romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Osmé číslo Voďori je na světě. Stáhněte si ho!

Praha, 15.9.2011 11:39, (ROMEA)
Výchozí fotografie pro obálku (Foto: Lukáš Houdek)

Milý čtenáři,


lámání teplotních rekordů pomalu ustává, slunko zapadá čím dál časněji a školní lavice se po dvouměsíční odmlce opět dočkala tvých špičatých loktů, které se o její vrchní desku budou až do konce června opírat. No, máš se na co těšit! Snad ti bude aspoň drobnou útěchou už osmé číslo Voďori. To se tentokrát věnuje tématu životního prostředí − myšleno prostředí, ve kterém žijeme, které nás obklopuje a značným způsobem určuje kvalitu našeho bytí.


Aktuální téma „Místo pro život“ otevře článek z mého zápisníku, který tě zavede do mladého balkánského státu Kosova, který byl na samém konci minulého milénia zmítán válkou. V severokosovském městě Mitrovica žijí do dnešní doby někteří Romové, kteří přišli následkem tohoto konfliktu o střechu nad hlavou. Svůj nynější život tráví v provizorním táboře, jehož území je zamořené nebezpečným olovem, ohrožujícím zdraví a život. Na článek navazuje konkrétním tragickým příběhem sedmileté dívky komiks Ladi Gažiové, který je tentokrát v romsko-českém znění.
Radka Steklá na základě každodenních situací sestavila desatero, ve kterém najdeš řadu užitečných informací a rad, jak se stát ekologicky šetrným světoobčanem.


Za pozornost také stojí dojemný příběh Markéty Konečné o její lásce ke koním a smutných událostech, které ji několikrát za sebou při péči o své „kopytnaté přátele“ potkaly. Napětí rozhodně nechybí ani hororce Anny Eliášové o přízraku, který jí ani jejím spolužákům nedá spát. Jisté odlehčení potom přinese dvojice fejetonů sloupkařky Anny Kolářové, v nichž bude tentokrát lamentovat nad přemnoženým koprem nebo smysluplností pracovní výchovy na českých základních školách.


Ehm, ehm ... Takže odkašleme, vykloktáme a zvesela hromadně zakřičíme: „Raz, dva, tři a čtyři, další léto už se blíží!“ (Třeba nám to dodá optimismu přečkat náročný školní rok!)


Lukáš Houdek

Časopis v PDF je možné stáhnout ZDE.

Přečteno: 730x
 

Kam dál:

Štítky:  

Akce, KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo