romea - logo
13. října 2019 (neděle)
svátek má Renáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Šíření nenávisti je trestné

Praha, 2.5.2012 11:53, (Právo)
ilustrační foto

Po fyzických či slovních útocích na Romy, Židy, muslimy, ale i bezdomovce, homosexuály a jiné skupiny – se lidé, kteří jednání policie a soudů hodnotí, rozcházejí v názorech, co už stíhat trestně, co jako přestupek, a co tolerovat.

V nedávné době se polemizovalo o rozsudku mosteckého soudu, jímž zprostil viny tři pravicové radikály, obžalované za nošení vlajky soudně rozpuštěné Dělnické strany. Státní zástupce ji považuje za hnutí směřující k potlačování lidských práv.

Za týž trestný čin naopak tento týden odsoudil k tříletým podmíněným trestům kroměřížský soud pět mladíků. Měli se ho podle obžaloby dopustit rozšiřováním neonacistických hudebních nahrávek a videoklipů, vyvolávajících nenávist ke skupinám lidí. Podle předsedy senátu tím například vyhrožovali Arabům, že mají táhnout, jinak je násilím „vypakují“. Proti Romům chtěli použít Cyklon B.

Třetí případ: na břeclavském náměstí protestovalo v neděli proti Romům a nedostatečnému zajištění bezpečnosti občanů asi dva tisíce lidí. Na dvě stě pravicových radikálů v čele s Tomášem Vandasem tam štvalo: Radnice spí, cikán vraždí či Zastavme cikánský teror.

Dobrá zpráva je, že z místních se k pogromistickému pochodu k romským obydlím, jemuž zabránili až těžkooděnci, skoro nikdo nepřidal, ani matka chlapce, jehož někdo přizabil, prý neznámí Romové.

Občané dali na starostu, ten jim účast na akci neonacistů rozmluvil. Horší zpráva byla, že policie si libovala, že se „akce obešla bez větších výtržností“. Policii ani nenapadlo někoho stíhat pro podněcování k nenávisti vůči skupině osob.

Mostecká i kroměřížská věc půjdou přinejmenším do odvolacího řízení. K otázce stíhat či nestíhat se v médiích vyjadřovali odborníci. Je přitom s podivem, že radí spíše k nestíhání, pokud ovšem nejde o přímé výzvy k násilí.

Např. jeden odborník na extremismus ke kroměřížské věci v rádiu bezelstně řekl: „Zveřejňování takových videí není věc, která by měla být z mého pohledu jaksi trestná, ale trestní zákoník to už skutečně umožňuje.“ Vina je na posouzení soudu, ale Charvátova rada vůbec nestíhat to, co podle zákona trestné je, vede k právní nejistotě a porušuje právní zásadu, platnou v této zemi – na rozdíl od USA – již sedm století, že stát je povinen stíhat všechny trestné činy, o nichž se dozvěděl.

ČR k postihu za šíření nenávisti se zavázala v Radě Evropy (a potažmo v EU), ráda přijímá zkušenosti z jiných zemí. I proto se dnes koná v Brně seminář Romové v Evropě. Pořádají ho Evropská asociace na ochranu lidských práv AEDH a její člen, Český helsinský výbor ve spolupráci s Muzeem romské kultury.

Kromě násilí na Romech a jejich diskriminace mají účastníci z dvacítky zemí EU na pořadu jednání oříšek nejtvrdší Přístup Romů k právům a potvrzení jejich důstojnosti. Tak se nazývá jeden diskusní panel, a to je moc dobře.

Petr Uhl, , deník Právo
Přečteno: 2031x
 

Kam dál:

Štítky:  

Monitoring, KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo