

On-line: Romové klidně demonstrovali, neonacisté vyvolali bitku s policií

Litvínov/Janov, 17.11.2008 21:32, (ROMEA)

Server Romea.cz  ukončuje online reportáž. Demonstraci v Litvínově se bude nadále věnovat v samostatných článcích, kde naleznete fotografie i video. On-line přenos pro vás přímo z Janova a Litvínova připravil Zdeněk Ryšavý a Lenka Kučerová, v pražské redakci vše sledovala Renáta Berkyová.

VIDEO
Neonacisté útočili v Litvínově na policisty

19.11
Oficiální zpráva policie: Oficiálně má policie informace o 14 zraněných - sedmi policistech a sedmi extremistech. Boje byly velmi ostré. Radikálové používali proti policistům dlažební kostky, kameny z podezdívek plotů, které rozebrali, a zápalné láhve, zapálili auto městské policie. Litvínov bude nadále pod dohledem policie.

17.52
Situace se uklidnila, antikonfliktní tým jedná s radikály. Demonstrace bude pravděpodobně ukončena.

17.25
Romové se rozcházejí do svých domovů. Policisté se tak mohou přesunout na místo, kde jsou neonacisté.

17.08
Ondřej Cakl: "Neonacisti mě napadli ze zadu,  začali mě kopat. Povalili mě na zem, kde do mě neustále kopali.  Ztratil jsem kameru, nevím, kde je. Snad ji má policie."
Romové uklízí po sobě nepořádek v ulicích.

17.01
Radek Grundza prohlašuje, že shromáždění se po 18 hodině rozpustí. Děkuje policii, která zabezpečila ochranu nejenom Romům, ale všem obyvatelům Litvínova. Také poděkoval ministru Langerovi.

16.36
Policie zatarasila Gluckovou ulici od Hamerské, chce zabránit střetu radikálů s Romy. Místní pokřikují: "Pusťte je na ně!" Obviňují policisty z rasismu.

16.27
Dochází ke slovním potyčkám mezi místními mosteckými obyvateli a Romy. Na skandující hesla "Jsme také čeští občané" odpovídaly postávající důchodkyně slovy: "Vy patříte do lesa!" 25tiletá žena křičela "Vy zmrdi černí". Dochází nejen k slovním potyčkám, k těžkooděncům přichází záchranka. Všude se ozývá rachot dělobuchů.

16.13
Policisté a těžkooděnci postupují houfně Hamerskou ulicí na roh s Gluckovou, kde jsou shromáždění Romové.

16.09
Neonacisté míří k herně Calypso, kde je prázdno.

15.57
Od kruhového objezdu již byla většina neonacistů zatlačena směrem k Podkrušnohorské ulici, do dolní části Janova. Policie tak konala podle nařízení starosty, který podle informací serveru Romea.cz již v poledne uvedl, že radikálové nebudou puštěni za kruhový objezd.

15.45
Policie zasahuje, ulicí Hamerská právě projelo asi deset aut s těžkooděnci. Nad místem, asi kilometr od Janova, kde dochází k největším střetům, se vznáší ve vzduchu vrtulník. Těžkooděnci nechtějí pustit neonacisty dál, používají obušky, neustále slyšet dělobuchy.

15.41
Romové skandují "My jsme tady" "Stop rasizmu"  " Nechceme násilí"  Všude slyšet dělobuchy.

15.36
Neonacisté postupují směrem k sídlišti Janov. Desítky těžkooděnců stojí u hradeb a zabraňuje vstupu do romského ghetta. Všude slyšet dělobuchy. Radek Grundza uklidňuje Romy. 

15.20
Neonacisté napadli aktivistu a zástupce občanského sdružení Tolerance, Ondřeje Cakla. Mimo jiné spoluautora prohlášení k pochodu radikálů Litvínovem.

ČTĚTE: Prohlášení k ohlášenému pochodu neonacistů Litvínovem 17.11.2008

Po napadení přišli na pomoc Caklovi další novináři, přičemž došlo mezi nimi k menšímu konfliktu. Ondřej Cakl je v pořádku.

15.10
Po příjezdu dalších neonacistů se jejich počet zvýšil zhruba na 750. Nastala nepřehledná situace, kdy se okamžitě zmobilizovaly policejní jednotky. Po chvíli se však znova stáhly. Radikálové prošli kruhovým objezdem u bývalého klubu Pionýr.

14.46
Radikálové se vydávají z Náměstí Míru na pochod povolenými ulicemi Litvínova.

14.30  
Policisté ukázali novinářům zbraně, které zadrželi u demonstrantů. U radikálů objevili teleskopické obušky, nože, boxery, pepřové spreje, dřevěné tyče a násady a dokonce pistoli. Romům zabavili sekery, obušky, násady, vidle či mačetu.

13.45
Začali proslovy Dělnické strany. Jako první hovoří předseda Tomáš Vandas. Kritizuje současný režim, který "je horší než komunistický". Radikálové, mezi kterými jsou také důchodci, rodiny s dětmi a slovenští příznivci,  pískají a tleskají. Na rohu ulic Gluckova a Hamerská je asi 80 těžkooděnců, kteří hlídají okolí.

13.20
Na náměstí Míru se shromažďuje stále více radikálů. Přítomni odhadují počet na zhruba 350 lidí. Jeden z pořadatelů oznámil, že zahájení akce bude mít zpoždění asi 15 minut, protože se očekává  příchod dalších několik set demonstrantů. Příslušníci Dělnické strany prodávají na demonstraci košile a trička.

12.50
Romové zpívají romskou mezinárodní hymnu

12.40
Radek Grundza děkuje Čechům, kteří je přišli podpořit. Podpořit Romy v Litvínově přijel i Ladislav Bílý z Karlových Varů a Ondřej Giňa starší z Rokycan. Ve 14 hodin policie ukáže novinářům zbraně, které zadržela při prohlídce. Mezi nimi jsou také plynové pistole a basebalové palice.

12.30
Radek Grundza prohlásil, že podle jeho informací je situace v Chanově podobná jako v Litvínově a i přes ohlášenou demonstraci je tam zatím klid. Neonacisté v Litvínově mají projít Hamerskou ulicí. Romové se shromáždili v Gluckové ulici, na rohu s Hamerskou, Grundza vyzývá Romy, aby nevyvolávali konflikty a nechali radikály projít.

12.17
Litvínovským náměstím pochodují pravicoví extremisté. Někteří drží v ruce lahve od piva, pokřikují Nic než národ, nic než národ!  Na kraji náměstí je policejní dodávka, pořádková policie i antikonfliktní tým policie. Nad celým Litvínovem létá vrtulník.

12.10
Auta s předsednictvem Dělnické strany přijela na náměstí, kde se shromáždilo už několik desítek příznivců . Někteří z nich jsou stále maskovaní. Předseda Tomáš Vandas jde v doprovodu  do čela náměstí.

11.55
Radek Grundza děkuje Romům za to, že se hezky baví a nevyvolávají konflikty. Prohlašuje, že je dobře, když se americkým prezidentem stal Barack Obama, Romové křičí "ať žije Obama". Postávají s transparenty:
Žijou tady děti. Děti za nic nemůžou. Oběti jsou zbytečné. Svět je lepší barevný. My jsme taky čeští občané. Stop nacizmu, stop DS

11.45
Předpokládaný termín zahájení demonstrace na náměstí v Litvínově ve 13 hodin. Vedení Dělnické strany se demonstrace, kterou svolalo, zúčastní, už je na cestě. Podle Mosteckého deníku jsou už na náměstí desítky radikálů v černém oblečení, někteří z nich jsou maskovaní. Přihlíží možná stovky obyvatel. Jinak se nic neděje.

11.30
Romové v  Gluckově ulici zpívají českou hymnu. Na mosteckém nádraží vystoupilo z vlaku asi stopadesát neonacistů, policie provádí prohlídky.

Pondělí 17. 11. 2008, 11.25
V ulici Glückova v Janově se sešlo asi sto lidí, kteří nejsou na první pohled ozbrojeni. Převážnou většinu tvoří Romové. Mají sebou romskou i českou vlajku a hrají na kytarách. Jeden z účastníků, Radek Grundza, pro server Romea.cz  uvedl, že oslavují Den boje za svobodu a demokracii. V ostatních částech města panuje klid. V mosteckém Chanově, kde oznámila Dělnická strana demonstraci, panuje rovněž klid. Před panelovými domy si hraje jedno děcko. Redaktorů Mosteckého Deníku se ptá, zda přijedou "skinheadi".

Neděle 16. 11. 2008, 21:00
V Litvínově panoval celou neděli klid. Podnikatelé vlastnící prodejny v centru a na trase neonacistického pochodu zabezpečili výlohy proti rozbití. Policie našla u náměstí Míru, kde proběhne shromáždění Dělnické strany připravené zbraně (více zde... Obyvatelé Litvínova mají strach z neonacistů, policie našla u náměstí připravené zbraně).

 

KAM DÁL?
ČTĚTE SPECIÁL: VŠE O NEONACISTECH V JANOVĚ
Romové oživují heslo 17. listopadu 1989: NECHCEME NÁSILÍ!

Na neonacistickou provokaci míří do Litvínova evropské televize
Obyvatelé Litvínova mají strach z neonacistů, v neděli byl klid

Kdo stojí za násilnostmi neonacistů v Litvínově?
Langer: Policie musí být k projevům extremismu nekompromisní
Litvínov zakázal obyvatelům Janova demonstraci proti neonacistům
Dělnická strana se sejde 17. listopadu v Litvínově, neonacisté si domlouvají výzbroj

Občané Janova se postaví proti neonacistům, ohlásili demonstraci

Ministerstvo vnitra navrhlo zrušit Dělnickou stranu
Dělnická strana se sejde 17. listopadu v Litvínově, neonacisté si domlouvají výzbroj
Neonacistická akce v Janově stála daňové poplatníky 15 miliónů korun

VIDEO
Romové vyzývají: Nenechme se vyprovokovat k násilnostem
Náckové míří do Janova, Romové volají politiky na pomoc

Přečteno: 12621x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, JanovHLAVNÍ ZPRÁVY

Jaromír Balda, obžalovaný ze dvou teroristických útoků na vlaky, 7. 1. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

videoTerorista obdivující Okamurovu SPD dostal 4 roky vězení. Podle soudce byl ovlivněn lidmi, kteří veřejně šíří extremismus

(AKTUALIZOVÁNO), 14.1.2019 13:00, (AKTUALIZOVÁNO 20:15)
Za způsobení nehod dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku dnes poslal soud seniora Jaromíra Baldu na čtyři roky do vězení a nařídil mu ambulantní psychiatrické léčení.
 celý článek

Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)

V kauze napadeného Afričana v tramvaji nechtějí svědci vypovídat. Bojí se o život.

11.1.2019 10:21
Obvodní soud pro Prahu 10, pokračuje v řešení rasistického zločinu, který se stal předloni na podzim. Svědci nechtějí vypovídat na soudu, mají strach o vlastní život. Informoval o tom zpravodajský server Seznam.cz
 celý článek

Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)

Dva lidé byli odsouzeni za nenávistné výroky vůči novorozenci. Další tři jsou stále ve vyšetřování

10.1.2019 11:55
Soudy loni v listopadu potrestaly dva z pěti vyšetřovaných v kauze nenávistných komentářů vyřčených na adresu novorozeného chlapce, který se narodil v roce 2017 v Třinci české matce a kurdskému otci. Další podezřelí jsou stále v šetření. Informoval o tom týdeník Respekt.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo