romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Petr Uhl: Nenávistných rasistů tu žije málo

Praha, 1.12.2011 17:16, (ROMEA)
ilustrační foto

V hospodě ve Vimperku zahrnulo v sobotu americkou zpěvačku Tonyu Gravesovou tmavé pleti pár lidí rasistickými urážkami. Kvůli její rase – skutečné nebo domnělé – na ni plivali a tahali ji za vlasy. Podle ní to byli příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Ta tam měla na náměstí shromáždění, přišlo asi tři sta lidí.
 
Zpěvačce pomohli štamgasti. Až na samotné stoupence DSSS nikdo nepopírá, že útočníci byli straničtí sympatizanti. Tonye Gravesové věřím i to, že za řadu let, co žije v ČR, takový útok nezažila. Považuji ale za nepravděpodobné, aby se vůbec nikdy nesetkala s projevy averze, nevraživosti či aspoň obtěžujícího podivu nad svým vzhledem. Fotbaloví návštěvníci, posměšně hučící či bučící, když je u míče hráč tmavé pleti (i když jistě nebučí všichni), nejsou ve své většině členové či stoupenci DSSS. A takoví jsou na stadiónech nejen v ČR, ale i v Anglii a jinde v Evropě.

Útok ve Vimperku ukazuje tvrdší projevy rasistických předsudků než bučení nebo tykání vietnamským trhovcům. Od plivání a tahání za vlasy je už blíž k pálení bezdomovců, vyvolanému sociálními předsudky o neužitečnosti či nepřizpůsobivosti lidí, nebo k podpalování obydlí. A ovšem i krok k útokům Romů na „bílé“, které doprovázejí výkřiky útočníků o rase obětí. Tedy rase skutečné nebo domnělé.
 
Proč vlastně píšu o skutečné nebo domnělé rase? Jsou to slova zákona, dnes už i českého, který rasistické a podobné útoky trestá, a to i slovní, nejen fyzické.

V evropské tradici – na rozdíl od USA – tu ale nechtěl zákonodárce potvrzovat, že lidé se dělí do ras. Po hrozné zkušenosti s rasistickým nacismem, který zatěžuje evropské generace celý život, se tu už samo dělení do ras neuznává. Jen se postihují útoky a diskriminace z rasistických důvodů, tedy i kvůli domnělé rase. „Rasově motivované jednání“ je ale policejní výmysl, v právu nic takového neexistuje.

Patnáct let policie uvádí, že se krajněpravicové shromáždění či pochod uskutečnily bez „incidentů“. Myslí se tím, že tam nebyly projevy násilí, od demonstrantů, protidemonstrantů či policie. Ale co ty projevy, kdy se hlásá odpor či zášť vůči jinak vypadajícím, jinak hovořícím nebo jinak žijícím? Ty přece samy o sobě často vedou k násilí. A proto mohou a mají být podle českého právního řádu postihovány, opět na rozdíl od USA. I po srazu DSSS ve Vimperku všichni informovali, tedy než byl znám útok na zpěvačku, že byl bez incidentů. Jenže incident je už to štvaní.

Když předsudky vyústí v násilí, jako v hospodě ve Vimperku, mají se zjistit a pojmenovat. Nevraživost a nevyslovený odpor, jimiž trpí hodně lidí, ještě není bučení na stadiónu a to má ještě daleko k fyzickému útoku. Proto je důležité rasistickou motivaci odhalit, jako v případě žhářského útoku na romský domek ve Vítkově, kde málem uhořela dvouletá Natálka.

I stíhání pachatelů mnohem slabšího útoku ve Vimperku může odhalit zvrácené myšlení neonacistů či stoupenců DSSS.


Komentář vyšel v dnešním vydání deníku
PRÁVO

Přečteno: 1402x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo