romea - logo
18. září 2021 (sobota)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Parlamentní listy jsou platformou krajní pravice. Působí zde další extremisté včetně významného člena Národní strany

Praha, 14.3.2012 14:18, (ROMEA)
Skupinka asi deseti exponentů krajní pravice ruší projevy na demonstraci proti úřadování Ladislava Bátory na ministerstvu školství. Panenka, v obleku a s modrou kravatou, druhý zprava. Před ním, v tričku s červenými a modrými pruhy, Jan Kopal.

Člen neonacistické Dělnické strany a kandidát DSSS ve volbách Václav Prokůpek, autor kachny o romském pokladníkovi, není zdaleka jediným exponentem krajní pravice, který působil či působí v Parlamentních listech (PL). Lze dokonce říci, že od začátku nešlo zdaleka jen o Prokůpka , protože ten byl jen kolečkem v dobře namazaném stroji.

Dalšími takovými kolečky jsou redaktoři či přispěvatelé Parlamentních listů a spřízněných webů Radim Panenka (dříve Národní strana), Adam B. Bartoš (některými je pokládán za nejznámějšího antisemitu v ČR) a Lukáš Petřík („spojka“ mezi akcí D.O.S.T., hradním Petrem Hájkem a redakcí PL).

Jde totiž o to, co Parlamentní listy a skupina spřízněných webů (EUportal.cz, EUserver.cz, Eportál.cz, EUrabia.cz a Freeglobe.cz) představují, nikoli o jednotlivce. Ti se dají koneckonců kdykoli vyměnit a posléze tvrdit, že redakce jen naletěla, jako tomu bylo u Prokůpka. Lidem, kteří za Parlamentními listy stojí, jde o to, aby skupina ultrakonzervativců, ultrakatolíků a dalších extremistů, pohybujících se kolem akce D.O.S.T., Petra Hájka a Ladislava Jakla z Pražského hradu, Vlastenecké fronty, časopisu Národní myšlenka apod., získala na společenské prestiži.

Podle zdrojů blízkých akci D.O.S.T. usilují někteří lidé z této skupiny o založení vlastní politické strany, s tím že chtějí přemluvit Václava Klause, aby stanul v jejím čele. Tato myšlenka není tak nereálná, jak by se snad někomu mohla jevit. Václav Klaus je přes své poradce Petra Hájka a Ladislava Jakla s těmito lidmi v kontaktu a pramálo se stará o tu část jejich názorů, která je zjevně extremistická. Tento přístup ostatně Klaus ukázal již v době, kdy se usilovně zastával Ladislava Bátory. I v tomto případě jej zajímalo jen to, co mu z Bátorových názorů konvenovalo, k jeho extremistickým úletům se Klaus nikdy nevyslovil.

Parlamentní listy zveřejnily Klausovu předmluvu ke sborníku CEPu Viktor Dyk - osmdesát let od smrti. Zde Klaus píše mj. toto:
„V části B přinášíme různé doplňkové texty... Novinář Jan Kopal se zabývá Dykovou žurnalistickou tvorbou. Historik a politolog Lukáš Petřík vyzdvihuje Dykovo pojetí národa… Radim Panenka ze Slovanského kulturního institutu klade otázku, zda Viktor Dyk varoval před světovládou.“

A co na tom Klause nezajímá? Jan Kopal je jedním z nejznámějších českých extremistů. Byl mj. předsedou Vlastenecké republikánské strany. Umožnil neonacistům z řad Národní aliance a Národního odporu, aby do této strany vstupovali. „Díky“ Kopalovi tak neonacistické hnutí vystupovalo poprvé pod hlavičkou politické strany. Kopal se například účastnil i antisemitské přednášky extremistické Vlastenecké fronty společně s Bátorou a dalšími, viz článek Video-důkaz: Bátora se účastnil přednášky extremistické Vlastenecké fronty spolu s nejtvrdším jádrem českých antisemitů.
O Lukáši Petříkovi budeme podrobněji informovat příště, Radima Panenku představíme vzápětí.

Zmíněná skupina stranu zatím nemá, ale ovládá poměrně čtený internetový server Parlamentní listy a spřízněné weby, přes které se extremistické názory dostávají do centra pozornosti. Některé „zprávy“ PL totiž běžně přebírají mainstreamová média, která tak nevědomky dodávají mediální platformě českých extremistů, jakou Parlamentní listy jsou, na legitimitě. Pojďme se blíže podívat na jednoho z aktérů tohoto příběhu.

Radim Panenka


Demonstrace Národní strany na Václavském náměstí. Zcela vlevo Radim Panenka, zcela vpravo Jiří Gaudin, autor pamfletu „Konečné řešení otázky cikánské v Českých zemích“. Do mikrofonu hovoří jeden z ideologů krajní pravice Jan Skácel, dříve 1. místopředseda Národní strany, dnes předseda Českého hnutí za národní jednotu.

Redaktor Parlamentních listů Radim Panenka byl předsedou Národní strany v Hradci Králové a vedl její volební kampaň do Evropského parlamentu v roce 2009, viz článek Deníku.cz Program Národní strany poslouchali i důchodci. Zde si laskavý čtenář může podívat na fotografie i video s Radimem Panenkou v barvách Národní strany. Tato strana již zanikla, kvůli vnitřním sporům, její odkaz táhnou další straničky, sdružení i jednotlivci.

Národní strana bývá označována jako „nacionalistická“, což není přesné. Tato strana pěstovala velmi vypjatý nacionální šovinismus, byla rasistická ve vztahu k Romům a xenofobní ve vztahu k přistěhovalcům. Člen NS Jiří Gaudin vypracoval pamflet s názvem „Konečné řešení otázky cikánské v Českých zemích“, který NS převzala jako stranický dokument v dubnu 2009. „Konečné řešení“ spočívalo mj. v silném tlaku na Romy, v podobě legislativních opatření, mediálního tažení proti nim atd., který by je přiměl k tomu, aby sami začali o vystěhování z ČR uvažovat. Zároveň měl být zřízen repatriační fond, který by jim hradil cestu do Indie. Gaudinovo „dílo“ je dnes vystaveno na nacistickém, antisemitském webu „Národně vzdělávací institut“.

To, že se s takovými názory na Romy ztotožňuje, Panenka potvrdil už v diskusi na serveru iHned.cz, (11.4. 2007, 19:09 hodin) pod článkem Proti Čunkovi demonstrovala asi stovka lidí, Topolánek nakonec nepřišel. Zde napsal dnešní redaktor Parlamentních listů toto:
„Když se jim tu nelíbí ať táhnou PRYČ!! Jestliže mají cikáni pocit že je tady utlačujeme, tak ať odjedou třeba do Indie, do jejich pravlasti, nikdo je tu nedrží!! Alespoň Národní strana jim to řekla veřejně!“

Dne 22. března 2008, byl Radim Panenka jedním z organizátorů demonstrace Národní strany před domem Národnostních menšin v Praze 2, odkud se po rozpuštění této akce magistrátem účastníci přesunuli na Palackého náměstí. Zde, pod transparentem s nápisem "Antidiskriminační zákon - diskriminace většiny - ODS zradila pravicové voliče", přečetl Panenka, připravený projev.
„Jsme jedinými, kdo má odvahu vystoupit z šedivé masy a říct, že nebylo jen mrtvých z řady skinheads, zavražděných Cikány či jejich bílými přáteli, můžeme říct, že vrahy, násilníky, pedofily, devianty a sadisty bohužel najdeme mezi všemi migrujícími skupinami," řekl zde Panenka. Informoval o tom server iDnes.cz.

 

Přestože se redakce Parlamentních listů snaží vymazat část vlastní historie, například Panenkovo jméno ze seznamu redaktorů či některé články, lze jeho působení i zde dobře vystopovat. Články tohoto autora zcela zapadají do redakční politiky, která spočívá v šíření extremistických politických názorů a postojů a s tím spojené dlouhodobé kampaně, zaměřené proti Romům.

Oboje Panenka spojil mj. v článku Cikánský teror a policejní zvůle, popsal pravičák Ústecko, v němž zpovídá dalšího představitele krajní pravice Kryštofa Kindlera, místopředsedu strany Právo a spravedlnost. V tomto poučném rozhovoru Kindler krom mnoha jiných neotřelých názorů říká, že vývoj společnosti jde přesně obráceným směrem, než by tomu mělo být a je v přímém rozporu s idejemi vlastenectví a konzervativismu: „To je zvůle a nespravedlnost. Názor na náš systém si každý může dobře udělat na posledních událostech v severních Čechách. Je to rozvrat a policejní zvůle, cikánský teror obyčejných občanů a do toho ještě goebbelsovská propaganda mainstreamových médií.“

Alexandra Mostýn, šéfredaktorka Landeszeitung, novin německé menšiny v ČR, popsala pro server Romea.cz své nedávné zkušenosti s Radimem Panenkou následovně:

"Napsal některým představitelům německé menšiny v ČR (vedoucím tzv. "Center setkání" - Begegnungszentrum) a zeptal se jich: ,Jak vás podporují organizace v rodném Německu?´ Zapůsobil na mě jako člověk, který je plný názorů a žádných znalostí. Ptala jsem se jej, jestli výraz ,v rodném Německu´ napsal z neznalosti nebo ze záměru. Ale nikdy mi neodpověděl ani on, ani zástupce šéfredaktora Parlamentních listů, kterého jsem se po e-mailu optala, jestli je vůbec možné, aby Radim Panenka byl jejich redaktorem."

Panenka na svém blogu svérázně přistupuje k faktům. Ve své obhajobě Ladislava Bátory napsal například toto:
„„Nelíbilo se, že doktor Bátora zmiňuje Vrbův spis Zkáza Slovanů. Pro ten účel byl z klobouku vytažen další „odborník“, zaměstnanec židovského musea, který ihned Vrbu i jeho dílo odsoudil jako jasně antisemitské. Představitelům vyvoleného národa se patrně nelíbí hlavně proto, že odmítl držet basu s Masarykem v době jeho tažení na obranu vraha Hilsnera.“

Bátora ovšem nezmínil knihu Zkáza Slovanů, ale rovnou ji pochválil jako skvělou. Tento Vrbův spis je bezesporu tvrdě antisemitský. Panenka je také účasten v Českém hnutí za národní jednotu, které vedou lidé z Národní strany, či v iniciativě Ne mešitám, která je nepokrytě islamofobní.

Nenávistných článků Panenka píše mnoho, jak do Parlamentních listů tak například i na serveru Euportal.cz, který patří do obchodního portfolia vydavatele Parlamentních listů OUR MEDIA a.s., jehož vlastnická struktura není známa. Publicista petr Holub k tomu v pořadu Českého rozhlasu 6 Studio STOP řekl: "Společnost Grand Princ byla vlastníkem firmy OUR MEDIA do konce roku 2010. Pak se tam objevily zase další firmy v té vlastnické struktuře. A konkrétně kontrolní balík akcií měla jakási společnost Colofonia, která ovšem zase měla akcie na doručitele, takže nešlo dohledat skutečného vlastníka."

Každý může Panenkovo mediální působení posoudit sám během chvilky na vyhledavači.

V pokračování článku se budeme zabývat dalšími extremisty jak v redakci Parlamentních listů, tak ve spřízněných webech, vzájemnou provázaností a dalšími souvislostmi.

KAM DÁL?
Analýza: Převzetí lží o romském pokladníkovi bez ověřování ukázalo na bídu českých mainstreamových médií
ParlamentníListy.cz naletěly podvodníkovi. Omlouváme se
Parlamentnílisty.cz se omluvily za vymyšlenou zprávu o romském pokladníkovi
Parlamentní listy vypustily zprávu o okradení Evropské romské strany. Je to kachna, kterou převzala média?
Protiromské články na Parlamentních listech píše i Václav Prokůpek, kandidát DSSS ve volbách
Senátor Štětina žádá parlament, aby se distancoval od Parlamentních listů. K jeho iniciativě přispěly články serveru Romea.cz
Ondřej Liška a přes 200 signatářů jeho dopisu žádají média, aby opravila neověřenou zprávu o romském pokladníkovi
O tom, jak novinářský septik, Parlamentní listy a Eportál, vyrábí lži a dezinformace
Parlamentní listy opět manipulují fakty a dezinformují.
Přečteno: 8553x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo