romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Papež přijme romské poutníky u příležitosti 75. výročí mučednické smrti prvního blahoslaveného Roma

Vatikán, 8.6.2011 21:04, (ROMEA)
ilustrační foto

Papež Benedikt XVI. v sobotu ve Vatikánu přijme asi 1500 romských poutníků u příležitosti 75. výročí mučednické smrti  historicky prvního blahoslaveného Roma Ceferina Jiméneze Mally ze Španělska. Jedná se o naprosto unikátní setkání v dějinách. Oznámil to dnes Vatikán.

Romové, z nichž dvě třetiny budou z Itálie, přijedou do Říma oslavit zároveň i 150. výročí narození Ceferina známého pod přezdívkou El Pelé.  Za blahoslaveného ho prohlásil předchozí papež Jan Pavel II. 4. května 1997. Slavnostní akt tehdy sledovalo přes 40 tisíc věřících.

"El Pelé musí být na své cestě ke svatořečení pro vás příkladem a motivem pro plné začlenění vaší kultury do sociálního prostoru, který vás obklopuje. Ceferino Jiménez Malla ukázal všem, že láska ke Kristu nezáleží ani na rase a ani na kultuře," řekl Jan Pavel II. ve svém kázání k přítomným Romům při blahořečení.

Přijetí pravděpodobně uskuteční v horním patře baziliky svatého Petra, v takzvaném sále Požehnání. Papeži bude při této příležitosti představena katolická Romka z Rakouska Ceija Stojka, která byla v devíti let odvezena nacisty do koncentračních táborů a byla jednou ze šesti členů dvousetčlenného rodu, kteří nacistické běsnění přežili. Stojka by měla být i hlavní řečnicí při audienci u papeže.

Podtajemník papežské rady Gabriele Bentoglio řekl, že setkání bude mít v zásadě pastorační ráz mimo politický kontext. "Je to historický okamžik a symbolické gesto církve směrem k Romům," dodal Bentoglio.

"Je to poprvé v historii, kdy papež přijme ve Vatikánu u hrobu sv. Petra představitele Romů a Sintů," řekl v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas prof. Marco Impagliazzo, předseda Komunity sv. Egídia.

Ceferino Jiménez Malla se narodil roku 1861 v katalánské provincii Lérida ve vesnici Benavent de Segria, kde byl známý pro svou pomoc chudým v této malé vesnici. Svůj život prožil v městě Barbastro, a přestože byl téměř negramotný, díky své přirozené inteligenci získal význačné postavení. Stal se členem městské rady a tamnější biskup se s Mallou pravidelně radil. V době, kdy armáda pronásledovala duchovní, byl El Pelé zatčen a uvězněn za to, že schovával a chránil ve svém domě mladého kněze. Ve vězení mu vojáci nabídli, že ho propustí, pokud se veřejně vzdá své víry a zbaví se svého růžence. El Pelé však odmítl a poté byl zastřelen popravčí četou v srpnu roku 1936 ve věku 75 let, jeho tělo spáleno a pohřbeno do neoznačeného hrobu.

ČTK, ryz, , Christnet.cz, www.romove.cz
Přečteno: 1644x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Vatikán, Papež, VíraHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo