romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Otevřený dopis vicepremiéru Jiřímu Čunkovi

Praha, 31.3.2007 23:45, (ROMEA)

Moderátor a publicista Rádia 1 Jeroným Janíček se připojil k protestu romských neziskových organizací a vyzval Jiřího Čunka k veřejné omluvě všem Romům žijícím na našem území za rasistické výroky. Server Romea.cz  zveřejňuje kompletní text otevřeného dopisu.

OTEVŘENÝ DOPIS VICEPREMIÉRU ČUNKOVI

Vláda České republiky
1. místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj
Jiří Čunek
nábřeží E. Beneše 4
118 01 Praha 1

Pane vicepremiére Čunku,

obracím se na Vás v souvislosti s výroky, které jste pronesl na adresu Romů dne 30.3. 2007 v deníku Blesk. V jedné z odpovědí čtenářům Blesku jste Romy označil velmi vulgárním způsobem za skupinu jakýchsi nepřizpůsobivých občanů, profitujících ze své odlišnosti. Nejenže svým jednáním dlouhodobě snižujete politickou kulturu v naší zemi a poškozujete vládní koalici jako celek, ale nyní přímo ohrožujete nesmírně náročnou práci mnoha neziskových organizací, které se léta snaží mezi Romy a majoritní společností stavět most vzájemného porozumění. Vy tento křehký most boříte, když – podle mého názoru – zcela účelově říkáte veřejnosti totéž, co někteří neonacisté, kteří ve shodě s Vámi také usilují o „očištění společnost od vředu, tedy od Romů“. Dále bych Vás chtěl upozornit, že Romové nejsou nějakou „věcí“, kterou je možné, bez intenzivního dialogu s nimi, zákonem „integrovat“ do společnosti, nebo s ní podle vlastního přesvědčení „nějak nakládat“. Vaše postoje k romské menšině pro mne nejsou ničím jiným, než symbolem zdvižené pravice. Tímto se připojuji k prohlášení romských neziskových organizací ze včerejšího dne a vyzývám Vás k veřejné omluvě všem Romům, žijícím na našem území za Vaše rasistické výroky. Zároveň věřím, že budete v nejbližší době zbaven všech svých politických funkcí a na veřejný život v naší zemi nebudete mít již žádný vliv.

Jeroným Janíček

moderátor a publicista

Přečteno: 1185x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo