romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Za anticiganismus může vláda

Praha, 27.5.2011 14:17, (Právo)

Do exekucí a bídy se propadlo 70 Romů z šesti rodin, jež za starosty Jiřího Čunka (KDU-ČSL) v roce 2006 před volbami do Senátu vystěhovala ze Vsetína radnice. Čunka pak senátorem zvolili, byl i vicepremiérem. Potíže neměl kvůli postupu vůči Romům (podle ombudsmana nezákonnému), ale kvůli podezření z korupce. Studie vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách nyní líčí bídu těch rodin a uvádí, na kolik miliónů ono vypuzení přišlo stát, kraje, Vsetín a nové obce.

Podle odborných odhadů stoupl v České republice od roku 2006, tedy za pět let, počet sociálně vyloučených lokalit ze 330 na 400, řekl ředitel vládní agentury Martin Šimáček. Příčinou je i nucené vystěhovávání a žádné sociální bydlení. Dodávám, že i lichva a tvrzení, že „nepřizpůsobivost“ mají sociálně vyloučení v genech. Jejich počet tak stoupl za pět let z 80 na 100 tisíc, jsou to převážně Romové. Vlády od roku 2006 selhaly.

Za ochranu lidských práv je totiž občanům a evropskému společenství odpovědna vláda. Týká se to i práv sociálních – práva na získání prostředků na životní potřeby prací, na přiměřenou životní úroveň a bydlení, na vzdělání a na pomoc v nouzi.

Vláda ale vytváří poměry, ručí za osvětu a trestání anticiganistických činů. Od roku 1997 se o to české vlády snaží, pokrok je však malý. Příklady a modely začlenění Romů do společnosti při zachování jejich etnické identity jsou ale známy i v ČR. Zmíněná agentura uspořádala minulý čtvrtek seminář ke své činnosti. V 23 městech a obcích, kde působí, vznikají sociální firmy, usiluje se o sociální bydlení a zřizují se místa pedagogických asistentů pro romské děti.

Agentura působí i v Teplé a v Toužimi – v Dobré Vodě. Tam žije asi sto obyvatel, z toho přes osmdesát romských. Agentura tam spolupracuje se sdružením Český západ, které před lety pomohli založit francouzští trapisté z kláštera v Dobré Vodě. Agentura se tam učí, jak lépe pracovat s lidmi, aby si sami pomohli vlastní snahou.

„Já jsem neměla dodělanou ani devátou třídu, nevzali mě pak do rekvalifikačního kurzu pro pokojské. Díky Českému západu jsem si ale pak devítku dodělala, mám i rekvalifikační kurzy a školení. Díky tomu můžu pracovat s dětmi. To byl vždycky můj sen,“ řekla na semináři Klára Berkyová z Dobré Vody. Ve dvou panelácích, kde žije, udržují lidé pořádek, až na dva mají práci a lepší jsou i vztahy s okolím.

Romové potřebují zákon, úřad a peníze, říkalo se už před patnácti lety. Agentura úřadem není, neb ji nezřídil zákon, nýbrž jen vláda. Je součástí úřadu vlády. Petr Nečas a jeho poradce Roman Joch prodlužují, už z ideologických důvodů, její neúčinnost, ba strnulost. Nesmí ani rozhodovat o financování ničeho, projektů v obcích či svého chodu. Většina peněz jde ostatně z evropských fondů.

Přišel asi čas, aby orgány EU a Rady Evropy pomohly i ČR řídit se oním heslem „zákon – úřad – peníze“. A bude to především velký úkol pro příští vládu.

Přečteno: 2226x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo