romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ondřej Liška: Dobeš pokračuje v segregaci

Praha, 7.6.2011 10:31, (Právo)
ilustrační foto

Ministr Dobeš svá slova popírá činy. Včera zde reagoval na sílící kritiku své nečinnosti v oblasti začleňování znevýhodněných dětí, zvláště romských, do běžných škol. Pokouší se dokázat, že je to právě on, kdo pro inkluzi těchto konečně dělá „jasné a konkrétní kroky“. Naběhl si však na vidle tvrzeními, která prokazatelně neobstojí. Dobeš prý „stabilizoval odbor speciálního vzdělávání a připravil novely tří vyhlášek týkající se znevýhodněných žáků, které na ministerstvu ležely ještě za kolegy Lišky“.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Josef Dobeš vzkazuje Liškovi: Neberte si Romy za rukojmí

Za mého působení vznikla na ministerstvu skupina pro sociální programy, která garantovala, že ČR bude plnit rozsudek štrasburského soudu pro lidská práva a odstraní segregaci romských dětí ve zvláštních školách. Ministr Dobeš ji rozprášil a degradoval na odbor, který v současném složení kapacitně ani intelektuálně na tento úkol nestačí. Z čela odboru odešli i lidé, které si tam sám přivedl. Tomu říká Dobeš stabilizace.

A netýká se to jen tohoto odboru. Za deset měsíců má ministr již třetího náměstka pro vysoké školství, čtvrtého ředitele kabinetu, zatímco tiskový odbor praská ve švech. Nelze se divit. Kamuflovat skandály ministra, vytvářet dojem aktivity tam, kde není, a krýt personální rozvrat resortu, to je dřina i pro docela početnou skupinu. Dobeš se chlubí, že až díky němu byly nyní přijaty vyhlášky zavádějící prvky inkluzivního vzdělávání. Ty byly připraveny dávno před jeho příchodem a podílely se na nich desítky pedagogů, akademiků, poraden i nevládních iniciativ. Za deset měsíců odkládání již připravených vyhlášek dosáhl Dobeš jejich oslabení a návratu některých segregačních prvků. Dílčí pozitivní změny byly prosazeny Dobešovi navzdory díky jiným vládním resortům.

Těch několik drobných změn je výsledkem desíti tristních měsíců ministra Dobeše v čele resortu. Ani po čtyřech letech neplní Česko rozsudek soudu pro lidská práva, naopak v mnoha ohledech se situace zhoršuje.

V období před příchodem ministra Dobeše se hnuly ledy. Byl přijat plán včasné péče týkající se předškolního období dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí, akční plán pro inkluzivní vzdělávání, vytvořen podpůrný program pro školy, které už teď vzdělávají znevýhodněné děti, ale vinou špatně nastavených normativů na to nemají prostředky.

Ani na tyto namátkou vybrané iniciativy Dobeš nenavázal. Většinu paralyzoval, rozprášil či nechal usnout. Co jiného také mohou děti se zdravotním či sociálním znevýhodněním očekávat od ministra, který si za svého prvního náměstka a nakonec jako ekonomického poradce zvolil kandidáta rasistické Národní strany Bátoru. Ministr Dobeš brání lepšímu vzdělání znevýhodněných dětí, svědčí proti němu fakta.

KAM DÁL?
Josef Dobeš vzkazuje Liškovi: Neberte si Romy za rukojmí
Co přát (nejen romským) dětem k svátku? Nového ministra.
Petr Uhl: Romské děti budou ve školách zvlášť
Michaela Marksová-Tominová: Vyzývám ministra Dobeše, aby okamžitě odstoupil z funkce ministra školství
Ministr Dobeš: Za mého působení na MŠMT jsem zintenzívnil inkluzi nejen romských děti
Experti vystoupili z pracovní skupiny MŠMT

VIDEO
Záznam TK: Experti opouští pracovní skupinu NAPIV

Ondřej Liška
Přečteno: 2343x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Vzdělávání, NAPIVHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo