romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Patrik Banga: Zásah v Krupce pohledem přímého účastníka

Krupka, 18.4.2011 13:58, (ROMEA)
Policejní těžkooděnci použili při zásahu proti nenásilnému  a klidnému náboženskému shromáždění v Krupce zásahové výbušky. (FOTO: Archiv Romea.cz)

Zcela úmyslně jsem se vyhýbal komentování zásahu v Krupce. Ani snad ne proto, že bych k tomu neměl co říct… ostatně, byl jsem tam od toho, abych podával informace. Chtěl jsem si ale počkat až to vychladne a potom v klidu popsat, co jsem viděl, slyšel a zažil.

VIDEO
Videopohled na události v Krupce

Komentářů jsem na můj vkus četl málo… nevím, zda nebyla chuť komentovat postupy policie, nebo zda už lidé prostě a jednoduše rezignovali na boj proti vlivům pochodujících rasistů a nově také policie, která jim dělá garde. Jeden z mých prvních pohledů totiž říkal, že kdyby nebylo policistů pochodujících se sympatizanty DSSS, zvrhl by se jejich „pochod za Patrika“ na pochod několika málo skalních rasistů, jejich přítelkyň, čumilů a puberťáků. Nepomohlo ani přizvání slovenských nacistů, jejichž řečník skončil nakonec po právu v poutech.

Ale popořadě. Okolnosti provokace v Krupce asi všichni znají, nemá tedy smysl je extra připomínat. Pár desítek rasistů si dalo rande, tušíc sběr politických bodů, proti se postavilo zhruba (250) odpůrců. Oficiální informace o skupině čítající pět set hlav je nesmysl. Ještě asi o dvě stě víc bylo na místě jen policistů.

Policie od začátku narušovala bohoslužbu, probíhající na místě, kudy měl vést pochod skupiny hlásící se k DSSS. Stejně jako v Bydžově zasahoval takzvaný anti-konfliktní tým, který v Krupce připomínal spíše konfliktní tým, ostatně sloužící farář jim to taktně na plná ústa naznačil. Policie také od začátku počítala s tím, že skupina neuhne a že budou zasahovat. Tuto informaci jsem totiž dostal od tiskové mluvčí PČR už půl hodiny před tím, než policie zmlátila táty od rodin a faráře jen proto, že se pokusili bránit pochodu rasistů, provolávajících hesla pod jejich domovy a kteří se pokoušeli vyvolávat strach.

Strach nakonec visel všude ve vzduchu…. Nebyl to ale strach z rasistů, kterým ani o nic jiného nešlo. Byl to strach z policie. Té policie, která nečinně přihlížela tomu, jak rasisté křičí „nic než národ“ nebo „černý kurvy vylezte, kurvy tady nechceme“, případně „to je naše země“ a další…. Zvláštní že? Rasisté, sympatizanti nacismu, členi Národního odporu provolávají hesla a ti kteří by jim v tom měli bránit, nakonec zmlátí ty, kteří se jim pokouší bránit… to vše v roce 2011.

Jeden moment mi utkvěl v paměti… utkvěl mi v paměti tak, že když jsem přijel domů, objal jsem svoje děti a nechtěl jsem je pustit. Po zásahu vyběhlo z domu několik dětí. Roztáhl jsem ruce a děti zatlačil zpět do baráku, aby nevběhly pod nohy policajtům, kteří se zrovna řadili. Ptali se mne.. „strejdo, proč je mlátí?“ a já nevěděl, co jim odpovědět…. Přemýšlel jsem později doma nad tím, co jednou řeknu své dceři, která má pleť po mně.

Že jsme vyspělý stát? Ale kdeže…. Stát, který se neumí vypořádat s rasistickými skupinami a jehož výkonná moc neváhá zmlátit faráře nemá k vyspělosti ani blízko. Zvláštní je, že se s nácky umí vypořádat Němci…. Jako třeba v Drážďanech. Tam ale policie nikoho nezmlátila… na to jsou odborníci u nás. Průvod došel, čumilové se rozprchli. Policie dohlíží na proslovy účastníků, které jsou reklamou na rasismus. Jeden řečník se klepe tak, že není schopen pořádně mluvit… asi nervozita. Akce končí, jel jsem domů a žhavil telefon. Zjišťoval jsem, jak jsou na tom ostatní, zda se někomu něco nestalo, jako v Novém Bydžově. Nestalo…. Chvála bohu, nastal čas bilancovat.

Přemýšlel jsem nad tím, zda by policie zasáhla tehdy, pokud by odpůrců rasismu bylo víc. Zasáhli by tehdy, pokud by jich bylo dva, tři tisíce? V Krupce si mohli vybrat.. obě akce byly legální. Rasisti jsou však zjevně pro policii důležití, proto jim probili cestu. Probijí jim cestu tehdy, pokud budou mít odpůrci tři, čtyři tisíce hlav? Proč vlastně nejsme schopni bránit tomu, aby pár desítek fanatiků strašilo děti? Na akci dorazili lidé z Nového Bydžova, kteří jeli auty více než 200 kilometrů. Proč tedy nejsou schopni Roma obětovat karton cigaret na to, aby jasně ukázali, že se nenechají zastrašovat bandou fanatických rasistů?

Nechápu to.. stejně jako nechápu, kde byli ti lidé, kteří jsou obvykle nejvíce vidět a slyšet. Jak dlouho ještě bude trvat než roma pochopí, že jedinou cestou jak se bránit je dělat částečně to samé? Ne.. nemyslím bejzbolové pálky a oholené hlavy, válka se musí přesunout na politickou scénu.

Roma nutně potřebují politickou stranu. Takovou politickou stranu, kterou bude jednotně volit 100 procent Romáků, kteří mají volební právo. Je nás tolik, že můžeme výrazně ovlivnit volby v náš prospěch. Roma se musí dostat do zastupitelstev, stejně jako se musí dostat do „velké“ politiky. Ruku v ruce s tím musí přijít hlasitý odpor proti všem akcím, které budou vypadat jako ta v Krupce. Nesmí na ní dorazit sto, dvě stě lidí…. Pokud se chceme aktivně bránit, musí jich být několik tisíc. Nenásilně se postavit čelem těm, kteří nás chtějí vyhánět ze svých domovů… to je ta správná cesta. Ten karton cigaret sakra stojí za to, aby se naše děti nemusely bát toho, že na jejich sídliště přijdou náckové.

KAM DÁL?
Odpověď na některé námitky k účasti ústeckých Pirátů na bohoslužebném shromáždění v Krupce
Organizátoři bohoslužby v Krupce žádají Radka Johna o přešetření brutálního zákroku
Policií rozehnaná bohoslužba bude mít dohru u Ústavního soudu. Hlava Českobratrské církve evangelické požaduje vyšetření zásahu.
Občanská část romské Rady: Nenávistné akce zůstávají bez adekvátní odezvy politické reprezentace a municipalit
Zmocněnkyně pro lidská práva: Romové v Krupce čelili nebývalému útlaku ze strany pravicových extrémistů
Saša Uhlová: Tomáš Vandas a deset milionů mlčících
Slovenský neonacista dostal za nenávistné projevy půlroční podmínku
Desatero prohlášení k zákroku policie proti bohoslužbě v Krupce
Úředníci ministerstva vnitra, městských úřadů a policisté úmyslně porušují zákony, aby mohli pomáhat neonacistům
Policie zadržela řečníka na akci DSSS v Krupce, který měl hákový kříž na oblečení, se zpožděním
TZ V Ustí neonacisty nechceme: Podle faráře policie v Krupce závažným způsobem porušila základní ústavní práva občanů
Policie při zákroku proti náboženskému shromáždění zmlátila i faráře - on line zpravodajství z provokace DSSS v Krupce

VIDEO
Videopohled na události v Krupce
Brutální zásah policie proti náboženskému shromáždění v Krupce
Miroslav Brož hodnotí brutální zásah policie proti bohoslužbě v Krupce

Přečteno: 1999x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Krupka, Neonacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo