romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Parlamentní Listy: Úřad zmocněnce pro lidská práva bude zachován, Kocáb zřejmě končí

Praha, 6.8.2010 14:27, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Podle informací ParlamentníchListů.cz z blízkosti premiéra Petra Nečase bude Michal Kocáb odvolán z funkce vládního zmocněnce pro lidská práva při Úřadu vlády. Jeho úřad však bude zachován.

„Ano, Michael Kocáb již v této funkci nebude, jeho úřad však bude zachován. Zrušení celé funkce by bylo prý i kvůli koaličním partnerům neprůchodné. Kdo bude jeho nástupcem, to nevím," řekl ParlamentnímListům.cz zdroj.

Ředitel Sekce pro lidská práva při Úřadu vlády ČR Czeslaw Walek o odvolání Michaela Kocába zatím nic neví. "Taková informace k nám nedoputovala. Vedení ví, že zmocněnec je na dovolené, a přišlo by mně opravdu prapodivné, kdyby využili této doby a odvolali ho," uvedl pro server Romea.cz Walek.

ParlamentníListy.cz již dříve udělaly anketu mezi poslanci, senátory a europoslanci ODS a ti se shodovali na tom, že by měl Michael Kocáb určitě odejít. Někteří, jako například místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, uvedli, že by měl být ale zachován jeho úřad.

Podle Bendy úřad zrušit nelze, protože má v agendě závazek České republiky vůči mezinárodním lidskoprávním smlouvám, ale měl by se zeštíhlit. Funkci by však podle něho neměl v žádném případě zastávat Michael Kocáb, ale někdo z koalice. „Jeho působení ve funkci bylo sporné," vysvětlil Benda.

Dalším signálem, že Kocáb bude zřejmě odvolán je i jméno poradce premiéra Nečase pro oblast lidských práv a zahraničí. Podle informací serveru Denikreferendum.czz se jím stal Roma Joch, ředitel Občanského institutu, který stojí ve výrazné opozici vůči názorům Michaela Kocába.

"S ministrem Kocábem jsem nesouhlasil v ničem. Co on považuje za „lidská práva“, já považuji za privilegia příslušníků speciálních skupin na úkor práv ostatních. To, co Kocáb vnímá jako „prosazování lidských práv“, já vnímám jako ničení osobních svobod, především svobody slova, smlouvy a spolčování," napsal Joch na svém blogu na serveru iDNES.cz

„Roman Joch odmítá jakékoli afirmativní akce. V podstatě odmítá i většinový diskurs o lidských právech, a lze očekávat, že se jej bude pokoušet marginalizovat,“ uvedla pro Deník Referendum politoložka Vladimíra Dvořáková.

Vladimíra Dvořáková si myslí, že diskurs, jehož reprezentantem Roman Joch je, se pohybuje na pomezí xenofobie, rasismu a homofobie. „Připadá mi hodně zvláštní, že Roman Joch bude členem poradního týmu Petra Nečase. Je to posun k extrémnímu konzervatismu,“ řekla Vladimíra Dvořáková Deníku Referendum.

„Nedokážu si představit komunikaci v tomto duchu například s Věcmi veřejnými. Myslím si, že přítomnost Romana Jocha v poradním sboru premiéra bude narušovat vládnutí. Ostatně reprezentuje myšlenkový proud, který je v České republice marginálním a současně jej lze v evropském kontextu považovat za součást krajní pravice,“ uvažuje Vladimíra Dvořáková.

Podle politologa Jiřího Pehe pojímá Roman Joch lidská práva především z perspektivy lidské svobody. „Joch neuznává kolektivní a sociální lidská práva. Odtud pramení jeho kritika Michaela Kocába. Druh rétoriky Romana Jocha je v podstatě identický s tím, co jsem slýchával v USA v období vlády Ronalda Reagana,“ řekl Deníku Referendum Jiří Pehe.

 

ryz, Parlamentnilisty.cz, Denikreferendum.cz
Přečteno: 2459x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lidská práva, Michael KocábHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo