romea - logo
28. února 2020 (pátek)
svátek má Lumír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Šíření nenávisti je trestné

Praha, 2.5.2012 11:53, (Právo)
ilustrační foto

Po fyzických či slovních útocích na Romy, Židy, muslimy, ale i bezdomovce, homosexuály a jiné skupiny – se lidé, kteří jednání policie a soudů hodnotí, rozcházejí v názorech, co už stíhat trestně, co jako přestupek, a co tolerovat.

V nedávné době se polemizovalo o rozsudku mosteckého soudu, jímž zprostil viny tři pravicové radikály, obžalované za nošení vlajky soudně rozpuštěné Dělnické strany. Státní zástupce ji považuje za hnutí směřující k potlačování lidských práv.

Za týž trestný čin naopak tento týden odsoudil k tříletým podmíněným trestům kroměřížský soud pět mladíků. Měli se ho podle obžaloby dopustit rozšiřováním neonacistických hudebních nahrávek a videoklipů, vyvolávajících nenávist ke skupinám lidí. Podle předsedy senátu tím například vyhrožovali Arabům, že mají táhnout, jinak je násilím „vypakují“. Proti Romům chtěli použít Cyklon B.

Třetí případ: na břeclavském náměstí protestovalo v neděli proti Romům a nedostatečnému zajištění bezpečnosti občanů asi dva tisíce lidí. Na dvě stě pravicových radikálů v čele s Tomášem Vandasem tam štvalo: Radnice spí, cikán vraždí či Zastavme cikánský teror.

Dobrá zpráva je, že z místních se k pogromistickému pochodu k romským obydlím, jemuž zabránili až těžkooděnci, skoro nikdo nepřidal, ani matka chlapce, jehož někdo přizabil, prý neznámí Romové.

Občané dali na starostu, ten jim účast na akci neonacistů rozmluvil. Horší zpráva byla, že policie si libovala, že se „akce obešla bez větších výtržností“. Policii ani nenapadlo někoho stíhat pro podněcování k nenávisti vůči skupině osob.

Mostecká i kroměřížská věc půjdou přinejmenším do odvolacího řízení. K otázce stíhat či nestíhat se v médiích vyjadřovali odborníci. Je přitom s podivem, že radí spíše k nestíhání, pokud ovšem nejde o přímé výzvy k násilí.

Např. jeden odborník na extremismus ke kroměřížské věci v rádiu bezelstně řekl: „Zveřejňování takových videí není věc, která by měla být z mého pohledu jaksi trestná, ale trestní zákoník to už skutečně umožňuje.“ Vina je na posouzení soudu, ale Charvátova rada vůbec nestíhat to, co podle zákona trestné je, vede k právní nejistotě a porušuje právní zásadu, platnou v této zemi – na rozdíl od USA – již sedm století, že stát je povinen stíhat všechny trestné činy, o nichž se dozvěděl.

ČR k postihu za šíření nenávisti se zavázala v Radě Evropy (a potažmo v EU), ráda přijímá zkušenosti z jiných zemí. I proto se dnes koná v Brně seminář Romové v Evropě. Pořádají ho Evropská asociace na ochranu lidských práv AEDH a její člen, Český helsinský výbor ve spolupráci s Muzeem romské kultury.

Kromě násilí na Romech a jejich diskriminace mají účastníci z dvacítky zemí EU na pořadu jednání oříšek nejtvrdší Přístup Romů k právům a potvrzení jejich důstojnosti. Tak se nazývá jeden diskusní panel, a to je moc dobře.

Petr Uhl, , deník Právo
Přečteno: 2040x
 

Kam dál:

Štítky:  

Monitoring, KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo