romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Jak na „narušitele“ veřejného pořádku

Praha, 1.10.2011 10:57, (ROMEA)
ilustrační foto

Už někdy v dřevních dobách před rokem 1989 jsem četl v žertovné sbírce soudních a policejních záznamů výrok jednoho režimního podúředníka „Podezřelý byl třikrát trestán, z toho jednou hlídačem v ovocném sadu.“ Ano, hrušky se krást nemají.

Poslankyně za ODS Ivana Řápková – spojuje starorežimní pořádkumilovné postoje s novými nahnědlými trendy – podala na jaře návrh na změnu přestupkového zákona na ochranu lidí „slušných“ před „nepřizpůsobivými“. (To je její asociální slovník.) Za narušení veřejného pořádku navrhuje trestat, trestat a zase trestat.

Řápková je absolventka plzeňských práv. Moc je nestudovala, ale její titul „Mgr.“ je podle náměstka ministra spravedlnosti Františka Korbela nezrušitelný. Píšu proto o ní jako o magistře Řápkové. Bojovnice spíše proti chudákům než proti chudobě si to zaslouží. Titul jí odejmut nebyl, má ho tedy právem.

V ODS Mgr. Řápkové její návrh rozmluvili, stáhla ho a podala nový. Za opakované narušování veřejného pořádku by mohl přestupkový orgán obce uložit sankci zákazu pobytu tomu, kdo v obci nemá trvalý pobyt. Zatím smí tento trest vyslovit jen soud, za trestný čin. Jednou asi budou smět obce i věznit, trestat propadnutím majetku, zákazem činnosti či domácím vězením. Aby byl klid na práci.

Jestliže levicový novinář jako já, jenž na Nečasově vládě, chránící korupci, nenechá niť suchou, je hodné pozoru, pokud vládu pochválí. V tomto případě je to třeba.

Její stanovisko ze 17. srpna k návrhu Řápkové, Gazdíka, Polčáka a tří poslanců z VV a ODS je zamítavé, vláda vyšla ze zásad právního státu, každý se může přesvědčit na internetu. Škoda jen, že nikdo z členů vlády to neřekl ve Sněmovně, nikdo z nich tam ani nevystoupil.

Podle vlády porušuje návrh zjevně ustanovení Listiny základních práv a svobod, zaručující svobodu pohybu. (I kvůli této nesvobodě padl předchozí politický režim.) Všechny námitky vlády jsou z chlívce právního státu. Nedemokratické a autoritářské přístupy chce obnovit naše Mgr. Řápková.

Vláda ale nezveřejňuje, kdo jak hlasoval ani to, kdo na schůzi byl, aby nebyl občan při volbách informovaný. Ze záznamu jen plyne, že členů vlády tam bylo jedenáct a devět z nich (nejtěsnější většina z 16 členů) hlasovalo pro odmítavé stanovisko.

Ve Sněmovně členové vlády Nečas, Schwarzenberg, Peake, Josef Dobeš, Chalupa a Pospíšil o přijetí návrhu (byl přijat v prvním čtení) vůbec nehlasovali.

Poslanec TOP 09 Polčák se dokonce vzdal spoluautorství návrhu na protest proti výrokům Řápkové o Romech. Snad i díky němu také většina poslanců TOP 09 pro zamítnutí sice nehlasovala, ale aspoň se zdržela.

Výsledné skóre pouhých 64 pro zamítnutí zákona, proti 57 pro nezamítnutí a 26 zdržení je ostuda. Mohou za ni soc. dem. poslanci. Až na jednoho sice hlasovali pro zamítnutí, ale 19 jich tam chybělo. A ti umožnili, že zákon prošel do druhého čtení.

Vyšlo v deníku Právo 29. 9.. 2011

Přečteno: 1581x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo