romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pavel Pečínka: Romské politické pokusy provází rychlost, zbrklost, heslovitost, silná slova a požadavky

Brno, 14.10.2011 9:35, (ROMEA)
Pavel Pečínka, šéfredaktor romano hangos

Tři iniciativy se v poslední době snaží ovlivnit dění kolem Romů - založení nové romské strany, setkání bývalých poslanců ROI a brněnský sjezd. V rozjitřené atmosféře nepokojů a demonstrací na severu chtějí některé skupiny romských aktivistů zasáhnout do diskuse, dát o sobě – s různými motivy a cíly – vědět. Aktivity jedněch vzápětí vyvolávají aktivity dalších, rivalizujících aktivistů. Těmto iniciativám nelze samozřejmě bránit, dopředu je shazovat nebo odsuzovat. Určitě si tak mnozí, o politiku zájem jevící Romové vyzkouší v praxi co vlastně politika obnáší, navážou další kontakty, dostanou prostor v médiích apod.

Jsem také rád, že jihomoravská ČSSD v atmosféře silně vyostřené proti Romům riskla, jistě po těžkém vnitřním dilematu, že si proti sobě popudí část gádžovských voličů, a zhostila se pořádání brněnského pátečního srazu, byť z jeho výstupů nemusí být spokojená.

Výsledek dopředu nezatracuju, přesto mě dosavadní průběh všech tří iniciativ připomíná předchozí pokusy – rychlost, zbrklost, heslovitost, silná slova a požadavky, určitá pompéznost, v pozadí snaha rychle předehnat a trumfnout „ty druhé“ aktivisty, v zákulisí čnící motiv „svěřte to už konečně do rukou nám“.

V době, kdy pravicová vláda shazuje a seškrtává všechno, co se jeví jako nevýdělečné, zbytečné, problematické a nejisté, se mi tahle kritika formuluje těžko – přesto si ale myslím, že organizátoři těch akcí se nepoučili z předchozích let a nevnímají, že politická aktivita, hnutí, strana apod. se musí opřít o nějaké dosažené výsledky, dlouhodobou podporu určitého okruhu lidí, schopnost vyjednávat, shodnout se na kompromisu, ten dodržovat, umět jednat s médii, mít organizační schopnosti.

Pokud toto vše nemají tyto politizující romské iniciativy odzkoušeno a dlouhodobě podloženo prací v nějakém malém, lokálním měřítku, těžko to nahradí několik silných prohlášení. Případný další krach zbrklých projektů tak spíš může vést k další diskreditaci romských politických aktivit ve stylu – podívejte, do čeho by chtěli mluvit, když se zas po stopadesáté rozhádali. V takovém případě je myslím lepší se o „vysokou politiku“ nepokoušet a zůstat tam, na co aktivistům síly stačí.

Patřím spíše k lidem, kteří se domnívají, že nejdříve je nutné dosáhnout, aby se změnilo formou vládních kroků sociální a vzdělanostní postavení lidí z ghett, za jejich částečné spolupráce, zainteresovanosti. A to formou jiných opatření než byla direktivní, vzdorovitost Romů vyvolávající komunistická politika, stejně jako dnešní kapitalistická logika „postarej se sám“ a přežij, jak umíš…

Teprve potom tyto vrstvy, vymaněné z každodenního boje o přežití, ze vzorců parazitního životního stylu, i z některých těžko přijatelných tradic a z klanového uspořádání, ze závislosti na drogách, gamblerství, odírané lichváři, budou jevit větší zájem i o svůj jazyk, pozitivní a nosnou část své kultury a svých tradic. Národnostní či národní uvědomění Romů pro mě tak stojí až na druhém místě. Nepřeju si ale direktivní asimilaci Romů.

V prohlášení bývalých romských poslanců je tomu myslím naopak. Tedy nejdřív národ, a my jako šéfové „romského národa“, a pak přijde sociální vzestup Romů. To považuju za nereálné a manipulativní. Jejich požadavky na přeměnu současné Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách na romskou samosprávu, na zavedení romštiny do škol a sebevědomé operování s heslem „Romové jsou národ“ považuju spíš za nepraktické, neproveditelné, za heslo co má mobilizovat a upozornit na některé romské představitele. Především věrohodně neříkají, jak překonat silně zakořeněnou fixaci na velkorodinu u mnoha Romů a z toho plynoucí komplikace při jakékoliv rozsáhlejší a dlouhodobější spolupráci na čemkoliv. Sami ji přece velmi dobře znají a myslím, že někteří i uplatňují.

Všechny tyto aktivity jsou ale plně legitimní, romští představitelé můžou zkoušet nejrůznější cesty a vyhodnocovat je, a dokazovat že vývoj lépe chápou oni a že obavy skeptiků jsou nepodložené. To všechno patří k demokracii.

Osobně sázím však spíš na mladou vzdělanou romskou generaci, která se nebude asimilovat, ponechá si částečně některé nosné prvky rozmanité kultury rozmanitých podskupin romského / cikánského obyvatelstva, ale s některými romskými tradicemi se nekompromisně rozejde (podřízenost starším, odpor ke vzdělávání žen, diskriminace homosexuálů apod.). A zároveň vstřebá velkou část kulturního kapitálu západního civilizačního okruhu. Byl bych samozřejmě rád, kdyby to byla především ta část levicově-liberálních idejí a přístupů.

KAM DÁL?
Pozvánka: Celostátní romská konference v Brně
Bývalí poslanci ROI: Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách by se měla přeměnit v orgán romské reprezentace
Romové chtějí založit vlastní politickou stranu, která by ovlivňovala dění v regionech

VIDEO
 Záznam tiskové konference bývalých poslanců ROI

Přečteno: 2084x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo