romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Organizace vyzvaly poslance k přijetí antidiskriminačního zákona

Praha, 16.10.2008 15:23, (ROMEA)

Čtyři desítky neziskových organizací vyzvaly poslance, aby přehlasovali prezidentovo veto a prosadili antidiskriminační zákon. Podle sdružení a asociací je norma nezbytná k zajištění i vymáhání rovného zacházení v praxi. ČTK o výzvě informovala společnost Gender Studies. Zákonodárci by o normě mohli rozhodnout na schůzi, která začne 21. října. K přijetí je potřeba nejméně 101 hlas.

ČR je poslední zemí sedmadvacítky, která zákonnou ochranu před diskriminací nemá. Hrozí jí za to od Evropské komise žaloba a vysoká pokuta. Vicepremiér Petr Nečas (ODS) začátkem října ČTK řekl, že komise se chystá Česko zažalovat zhruba do měsíce.

Mnohé organizace podobu normy původně kritizovaly. Podle nich je okleštěná. Výhrady měly třeba k tomu, že zákon neumožňuje podat hromadnou žalobu. "Zákon je ve své stávající podobě samozřejmě kompromisem. Navzdory tomu jsou nevládní organizace přesvědčeny o nezbytnosti přijetí tohoto návrhu zákona, na který oběti diskriminace řadu let čekají," uvedly ve výzvě neziskové organizace.

Pod text se podepsala mimo jiné Česká společnost AIDS pomoc, Nadace Open Society Praha, Unie zaměstnavatelských svazů, Romea, seniorská organizace Život 90 či sdružení homosexuálů. Podpis připojila i Česká ženská lobby, která zastřešuje Český helsinský výbor, Asociaci podnikatelek a manažerek ČR, Unii katolických žen, společnost na pomoc obětem domácího násilí Rosa a další organizace.

Zákon má pomoci zajistit rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči či sociálním výhodám bez ohledu na věk, rasu, národnost, sexuální orientaci, zdravotní postižení, pohlaví, náboženství a světový názor. Prezident Václav Klaus ho v květnu vetoval. Podle něj je zbytečný, kontraproduktivní a nekvalitní. Podle organizací sice rovný přístup zakotvuje Listina základních práv a svobod, aby ho ale bylo možné naplnit a vymáhat, je zákon nezbytný.

Poslanci měli o Klausovu vetu hlasovat už v červnu. Koalice ale projednávání přerušila. Neměla totiž jistotu, že má dost hlasů. V září dolní komora odložila jednání na dobu po krajských volbách, které se konají tento pátek a sobotu.

Proti prezidentovu vetu nechtějí zvednout ruku někteří členové vládní ODS. Patří mezi ně Alena Páralová, Jan Schwippel či Juraj Raninec. K trojici by se mohli přidat i další. Někteří pravicoví zákonodárci totiž považují zákon jen za nutné zlo a ústupek EU. Opoziční ČSSD sice soudí, že norma je důležitá, nynější verzi ale už dříve označila za nedostatečnou. Komunistům zase vadilo, že se jim nepodařilo do normy prosadit zrušení lustračních zákonů.

Přečteno: 719x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Antidiskriminační zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo