romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Patrik Banga: Zesměšňování pohřbu je ubohost

Praha/Tanvald, 8.1.2012 17:36, (ROMEA)
ilustrační foto

Udělal jsem chybu, pročetl jsem totiž několik diskusí pod články o pohřbu v Tanvaldu. Příspěvky celkem standardní, ale co se samotného pohřbu týkalo, skutečně nechutné. Psát cosi o komediích, divadlech, lítost nad tím, že do jámy nebyli naházeni všichni? Zesměšňování truchlících a další věci…. Fakt nechutnost nad nechutnost.

VIDEO
Sestřih pohřbu zastřeleného Roma v Tanvaldu

Nejsem ten, kdo by měl hodnotit celý konflikt. Nebyl jsem u toho a stejně jako mnozí ostatní vycházím jen z informací, které mi naservírovala média, nebo otec zastřeleného. Nevím, jak se celá věc odehrála a nevím, kdo byl útočník a kdo naopak oběť. Jedno ale vím bezpečně, pokud by se potvrdily spekulace o tom, že útočil zastřelený, tak už za potencionální zločin zaplatil a trest dostal nejvyšší, smrt. Vyšší trest už neexistuje.

Každý má ale právo na důstojný pohřeb, v duchu vlastních tradic. Ten tanvaldský se nesl v duchu romských tradic, ke kterým patří jistá dávka emocionálních výlevů. Pokud jde o mne, myslím, že jsem viděl z tohoto hlediska daleko horší pohřby, kdy lidé skákali do jámy a ženy si trhaly vlasy tak, že jsem měl strach, aby jim nějaké zbyly.

V Tanvaldu jsem ale viděl nechutnosti nejtěžšího rázu. Novináře, kteří se sesypali k otevřené rakvi jako mouchy na lejno, stejně jako chlápka, který přišel přímo mezi truchlící vyřvávat, že ten „parchant si to zasloužil“. Velmi oceňuji, že se nikdo nenechal vyprovokovat a nedošlo k žádnému konfliktu.

A nakonec ty diskuse. Částečně chápu anonymní i částečně neanonymní diskutéry, že píšou o konfliktu co, co píšou. Ba dokonce i člověk, kterého si velmi vážím a považuju ho za svého přítele (a on doufám ví, o kom píšu) má jasno v tom, co se v Tanvaldu stalo. Mediální masírka posledních dnů způsobila, že ačkoliv média mají informace druhu „jedna paní povídala“, stále přináší nové a nové verze toho, co se tam stalo. Ono, ani otec zastřeleného a následně jeho syn věci moc nepomohli, protože při vší úctě syn nebyl v rozhovoru zrovna důvěryhodný a po otci nikdo nemůže chtít, aby nebránil svoje děti, tak že ani jeho výpověď není moc platná.

Chci tím ale říct, že ať se jednalo o útočníka nebo oběť, má právo na důstojný pohřeb, stejně jako má právo jeho rodina truchlit. Matka přišla o syna, babička o vnuka a děti o otce. A zesměšňování piety považuji za svinstvo nejtěžšího kalibru.  


FOTO: Patrik Banga

KAM DÁL?
Stovky lidí se rozloučily se zastřeleným Romem v Tanvaldu. Pietu chtěla narušit skupinka neonacistů
Postřelený muž z Tanvaldu: "Mám strach o svůj život"
Tanvald: Podle státní zástupkyně Lenky Bradáčové je jisté jen to, že motiv nebyl rasistický
Karel Holomek: Vražda či zabití?
Televize Nova k případu v Tanvaldu: Romové zaútočili zezadu, důchodce střílel v sebeobraně, existují dva svědci
Romové v Tanvaldu nepořádají po sobotním pohřbu demonstraci, ale pietní průvod. Střelcem je podle LN bývalý bobista Jan S.
Starosta Tanvaldu se zastal muže, který zastřelil Roma. Byl to prý bezproblémový člověk
Pohřeb zastřeleného mladíka bude v sobotu. Romové připravují pietní vzpomínkový akt
Ladislav Tatár: Podle syna na ně muž začal střílet bezdůvodně. Střelec je údajně bývalý policista
Muž, který v Tanvaldu střílel na dva Romy, je na svobodě a odjel do Německa. Gorol: Byla to poprava
Dvaadvacetiletý Rom byl zastřelen v Tanvaldu. Jeho bratr je vážně zraněný. Podezřelého zadržela policie

Přečteno: 9407x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Střelba v TanvalduHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo