romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Chybí odvaha i lepší zákony

Praha, 12.10.2011 11:24, (ROMEA)
ilustrační foto

V pátek má být v Brně konference o vzniku celorepublikové romské organizace, zastupující romskou menšinu v jednáních s vládou, parlamentem i kraji.

Na setkání, konaném pod záštitou krajského hejtmana Michala Haška (ČSSD), má být na 150 Romů, nikým nevolených. Podle soc. dem. krajského radního Viliama Záthureckého to budou hlavy významných romských rodin, skupin i sdružení.

Nemyslím si, že z romského brněnského „ sjezdu“ vzejde zásadní „řešení romské otázky“, už proto, že žádné rázné řešení neexistuje. A i proto, že ani neexistuje „romská otázka“. Je tu jen prohlubující se rozdíl mezi demokratickým řešením postavení národních menšin, i romské, jež nabídla před 25 let Rada Evropy, a mezi místním vybujelým anticiganismem a neúčinnými zákony. Uplatní-li se ale v Brně demokratické názory, budou škody z něho menší, než se nyní obávám.

V ČR žije asi 150 tisíc Romů v sociálně špatných podmínkách, větší část v chudobě, kterou zostřuje diskriminace na trhu práce, při vzdělávání romských dětí (praktické školy) a v bydlení. Mnozí jsou i obětí úžery, což je slovenské slovo, označující lichvu různých forem. A ti lichváři jsou často Romové, mezi Romy je totiž, milý čtenáři, stejně velké procento lidí ničemných jako mezi Neromy.

Lichva a zneužívání romské bídy k vlastnímu obohacení samozvaných romských „předáků“ a k jejich větší prestiži klepe na dveře iniciativ s heslem „Romové sami“.

Myšlenka, že nevolená, ale kupodivu dobře fungující vládní Agentura pro sociální začleňování Romů by se měla přeměnit v nevolenou reprezentaci romské menšiny, je nedemokratická a stát ji musí odmítnout. Ať se Romové sdružují, ve sdruženích demokraticky volí. Z toho by mohlo vzejít romské zastoupení, partner státu či kraje.

Trvá to už více než deset let, od vlády Miloše Zemana (tehdy ČSSD), která, obávajíc se lidového anticiganismu, neměla odvahu k evropským právním krokům, tedy k plnění svého závazku vůči Radě Evropy.

Její Rámcovou úmluvou o ochraně národních menšin – a ČR ji ratifikovala v roce 1997 – přijal totiž český stát tento závazek: „Smluvní strany vytvářejí podmínky nezbytné pro účinnou účast příslušníků národních menšin v kulturním, společenském a hospodářském životě a ve veřejných záležitostech, zvláště pak v těch, jež se jich týkají.“ ČR to nedělá.

Zákony, jež je nutno změnit, a v tom mají aktivisté svolávající brněnské setkání pravdu, jsou tři: národněmenšinový z roku 2001, kdy stát – se souhlasem romských „předáků“, kteří tehdy nechtěli přijít o své prebendy – nerespektoval uvedený český závazek a neupravil ani náznakem nějakou národněkulturní autonomii a vztah demokraticky vzniklého zastoupení menšiny a státu. A pak zákony o obecním a krajském řízení, kde je zastoupení příslušníků menšin na správě věcí veřejných upraveno tak, aby žádná účast menšin nebyla.

Vyšlo v deníku Právo

KAM DÁL?
Pozvánka: Celostátní romská konference v Brně
Bývalí poslanci ROI: Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách by se měla přeměnit v orgán romské reprezentace
Agentura pro sociální začleňování prezentovala veřejnosti nezávislé zhodnocení své činnosti

Petr Uhl, , Právo
Přečteno: 951x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo