romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Jak na „narušitele“ veřejného pořádku

Praha, 1.10.2011 10:57, (ROMEA)
ilustrační foto

Už někdy v dřevních dobách před rokem 1989 jsem četl v žertovné sbírce soudních a policejních záznamů výrok jednoho režimního podúředníka „Podezřelý byl třikrát trestán, z toho jednou hlídačem v ovocném sadu.“ Ano, hrušky se krást nemají.

Poslankyně za ODS Ivana Řápková – spojuje starorežimní pořádkumilovné postoje s novými nahnědlými trendy – podala na jaře návrh na změnu přestupkového zákona na ochranu lidí „slušných“ před „nepřizpůsobivými“. (To je její asociální slovník.) Za narušení veřejného pořádku navrhuje trestat, trestat a zase trestat.

Řápková je absolventka plzeňských práv. Moc je nestudovala, ale její titul „Mgr.“ je podle náměstka ministra spravedlnosti Františka Korbela nezrušitelný. Píšu proto o ní jako o magistře Řápkové. Bojovnice spíše proti chudákům než proti chudobě si to zaslouží. Titul jí odejmut nebyl, má ho tedy právem.

V ODS Mgr. Řápkové její návrh rozmluvili, stáhla ho a podala nový. Za opakované narušování veřejného pořádku by mohl přestupkový orgán obce uložit sankci zákazu pobytu tomu, kdo v obci nemá trvalý pobyt. Zatím smí tento trest vyslovit jen soud, za trestný čin. Jednou asi budou smět obce i věznit, trestat propadnutím majetku, zákazem činnosti či domácím vězením. Aby byl klid na práci.

Jestliže levicový novinář jako já, jenž na Nečasově vládě, chránící korupci, nenechá niť suchou, je hodné pozoru, pokud vládu pochválí. V tomto případě je to třeba.

Její stanovisko ze 17. srpna k návrhu Řápkové, Gazdíka, Polčáka a tří poslanců z VV a ODS je zamítavé, vláda vyšla ze zásad právního státu, každý se může přesvědčit na internetu. Škoda jen, že nikdo z členů vlády to neřekl ve Sněmovně, nikdo z nich tam ani nevystoupil.

Podle vlády porušuje návrh zjevně ustanovení Listiny základních práv a svobod, zaručující svobodu pohybu. (I kvůli této nesvobodě padl předchozí politický režim.) Všechny námitky vlády jsou z chlívce právního státu. Nedemokratické a autoritářské přístupy chce obnovit naše Mgr. Řápková.

Vláda ale nezveřejňuje, kdo jak hlasoval ani to, kdo na schůzi byl, aby nebyl občan při volbách informovaný. Ze záznamu jen plyne, že členů vlády tam bylo jedenáct a devět z nich (nejtěsnější většina z 16 členů) hlasovalo pro odmítavé stanovisko.

Ve Sněmovně členové vlády Nečas, Schwarzenberg, Peake, Josef Dobeš, Chalupa a Pospíšil o přijetí návrhu (byl přijat v prvním čtení) vůbec nehlasovali.

Poslanec TOP 09 Polčák se dokonce vzdal spoluautorství návrhu na protest proti výrokům Řápkové o Romech. Snad i díky němu také většina poslanců TOP 09 pro zamítnutí sice nehlasovala, ale aspoň se zdržela.

Výsledné skóre pouhých 64 pro zamítnutí zákona, proti 57 pro nezamítnutí a 26 zdržení je ostuda. Mohou za ni soc. dem. poslanci. Až na jednoho sice hlasovali pro zamítnutí, ale 19 jich tam chybělo. A ti umožnili, že zákon prošel do druhého čtení.

Vyšlo v deníku Právo 29. 9.. 2011

Přečteno: 1593x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo