romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Neonacistické vábení Čechy už neláká

Praha, 19.9.2011 14:00, (ROMEA)
ilustrační foto


Na náměstí ve Varnsdorfu řečnil v sobotu svolavatel a ohlašovatel shromáždění asi 400 místních lidí Lukáš Kohout, odsouzený za podvod proto, že zadarmo cestoval letadly vydávaje se za asistenta předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana.

Kohout tam chválil Tomáše Vandase z Dělnické strany sociální spravedlnosti, nástupkyně krajně pravicové Dělnické strany, jíž byl Vandas rovněž předsedou. Dělnickou stranu v únoru rozpustil Nejvyšší správní soud, protože míra její nenávisti a výzev k omezování práv a svobod lidí (hlavně Romů, ale i Židů, homosexuálů atd.) byla už taková, že ji shledal podle zákona za protiústavní. Myslím, že časem potrefí rozpuštění i Vandasovu „novou“ stranu.

Na Kohoutovo ocenění Vandase reagoval místní občan, odvolávaje se na další přítomné. Odmítl účast lidí, kteří nejsou z Varnsdorfu (Kohout sám je místní rodák) a jejich postoje. Televize před pár dny zaznamenala, jak mladý neonacista říká místnímu mladíkovi, že to chce radikální řešení, a ten na něho doslova křičí: „To chceš zabíjet Cikány?"

„Nechceme násilí, chceme spravedlnost!“, hlásal transparent místních. A jejich kritika se stočila od Romů a jejich kriminality (za tento měsíc se snížila) k problematickým postupům radnice. V rozhovorech s novináři tam lidé sami říkali, že Romy nelze házet do jednoho pytle a že volání po násilí vůči nim není řešením.
Hlavní heslo soboty – odstoupení zastupitelstva – již míří správným směrem, i když pravomoci státní správy nepřenáší zákon na starostu a na zastupitelstvo a jeho radu, nýbrž na městský úřad a jeho úředníky. Starosta jim nemůže nic nařídit.

A to patří varnsdorfská samospráva ještě k těm lepším. Připustila ale, aby si různí realitní vykukové namastili kapsy dojením státního rozpočtu z dávek na bydlení, které jdou přímo jim, po sestěhování chudých romských rodin odjinud. Místní občané to vědí.

Malé Obrnice u Mostu, Krásná Lípa na Šluknovsku a také Litvínov ukazují, že samospráva dokáže záležitosti Romů a chudých řešit a situaci napravit. Tlak na varnsdorfskou radnici je proto lepší než heslo „Cikáni do práce!“ To často volají i lidé, kteří sami práci nemají.

Slova premiéra Nečase, že řešení je veřejná služba – ta je totiž na rozdíl od veřejně prospěšných prací bezplatná a jako povinnost je návratem před rok 1848, kdy byla zrušena robota – jsou stejně nehorázná, jako pokrytecké doporučení nezaměstnaným Romům, aby šli do práce. V kraji je totiž dvacetiprocentní nezaměstnanost a Romové jsou z trhu práce téměř úplně vyloučeni.

Za ochranu lidských práv včetně práv sociálních, za nezaměstnanost i předcházení kriminalitě odpovídá vláda a státní orgány. Nečas to stále neví, nebo se tak tváří.

 

Komentář byl publikován s laskavým svolením autora.

Petr Uhl, , Právo 19.9. 2011
Přečteno: 1270x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo