romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Organizace: Policie by měla stíhat firmy, nikoli pracující cizince

Praha, 22.7.2010 22:28, (ROMEA)

Organizace pro pomoc uprchlíkům protestuje proti rozsáhlým zásahům cizinecké policie, které se zaměřují na kontrolu povolení k pobytu v ČR. V protestu adresovaném ministrovi vnitra Radku Johnovi (VV), který má ČTK k dispozici, žádá o zacílení kontrolních akcí na velké zaměstnavatele a zprostředkovatele práce cizincům. Podle ředitele organizace Martina Rozumka Česku chybí vize české migrační a azylové politiky. Cizinecká policie jakékoliv pochybení odmítá.

Podle Rozumka je organizace překvapena posledním vývojem, zejména pondělní akcí cizinecké policie, při níž policie zkontrolovala 5000 lidí, z toho 3500 cizinců.

"Rozsáhlé policejní razie jsou nákladné a nesystémové akce, které nemíří k podstatě závažného problému," uvedl Rozumek v prohlášení. "Je naší prací odhalovat nelegální cizince, " řekla ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Zároveň odmítla, že se jedná o nákladné razie. Policisté byli podle ní do akce nasazeni v rámci běžného výkonu služby.

Kontrolovat agentury práce podle Rendlové cizinecká policie ani není oprávněna. Licence jim totiž uděluje ministerstvo práce a sociálních věcí. "Zprostředkovatele práce pak kontrolují jiné policiejní složky, kterým předáváme podněty," dodala Rendlová.

Podle Rozumka chybí Česku 20 let po revoluci vize či dokument, jakou migraci republika preferuje, kam by se měla česká migrační politika ubírat, zda a které cizince v ČR vůbec chce a zda a jak je bude integrovat.

Dvěma klíčovými problémy, které se podle Rozumka od půlky 90. let nedaří ministerstvu vnitra a ministerstvu práce a sociálních věcí řešit, je nastavení průhledného systému imigrace a narovnání vztahu mezi zaměstnavatelem a pracujícím cizincem.

Rozumek je přesvědčen, že je namístě kontrolovat zejména zaměstnavatele, nikoli pracující cizince. V případě jejich zadržení či vyhoštění stejně dorazí cizinci noví, míní. Upozornil, že v ČR existuje rozšířené zneužívání cizinců ze strany zprostředkovatelů práce a pobytu, kteří z neprůhledného prostředí těží.

Zákon o pobytu cizinců je podle organizace mimořádně rozsáhlý "právní paskvil" a nejen cizinec, ale i český právník má prý velké potíže vůbec rozpoznat, jaká jsou práva a povinnosti cizinců v ČR.

Zejména cizinci z Vietnamu a Mongolska prý mají často špatnou znalost českého jazyka a v ČR se nedostatečně orientují. "Není divu, že v každé policejní akci nutně musí několik cizinců uvíznout," míní Rozumek. Podle něj ČR navíc nedělá téměř nic pro to, aby cizinci byli schopni si svůj pobyt a náležitosti zařídit sami. Za porušení pravidel však cizince tvrdě trestá, uzavřel.

Přečteno: 1004x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo