romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl k Novému Bydžovu: Ještě že je neroznesli na kopytech

Praha, 19.3.2011 19:47, (Právo)

Státní moc se dříve tvářila antifašisticky, zneužívala utrpení způsobené nacismem a válkou a spravedlivého odporu k nim. Jak mohou „revanšisti“ chránit fašisty?, ptala se státostrana, prstem ukazujíc na policejní ochranu pochodů pravicových radikálů v NSR a na zásahy proti antifašistům. Kdo fašisty chrání, sám je fašista!

Koncem 80. let vtrhla ale svoboda i do Československa. A s ní i zásada Rady Evropy, že svoboda shromažďování má přednost před svobodou ještě nevysloveného slova. Proto musí policie chránit shromáždění i těch, které sama považuje za extremisty. Proto je „rezervování“ míst a tras na měsíce dopředu ve snaze bránit neonacistům ve shromáždění zneužíváním zákona. I snahy předem odhalit pravé extremistické ledví jeho svolavatelů jdou proti demokracii.

Právní kultura se ale šíří. Svolavatel sobotního shromáždění „Nový Bydžov není sám“ Radek Horváth řekl: „(Policejní) zákrok nebyl adekvátní. Byl oprávněný, budiž. Ale vjet v plné rychlosti s koněm do davu sedících lidí, to se nevidí nikde.“ Hodnocení je to přesné, zásah byl zjevně nepřiměřený. Odpůrci neonacistů mohou být vlastně rádi, že kůň kopl jen jednou a že je policie neroznesla na kopytech. A že jen sedm z nich má být trestáno pro přestupek neuposlechnutí policejní výzvy.

Jenže český právní řád skýtal i jiné možnosti. Před časem odsoudil soud do vězení několik radikálů i nepodmíněně „jen“ za to, že na Prvního máje v Brně propagovali transparentem a pokřikem „odpor“ podle soudu „Národní odpor“, tedy sdružení, jež směřuje k omezování práv lidí. Tehdy byl již Národní odpor soudem za takové hnutí právem označen. Loni se do tohoto právního postavení dostala rozpuštěná Dělnická strana.

V Novém Bydžově propagoval jeden z pořadatelů nápisem na šále Dělnickou stranu, a lidé tam skandovali její název i propagovali onen „odpor“. Nenávist zazněla i vůči Vietnamcům a Židům. Hesla Nic než národ a Čechy Čechům už asi nevadí nikomu. Svoboda slova ale přece nezahrnuje svobodu šíření nenávisti. I když měli úředníci a státní policisté kvůli tomu povinnost shromáždění rozpustit, neučinili tak. A výsledek? Jeden Rom s otřesem mozku a třináct obvinění stoupenců krajní pravice, kteří po skončení pochodu tři Romy zbili. Policie je nechránila.

Ministr vnitra Radek John (VV) zavítal před sobotou do krajského města, kde novobydžovským Romům slíbil policejní ochranu, aniž měl zákonnou pravomoc ji zajistit. A podobně jako sliby předvolební, ani tento slib nesplnil. Bránit se šíření protiromské zášti pravicových radikálů přitom nedá tolik práce jako čelit volání po domovském právu a proti zneužívání dávek z úst „seriózních“ místních politiků.

KAM DÁL?
Nový Bydžov pohledem Patrika Bangy
Svědectví z místa brutálního policejního zásahu v Novém Bydžověě
Nový Bydžov: lidská práva pod kopyty koní
Nový Bydžov: Brutální zásah policie proti pokojným demonstrantům, bojůvka neonacistů zranila jednoho Roma

Přečteno: 1790x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Nový BydžovHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo