romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Organizace IQ Roma servis vyjádřila soucit s napadeným chlapcem v Břeclavi

Břeclav, 18.4.2012 11:53, (ROMEA)
ilustrační foto

Organizace IQ Roma Servis, která  kromě jiného pracuje i v Břeclavi s Romy, v souvislosti s násilným napadením patnáctiletého chlapce vyjádřila jednak účast se zoufalstvím a rozhořčením matky syna, který se stal obětí násilného napadení, jednak soucit s chlapcem, který utrpěl velmi vážné zranění. "Věříme, že se policii viníky podaří vypátrat, aby mohli být spravedlivě souzeni," uvádí se v tiskovém prohlášení, které má server Romea.cz k dispozici.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Romové iniciují celostátní sbírku pro napadeného chlapce z Břeclavi
Romové nekompromisně odsuzují brutální útok v Břeclavi. Žádají tvrdý trest pro pachatele

"V médiích se objevují informace, které jednoho či všechny útočníky označují jako Romy. Podle slov tiskové mluvčí břeclavské policie Kamily Haraštová se však jednalo o osoby snědší pleti. Nelze proto s jistotou spojovat tuto událost s Romy a podněcovat tak potenciální nenávist, přestože výsledky pátrání policie mohou tuto informaci prokázat. V každém případě jsou Romové a klienti břeclavské pobočky IQ Roma servis, o. s. událostí zdrceni a odsuzují ji," uvedla Karolína Rejlková, vedoucí pobočky IQ Roma servis, o. s. v Břeclavi.

IQ Roma servis, o. s. v tuto chvíli občansky iniciuje své břeclavské klienty i partnery k zapojení se do pokojného a konstruktivního řešení situace.

„Lidsky rozumím a podporuju aktivity Břeclavanů, kteří chtějí nedělním pochodem vyjádřit zděšení a zároveň podporu pro Petra i jeho rodinu. Vážně však vyzývám organizátory této akce, aby případné projevy k tématu „bezpečnosti“ nebyly na úkor bezpečnosti jakéhokoli člověka nebo skupiny,“ vyjadřuje svůj pocit k plánované nedělní akci Rejlková.

K možnému vývoji událostí se také vyjádřila Katarína Klamková, ředitelka IQ Roma servis, o. s.: „Věříme, že lidé, kterým tato smutná událost i způsob jejího řešení není lhostejná, se pokusí zmírňovat jakékoli další násilné projevy, rozviřování nesnášenlivosti a svárů mezi lidmi, či obviňování slušných Romů způsobem přesahujícím lidskou důstojnost a slušnost.“

Posláním občanského sdružení IQ Roma servis, o. s. je nejen ve vztahu k těmto, ale i budoucím událostem hájit práva na důstojné společenské uplatnění Romů, což se neslučuje s některými radikálními postoji. V tuto chvíli věříme, že se břeclavští občané zdrží všech projevů nesnášenlivosti.

Chlapce napadla trojice mužů. Prý jej jeden z nich požádal o cigaretu. Když řekl, že nemá, muži jej brutálně zbili. Útok se stal před 21:00 v centru města. Hoch zatelefonoval matce, která jej odvezla do nemocnice. Napadený tam musel být neprodleně operován.

"Nevzali mu nic, chtěli ho jenom dobít," řekla matka Břeclavskému deníku Rovnost. Doplnila, že hoch měl u sebe tisíc korun, drahý mobil a značkovou bundu. Podle ní jí syn řekl, že jeden z útočníků byl Rom. Matka hocha uvedla, že u břeclavského Shopping centra jsou s nimi poměrně časté problémy.

"Na případu pracujeme kvůli podezření ze spáchání těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Hocha jsme již vyslechli. Událost nám popsal," uvedla mluvčí policie Kamila Haraštová.

Kriminalisté žádají svědky, kteří se v neděli mezi 20:00 až 21:00 pohybovali ulicí Jana Palacha a všimli si čehokoli podezřelého, aby hned kontaktovali krizovou linku 158.

Napadenému chlapci a jeho rodině chtějí pomoci i Romové z Celostátní asociace Romů České republiky (CARČR) a hodlají iniciovat celostátní sbírku na podporu zraněného patnáctiletého chlapce.

KAM DÁL?
Monika Šimůnková odsoudila útok v Břeclavi: Jde o čin jednotlivců, ne všech Romů
Romové iniciují celostátní sbírku pro napadeného chlapce z Břeclavi
Romové nekompromisně odsuzují brutální útok v Břeclavi. Žádají tvrdý trest pro pachatele
V Břeclavi napadla trojice útočníka mladíka, který přišel o ledvinu. Prý šlo o Romy

ryz
Přečteno: 1526x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo