romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Vnitro se možná polepší, už jde proti nenávisti

Praha, 14.5.2012 15:14, (ROMEA)
Foto: Archiv ROMEA

Zažil jsem už mnoho bojů. V dětství boj proti civilnímu německému obyvatelstvu, proti náboženství a proti kapitalistům. V KSČ zuřil boj proti trockistům a revizionistům. Prostě třídní boj. Některé boje vyvolávají dnes úsměv na tváři. Kdo ještě ví, jak se bojovalo za zrno, proti keťasům či mandelince bramborové?

V době mé dospělosti, od začátku 60. let, tu vlastně zbyl už „jen“ boj za mír a socialismus, jak se říkalo vynucované podpoře tehdejší diktatuře. V posledních 23 letech se tu ale bojuje razantněji než v 60. letech. Máme přece boj proti totalitě, konkrétně proti totalitářům, agentům StB a komunistům, ba i jejich „zastáncům“.

Vstávají však i noví bojovníci, rozdělující společnost na dva tábory – slušných občanů a „nepřizpůsobivých“. I boj proti kouření se někdy chápe jako boj proti kuřákům a potlačování narkomanie jako boj proti feťákům. Snižování kriminality se omezuje na represi vůči zločincům, skutečným i domnělým, ba sklouzává k populistickým heslům typu „třikrát a dost“. Gaunery prostě zavřít, až zčernaj.

Jak to vše odráží 220 stran zprávy o extremismu, vydané nyní ministerstvem vnitra? V jejím názvu je dvakrát slovo „boj“. Přesto ji rád pochválím. Podle vnitra je definicí extremismu víc a z univerzit i z nestátních neziskovek nyní zní, že pojem extremismus je neudržitelný. Není ani v zákoně, dodávám.

Na spadnutí je tak, píše vnitro, změna terminologie. Útoky na jednotlivce a skupiny osob se dějí nejen z „extremistických“, ale i jiných nenávistných pohnutek, píše vnitro ve zprávě.

Útočí se nejen kvůli etnickému zařazení či rase, třeba domnělým, ale i na „staré lidi z důvodu věku, osoby s odlišnou sexuální orientací, bezdomovce, osoby zdravotně handicapované či sociálně slabé apod.“, uvádí zpráva. Konečně! Vždyť přece spousta násilí a výzev k němu a také šíření nenávisti nelze přičíst ani pravicovému, ani levicovému extremismu. Vnitro uvádí, že změnu terminologie – a doufejme i změnu přístupu ke zločinům z nenávisti a z „nepolitické“ agresivity – letos neuplatnilo, ale naznačuje, že se tak stane za rok.

Třeba přehodnotí dvacetileté dělení hrozeb, přestupků, přečinů a zločinů, na extremismus pravicový a levicový, jen občas doplněný škodlivostí náboženských sekt, výtržnostmi při sportovních zápasech a protesty proti úložištím jaderného odpadu, o nichž se zpráva rovněž zmiňuje. Ale občanské protesty nepatří k extremismu vůbec, ani reakce na výstavbu dálnic, spaloven a skládek.

Snad se vnitro vzdá představy, že pes je zakopaný ve dvou „extremismech“ a stále omílaném tvrzení, že oba jsou stejně nebezpečné. Vzdá se pak i úporného hledání toho levicového. To neznamená přehlížet násilí a šíření nenávisti, spojené s ideologií krajní levice, pokud se ovšem vyskytnou. V praxi přece vnitro, policie a soudy už léta zasahují převážně proti krajně pravicovým jevům. Uvádí to i tato zpráva vnitra, jen její struktura je zastaralá, stále se tam hledá i ta krajní levice.

Toto pravo-levé vidění je už dvacet let nástrojem boje proti „komunismu“, dobře sloužilo před všemi volbami k posílení pravicových stran a kandidátů. Slouží tomu i tato zpráva vnitra. To jen reakce na šílené asociální škrty vedou k tomu, že couvá.

Letos poprvé je ve zprávě přehled „extremistické“ situace dalších dvanácti evropských zemí, což je dobře. Až komicky ale působí vyhledávání levicového extremismu i tam, kde není – na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku či Chorvatsku.

Zatím tedy posílila zpráva vnitra jen tradiční, omílané představy, podle nichž třeba řecká SYRIZA, tedy tamní radikální levice, a francouzská Levicová (komunisticko-trockistická) fronta Jeana-Luca Mélanchona jsou jen zrcadlové levicové a extremistické protipóly pravicových extremistických stran, Zlatého úsvitu v Řecku a Národní fronty Mariny Le Penové ve Francii.

Text vyšel v deníku Právo.

Přečteno: 1097x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo