romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Petr Uhl: Zabili nám Anežku, modrookou holku

Praha, 8.5.2012 10:16, (ROMEA)
ilustrační foto

Zasloužil bys, Masaryčku, jít s Hilsnerem na houpačku! To byl lidový popěvek z přelomu předminulého a minulého století. Profesor Masaryk „se zastával“ Žida Hilsnera, souzeného tehdy za vraždu 19leté švadleny Anežky Hrůzové z Věžničky u Polné. Byl proto stejný zločinec jako Hilsner, ne-li horší. Oba by měli viset.
O vině šnorera, tedy žebráka a tuláka, Leopolda Hilsnera nebylo tehdy podle ohromné většiny lidí pochyb.

Všichni věděli, že Židi potřebují na svátek Pesach k výrobě nekvašeného chleba krev křesťanských panen, bez té krve to nejsou pravé macesy. Vražda se stala před pesachem, Hilsner byl přece Žid a pitevní nález jasně uvedl, že „smrt nastala úplným vykrvácením, ale množství sražené krve, které se našlo na místě, neodpovídalo tomu, kolik jí musela ztratit“.

Hilsnera omilostnil císař Karel I. až v roce 1918. Rehabilitován nebyl. Pamatuju se, že ještě po druhé válce tu byla víra, že na krvi v macesech něco je. S podobnou aférou, Dreyfusovou, se Francouzi vypořádat dokázali, byť až po deseti letech.

Tehdejší pořekadlo Nekupujte u Židů – kafe, cukr, mouku – zabili nám Anežku, modrookou holku jako by z oka vypadlo dnešním heslům anticiganistického štvaní. Ta se dostávají na shromáždění ve městech a jejich odraz proniká i do jazyka policie a místních politiků a také do sdělovacích prostředků.

Je jen málo starostů, kteří proti fámám a zevšeobecňování aktivně vystoupí. Jedním z nich je Oldřich Ryšavý (ČSSD) z Břeclavi, kde nedávno neonacisté štvali proti Romům. Prý břeclavští Romové těžce zranili 15letého chlapce. Ten měl říci, uvedla jeho matka, že útočníci byli Romové. Možná že ano, možná to byli Romové ze Slovenska, možná někdo jiný. Starosta uhájil lidskou důstojnost tamních občanů, založenou na právu. Uhájil ji proti zášti a nesnášenlivosti, proti kolektivní vině.

Na fámy vyvolávající zášť vůči Romům upozornil už v zimě starosta Varnsdorfu Martin Louka z hnutí nezávislých. „Mluvilo se o znásilnění dcery jednoho z místních vlivných vietnamských obchodníků, o přepadení pošťačky či o útoku a okradení mladíků. Nic z toho nebyla pravda. Vymýšlení těchto fám citelně stupňuje napjatou atmosféru, kazí pověst Varnsdorfu. Situace tu přitom vůbec není tak hrozná, jak by se z obrazovek či z novinových titulků mohlo zdát,“ řekl Louka.

Potvrdil to i severočeský policejní mluvčí Vojtěch Haňka. Zjistil, že na severu Čech bylo smyšlených oznámení osm. Pět z nich měly být loupeže a tři krádeže.
Zato rumburského starostu Jaroslava Sykáčka (je ze stejné ČSSD jako Ryšavý) viní František Kostlán z Romea.cz z vyvolání loňských nepokojů ve šluknovském výběžku. Z původní informace, kterou Sykáček podpořil, že dvacet Romů přepadlo pět bezbranných „bílých“, se pak vyklubala rvačka dvou gangů drogových dealerů.

Odpovědnost politiků, médií i občanů je velká. Hilsneriáda se nesmí opakovat.

KAM DÁL?
Česká tisková kancelář (ČTK) napadla v Tanvaldu dívku a v Olomouci chlapce
František Kostlán: Komu se hodí nepokoje na severu Čech? A proč?
TV Nova trpí arogancí moci, svědčí o tom její protiromská kampaň
Mediální štvanice aneb Jak potrestat rodinu napadenou žháři
Na dotaz „Mezinárodní den Romů“ nebylo nic nalezeno
Šluknovsko: Asi osm případů trestné činnosti bylo vymyšleno. Fámy zvyšují nenávist vůči Romům

TV NOVA: Liberci našli pořezanou dívku (15)! Zloději se jí pomstili za to, že u sebe neměla peníze
Bitka, která rozpoutala nepokoje na severu, se odehrála jinak. Média informovala nepravdivě
Bitka v Rumburku má další verzi: Byla to reakce na napadení Roma, z obou stran padaly rasistické nadávky
Ve Šluknově se poprali etničtí Češi s Romy
Místostarosta Varnsdorfu Karel Dubský: Bezpečnostní kamery města žádný útok Romů před hotelem Sport nezaznamenaly
Neznámý útočník ve Varnsdorfu napadl starou ženu, údajnou matku Lukáše Kohouta


Petr Uhl, (komentář vyšel s deníku Právo, 4.5.2012)
Přečteno: 3982x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo