romea - logo
13. října 2019 (neděle)
svátek má Renáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Nenávistných rasistů tu žije málo

Praha, 1.12.2011 17:16, (ROMEA)
ilustrační foto

V hospodě ve Vimperku zahrnulo v sobotu americkou zpěvačku Tonyu Gravesovou tmavé pleti pár lidí rasistickými urážkami. Kvůli její rase – skutečné nebo domnělé – na ni plivali a tahali ji za vlasy. Podle ní to byli příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Ta tam měla na náměstí shromáždění, přišlo asi tři sta lidí.
 
Zpěvačce pomohli štamgasti. Až na samotné stoupence DSSS nikdo nepopírá, že útočníci byli straničtí sympatizanti. Tonye Gravesové věřím i to, že za řadu let, co žije v ČR, takový útok nezažila. Považuji ale za nepravděpodobné, aby se vůbec nikdy nesetkala s projevy averze, nevraživosti či aspoň obtěžujícího podivu nad svým vzhledem. Fotbaloví návštěvníci, posměšně hučící či bučící, když je u míče hráč tmavé pleti (i když jistě nebučí všichni), nejsou ve své většině členové či stoupenci DSSS. A takoví jsou na stadiónech nejen v ČR, ale i v Anglii a jinde v Evropě.

Útok ve Vimperku ukazuje tvrdší projevy rasistických předsudků než bučení nebo tykání vietnamským trhovcům. Od plivání a tahání za vlasy je už blíž k pálení bezdomovců, vyvolanému sociálními předsudky o neužitečnosti či nepřizpůsobivosti lidí, nebo k podpalování obydlí. A ovšem i krok k útokům Romů na „bílé“, které doprovázejí výkřiky útočníků o rase obětí. Tedy rase skutečné nebo domnělé.
 
Proč vlastně píšu o skutečné nebo domnělé rase? Jsou to slova zákona, dnes už i českého, který rasistické a podobné útoky trestá, a to i slovní, nejen fyzické.

V evropské tradici – na rozdíl od USA – tu ale nechtěl zákonodárce potvrzovat, že lidé se dělí do ras. Po hrozné zkušenosti s rasistickým nacismem, který zatěžuje evropské generace celý život, se tu už samo dělení do ras neuznává. Jen se postihují útoky a diskriminace z rasistických důvodů, tedy i kvůli domnělé rase. „Rasově motivované jednání“ je ale policejní výmysl, v právu nic takového neexistuje.

Patnáct let policie uvádí, že se krajněpravicové shromáždění či pochod uskutečnily bez „incidentů“. Myslí se tím, že tam nebyly projevy násilí, od demonstrantů, protidemonstrantů či policie. Ale co ty projevy, kdy se hlásá odpor či zášť vůči jinak vypadajícím, jinak hovořícím nebo jinak žijícím? Ty přece samy o sobě často vedou k násilí. A proto mohou a mají být podle českého právního řádu postihovány, opět na rozdíl od USA. I po srazu DSSS ve Vimperku všichni informovali, tedy než byl znám útok na zpěvačku, že byl bez incidentů. Jenže incident je už to štvaní.

Když předsudky vyústí v násilí, jako v hospodě ve Vimperku, mají se zjistit a pojmenovat. Nevraživost a nevyslovený odpor, jimiž trpí hodně lidí, ještě není bučení na stadiónu a to má ještě daleko k fyzickému útoku. Proto je důležité rasistickou motivaci odhalit, jako v případě žhářského útoku na romský domek ve Vítkově, kde málem uhořela dvouletá Natálka.

I stíhání pachatelů mnohem slabšího útoku ve Vimperku může odhalit zvrácené myšlení neonacistů či stoupenců DSSS.


Komentář vyšel v dnešním vydání deníku
PRÁVO

Přečteno: 1392x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo