romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Neonacistické vábení Čechy už neláká

Praha, 19.9.2011 14:00, (ROMEA)
ilustrační foto


Na náměstí ve Varnsdorfu řečnil v sobotu svolavatel a ohlašovatel shromáždění asi 400 místních lidí Lukáš Kohout, odsouzený za podvod proto, že zadarmo cestoval letadly vydávaje se za asistenta předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana.

Kohout tam chválil Tomáše Vandase z Dělnické strany sociální spravedlnosti, nástupkyně krajně pravicové Dělnické strany, jíž byl Vandas rovněž předsedou. Dělnickou stranu v únoru rozpustil Nejvyšší správní soud, protože míra její nenávisti a výzev k omezování práv a svobod lidí (hlavně Romů, ale i Židů, homosexuálů atd.) byla už taková, že ji shledal podle zákona za protiústavní. Myslím, že časem potrefí rozpuštění i Vandasovu „novou“ stranu.

Na Kohoutovo ocenění Vandase reagoval místní občan, odvolávaje se na další přítomné. Odmítl účast lidí, kteří nejsou z Varnsdorfu (Kohout sám je místní rodák) a jejich postoje. Televize před pár dny zaznamenala, jak mladý neonacista říká místnímu mladíkovi, že to chce radikální řešení, a ten na něho doslova křičí: „To chceš zabíjet Cikány?"

„Nechceme násilí, chceme spravedlnost!“, hlásal transparent místních. A jejich kritika se stočila od Romů a jejich kriminality (za tento měsíc se snížila) k problematickým postupům radnice. V rozhovorech s novináři tam lidé sami říkali, že Romy nelze házet do jednoho pytle a že volání po násilí vůči nim není řešením.
Hlavní heslo soboty – odstoupení zastupitelstva – již míří správným směrem, i když pravomoci státní správy nepřenáší zákon na starostu a na zastupitelstvo a jeho radu, nýbrž na městský úřad a jeho úředníky. Starosta jim nemůže nic nařídit.

A to patří varnsdorfská samospráva ještě k těm lepším. Připustila ale, aby si různí realitní vykukové namastili kapsy dojením státního rozpočtu z dávek na bydlení, které jdou přímo jim, po sestěhování chudých romských rodin odjinud. Místní občané to vědí.

Malé Obrnice u Mostu, Krásná Lípa na Šluknovsku a také Litvínov ukazují, že samospráva dokáže záležitosti Romů a chudých řešit a situaci napravit. Tlak na varnsdorfskou radnici je proto lepší než heslo „Cikáni do práce!“ To často volají i lidé, kteří sami práci nemají.

Slova premiéra Nečase, že řešení je veřejná služba – ta je totiž na rozdíl od veřejně prospěšných prací bezplatná a jako povinnost je návratem před rok 1848, kdy byla zrušena robota – jsou stejně nehorázná, jako pokrytecké doporučení nezaměstnaným Romům, aby šli do práce. V kraji je totiž dvacetiprocentní nezaměstnanost a Romové jsou z trhu práce téměř úplně vyloučeni.

Za ochranu lidských práv včetně práv sociálních, za nezaměstnanost i předcházení kriminalitě odpovídá vláda a státní orgány. Nečas to stále neví, nebo se tak tváří.

 

Komentář byl publikován s laskavým svolením autora.

Petr Uhl, , Právo 19.9. 2011
Přečteno: 1270x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo