romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pavel Pečínka: Romské politické pokusy provází rychlost, zbrklost, heslovitost, silná slova a požadavky

Brno, 14.10.2011 9:35, (ROMEA)
Pavel Pečínka, šéfredaktor romano hangos

Tři iniciativy se v poslední době snaží ovlivnit dění kolem Romů - založení nové romské strany, setkání bývalých poslanců ROI a brněnský sjezd. V rozjitřené atmosféře nepokojů a demonstrací na severu chtějí některé skupiny romských aktivistů zasáhnout do diskuse, dát o sobě – s různými motivy a cíly – vědět. Aktivity jedněch vzápětí vyvolávají aktivity dalších, rivalizujících aktivistů. Těmto iniciativám nelze samozřejmě bránit, dopředu je shazovat nebo odsuzovat. Určitě si tak mnozí, o politiku zájem jevící Romové vyzkouší v praxi co vlastně politika obnáší, navážou další kontakty, dostanou prostor v médiích apod.

Jsem také rád, že jihomoravská ČSSD v atmosféře silně vyostřené proti Romům riskla, jistě po těžkém vnitřním dilematu, že si proti sobě popudí část gádžovských voličů, a zhostila se pořádání brněnského pátečního srazu, byť z jeho výstupů nemusí být spokojená.

Výsledek dopředu nezatracuju, přesto mě dosavadní průběh všech tří iniciativ připomíná předchozí pokusy – rychlost, zbrklost, heslovitost, silná slova a požadavky, určitá pompéznost, v pozadí snaha rychle předehnat a trumfnout „ty druhé“ aktivisty, v zákulisí čnící motiv „svěřte to už konečně do rukou nám“.

V době, kdy pravicová vláda shazuje a seškrtává všechno, co se jeví jako nevýdělečné, zbytečné, problematické a nejisté, se mi tahle kritika formuluje těžko – přesto si ale myslím, že organizátoři těch akcí se nepoučili z předchozích let a nevnímají, že politická aktivita, hnutí, strana apod. se musí opřít o nějaké dosažené výsledky, dlouhodobou podporu určitého okruhu lidí, schopnost vyjednávat, shodnout se na kompromisu, ten dodržovat, umět jednat s médii, mít organizační schopnosti.

Pokud toto vše nemají tyto politizující romské iniciativy odzkoušeno a dlouhodobě podloženo prací v nějakém malém, lokálním měřítku, těžko to nahradí několik silných prohlášení. Případný další krach zbrklých projektů tak spíš může vést k další diskreditaci romských politických aktivit ve stylu – podívejte, do čeho by chtěli mluvit, když se zas po stopadesáté rozhádali. V takovém případě je myslím lepší se o „vysokou politiku“ nepokoušet a zůstat tam, na co aktivistům síly stačí.

Patřím spíše k lidem, kteří se domnívají, že nejdříve je nutné dosáhnout, aby se změnilo formou vládních kroků sociální a vzdělanostní postavení lidí z ghett, za jejich částečné spolupráce, zainteresovanosti. A to formou jiných opatření než byla direktivní, vzdorovitost Romů vyvolávající komunistická politika, stejně jako dnešní kapitalistická logika „postarej se sám“ a přežij, jak umíš…

Teprve potom tyto vrstvy, vymaněné z každodenního boje o přežití, ze vzorců parazitního životního stylu, i z některých těžko přijatelných tradic a z klanového uspořádání, ze závislosti na drogách, gamblerství, odírané lichváři, budou jevit větší zájem i o svůj jazyk, pozitivní a nosnou část své kultury a svých tradic. Národnostní či národní uvědomění Romů pro mě tak stojí až na druhém místě. Nepřeju si ale direktivní asimilaci Romů.

V prohlášení bývalých romských poslanců je tomu myslím naopak. Tedy nejdřív národ, a my jako šéfové „romského národa“, a pak přijde sociální vzestup Romů. To považuju za nereálné a manipulativní. Jejich požadavky na přeměnu současné Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách na romskou samosprávu, na zavedení romštiny do škol a sebevědomé operování s heslem „Romové jsou národ“ považuju spíš za nepraktické, neproveditelné, za heslo co má mobilizovat a upozornit na některé romské představitele. Především věrohodně neříkají, jak překonat silně zakořeněnou fixaci na velkorodinu u mnoha Romů a z toho plynoucí komplikace při jakékoliv rozsáhlejší a dlouhodobější spolupráci na čemkoliv. Sami ji přece velmi dobře znají a myslím, že někteří i uplatňují.

Všechny tyto aktivity jsou ale plně legitimní, romští představitelé můžou zkoušet nejrůznější cesty a vyhodnocovat je, a dokazovat že vývoj lépe chápou oni a že obavy skeptiků jsou nepodložené. To všechno patří k demokracii.

Osobně sázím však spíš na mladou vzdělanou romskou generaci, která se nebude asimilovat, ponechá si částečně některé nosné prvky rozmanité kultury rozmanitých podskupin romského / cikánského obyvatelstva, ale s některými romskými tradicemi se nekompromisně rozejde (podřízenost starším, odpor ke vzdělávání žen, diskriminace homosexuálů apod.). A zároveň vstřebá velkou část kulturního kapitálu západního civilizačního okruhu. Byl bych samozřejmě rád, kdyby to byla především ta část levicově-liberálních idejí a přístupů.

KAM DÁL?
Pozvánka: Celostátní romská konference v Brně
Bývalí poslanci ROI: Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách by se měla přeměnit v orgán romské reprezentace
Romové chtějí založit vlastní politickou stranu, která by ovlivňovala dění v regionech

VIDEO
 Záznam tiskové konference bývalých poslanců ROI

Přečteno: 2041x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo