romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Romské děti budou ve školách zvlášť

Praha, 5.6.2011 12:32, (Právo)
ilustrační foto

Máme rozvíjet vzdělání selektivní, nebo inkluzivní? Jinak řečeno: Mají se romské děti vzdělávat zvlášť, nebo ve stejných školách a třídách jako děti neromské?

Tato otázka stojí a i v minulosti stála před mnoha společnostmi ve světě. To, že před lety představitelé starého režimu, který byl podle mnoha lidí včetně mne dost hnusnou diktaturou, veřejně kritizovali segregaci ve školství a v životě vůbec, nás přece nesmí vést k závěru, že se i ve svém odporu proti apartheidu mýlili, či dokonce lhali. Prostě v tom, jakož i v jiných věcech, měli pravdu.

Před 25 lety byl problém číslo jedna v Jihoafrické republice apartheid – také ve školství. Celý svět, od OSN přes anglickou královnu až po americké prezidenty, držel Jihoafričanům palce. A oni apartheid překonali.

I já jako student jsem na začátku šedesátých let obdivoval baptistického kazatele Martina Luthera Kinga. Pomohl mi zbavit se levičácké nechuti, ba odporu vůči Spojeným státům právě svým úsilím za společné vzdělávání černošských a bělošských dětí. Naštěstí vojsko USA uchránilo tehdy školáky před rasistickým ostřelováním autobusů s dětmi bílých odpůrců segregace, které je denně vozily do škol černošských ghett, aby tam byly třídy pomíchány. Neboť pomíchanost je základ lidské kultury. Věc se podařila díky spojené snaze federální moci USA a občanské společnosti.

V ČR segregace trvá. Na 50 expertů odešlo nyní z pracovních skupin ministerstva školství ke vzdělávání dětí, romských a jinak znevýhodněných, i zdravotně, podle Národního akčního plánu inkluzivního vzdělávání z března 2009. Jsou z neziskovek, například z Amnesty International a z Člověka v tísni, z univerzit a z vládní Agentury pro začleňování v romských lokalitách, i z vládní romské rady.

DOKUMENT
Otevřený dopis členů týmu NAPIV Nečasovi a Dobešovi

A proč vystoupili? Jsou přesvědčeni, že pod stávajícím vedením ministerstva školství je inkluzivní vzdělávání jen prázdným heslem. Kvůli segregaci dětí, nejen romských, ale i zdravotně postižených, do zvláštních, dnes praktických škol sklízí ČR mezinárodní kritiku, napsali.

Je tu i rozsudek štrasburského Evropského soudu pro lidská práva Rady Evropy z listopadu 2007, který na rozboru jednoho případu zvláštní školy v Ostravě vyslovil, že v ČR je nepřímá diskriminace romských dětí. Vláda se přitom o nic nestará. Ministerstvo neplní dřívější úkoly předchozí vlády.

K jejich neplnění je vede předseda Asociace speciálních pedagogů Jiří Pilař ze školské komise TOP 09 (a člen této strany). Jsou v ní speciální pedagogové, kteří se nechtějí přeškolit. Lidí s touto profesí bude sice i po reformě stále málo, dnes ale tvoří mocnou lobby, která tvrdí, že „romčatům“ je nejlépe s nimi, v nenáročných praktických školách, kde je chrání před útoky zlých bílých dětiček a neschopností nespeciálních pedagogů. Romové ani o vzdělání nestojí, píše Pilař. A neromští rodiče přece nechtějí, aby jejich děti chodily do třídy s romskými, že?

KAM DÁL?
Co přát (nejen romským) dětem k svátku? Nového ministra.
Michaela Marksová-Tominová: Vyzývám ministra Dobeše, aby okamžitě odstoupil z funkce ministra školství
Ministr Dobeš: Za mého působení na MŠMT jsem zintenzívnil inkluzi nejen romských děti
Experti vystoupili z pracovní skupiny MŠMT

VIDEO
Záznam TK: Experti opouští pracovní skupinu NAPIV

DOKUMENTT

Přečteno: 1463x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Vzdělávání, NAPIVHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo