romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Nenávistných rasistů tu žije málo

Praha, 1.12.2011 17:16, (ROMEA)
ilustrační foto

V hospodě ve Vimperku zahrnulo v sobotu americkou zpěvačku Tonyu Gravesovou tmavé pleti pár lidí rasistickými urážkami. Kvůli její rase – skutečné nebo domnělé – na ni plivali a tahali ji za vlasy. Podle ní to byli příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Ta tam měla na náměstí shromáždění, přišlo asi tři sta lidí.
 
Zpěvačce pomohli štamgasti. Až na samotné stoupence DSSS nikdo nepopírá, že útočníci byli straničtí sympatizanti. Tonye Gravesové věřím i to, že za řadu let, co žije v ČR, takový útok nezažila. Považuji ale za nepravděpodobné, aby se vůbec nikdy nesetkala s projevy averze, nevraživosti či aspoň obtěžujícího podivu nad svým vzhledem. Fotbaloví návštěvníci, posměšně hučící či bučící, když je u míče hráč tmavé pleti (i když jistě nebučí všichni), nejsou ve své většině členové či stoupenci DSSS. A takoví jsou na stadiónech nejen v ČR, ale i v Anglii a jinde v Evropě.

Útok ve Vimperku ukazuje tvrdší projevy rasistických předsudků než bučení nebo tykání vietnamským trhovcům. Od plivání a tahání za vlasy je už blíž k pálení bezdomovců, vyvolanému sociálními předsudky o neužitečnosti či nepřizpůsobivosti lidí, nebo k podpalování obydlí. A ovšem i krok k útokům Romů na „bílé“, které doprovázejí výkřiky útočníků o rase obětí. Tedy rase skutečné nebo domnělé.
 
Proč vlastně píšu o skutečné nebo domnělé rase? Jsou to slova zákona, dnes už i českého, který rasistické a podobné útoky trestá, a to i slovní, nejen fyzické.

V evropské tradici – na rozdíl od USA – tu ale nechtěl zákonodárce potvrzovat, že lidé se dělí do ras. Po hrozné zkušenosti s rasistickým nacismem, který zatěžuje evropské generace celý život, se tu už samo dělení do ras neuznává. Jen se postihují útoky a diskriminace z rasistických důvodů, tedy i kvůli domnělé rase. „Rasově motivované jednání“ je ale policejní výmysl, v právu nic takového neexistuje.

Patnáct let policie uvádí, že se krajněpravicové shromáždění či pochod uskutečnily bez „incidentů“. Myslí se tím, že tam nebyly projevy násilí, od demonstrantů, protidemonstrantů či policie. Ale co ty projevy, kdy se hlásá odpor či zášť vůči jinak vypadajícím, jinak hovořícím nebo jinak žijícím? Ty přece samy o sobě často vedou k násilí. A proto mohou a mají být podle českého právního řádu postihovány, opět na rozdíl od USA. I po srazu DSSS ve Vimperku všichni informovali, tedy než byl znám útok na zpěvačku, že byl bez incidentů. Jenže incident je už to štvaní.

Když předsudky vyústí v násilí, jako v hospodě ve Vimperku, mají se zjistit a pojmenovat. Nevraživost a nevyslovený odpor, jimiž trpí hodně lidí, ještě není bučení na stadiónu a to má ještě daleko k fyzickému útoku. Proto je důležité rasistickou motivaci odhalit, jako v případě žhářského útoku na romský domek ve Vítkově, kde málem uhořela dvouletá Natálka.

I stíhání pachatelů mnohem slabšího útoku ve Vimperku může odhalit zvrácené myšlení neonacistů či stoupenců DSSS.


Komentář vyšel v dnešním vydání deníku
PRÁVO

Přečteno: 1396x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo