romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Budou další (proti)romské nepokoje?

ČR, 9.9.2011 15:27, (ROMEA)
Petr Uhl

Lidé, a jsou jich v ČR tisíce, kteří se profesionálně či jinak vyznají v soužití Romů s Neromy, se musejí mít na pozoru před anticiganismem. Vždy riskují, že je méně poučení občané označí za lidskoprávaře, kteří se Romů nezaslouženě „zastávají“.

Za tři roky, co znám ředitele vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martina Šimáčka, jsem k němu pojal důvěru jako k demokratickému a schopnému úředníkovi, který toho moc dělat nemůže, ale aspoň nedělá nic, co by Romům škodilo. Tedy oněm 10 tisícům českých občanů, již se za Romy považují a řeknou to i nahlas, nebo těm zhruba 150 tisícům osob, které obyvatelstvo za Romy považuje. Asi sto tisíc z nich žije v hmotné nouzi či bídě.

Že je Romů více? Podle mne není. To jen samospráva i stát, romské organice i romský byznys mají nadsazují počty Romů, ať od státu a z Brusele teče více peněz!

Martin Šimáček uvedl nyní v Českém rozhlase 6 u Jarmily Balážové, že v jedné ubytovně na Šluknovsku je měsíční nájem 13 tisíc korun na osobu. Romy tam vysávají lichváři. Na rozdíl od úředníka se smím zeptat: Jak se na této lichvě podílí stát, jehož vláda je podle ústavy i mezinárodního práva povinna zaručit lidská práva? Co dělá policie a radnice? Najdou se přece i radní, kteří lichvu podporují.

Práce Romů načerno nestačí, rodiny mívají hlad. „Lidé (neromští), kteří tu bydlí,“ pokračoval Šimáček, „se setkávají denně se zvýšenou drobnou kriminalitou. To jsou takové ty krádeže okapů nebo ovoce ze zahrad, ve sklepech. Je to velice nepříjemné. A ty krádeže narostly na dvojnásobek meziročně. A to občané oprávněně kritizují a cítí zároveň, že se to neřeší. V některých městech regionu byli ale v minulosti terénní sociální pracovníci schopni si s tím poradit a mírnit důsledky migrace nebo zvýšené kriminality denní spoluprací s lidmi,“ říká Šimáček.

Některé letošní kroky vlády, jako je zrušení porodného a sociálního příplatku (u rodin s více dětmi je to o několik tisíc méně) i snížení dotací na veřejně prospěšné práce, poskytovaných obcím, vedou k silnému snížení příjmů romských rodin. Omezování práce načerno státem je v zásadě jistě v pořádku, avšak v těchto souvislostech vede lidi, kteří musejí žít a nakrmit děti, k protiprávnímu jednání. I ředitel agentury se obává, že v ohniskových místech mohou vzniknout nepokoje. Dodávám: nepokoje romské mládeže nebo části neromských občanů proti romské kriminalitě.

Nad Šimáčkem a jeho agenturou bez pravomocí a bez peněz je vládní zmocněnkyně Monika Šimůnková. I ona je bez úřadu, a tedy pravomocí a bez peněz. Ryba smrdí od hlavy, a tou není Šimůnková, nýbrž Petr Nečas, předseda vlády a jejího poradního orgánu – Rady pro záležitosti romské menšiny. On a jeho ministři zatím jen slibují. A vypadá to, že slibují proto, aby orgány EU a Rady Evropy nezavedly proti ČR sankce. Kromě policejních opatření, která jsou bohužel nutná, vláda nepřistoupila totiž k žádným změnám, zejména v sociální oblasti.

Petr Uhl, , Právo 5. 9. 2011
Přečteno: 2423x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo