romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Petr Uhl: Zabili nám Anežku, modrookou holku

Praha, 8.5.2012 10:16, (ROMEA)
ilustrační foto

Zasloužil bys, Masaryčku, jít s Hilsnerem na houpačku! To byl lidový popěvek z přelomu předminulého a minulého století. Profesor Masaryk „se zastával“ Žida Hilsnera, souzeného tehdy za vraždu 19leté švadleny Anežky Hrůzové z Věžničky u Polné. Byl proto stejný zločinec jako Hilsner, ne-li horší. Oba by měli viset.
O vině šnorera, tedy žebráka a tuláka, Leopolda Hilsnera nebylo tehdy podle ohromné většiny lidí pochyb.

Všichni věděli, že Židi potřebují na svátek Pesach k výrobě nekvašeného chleba krev křesťanských panen, bez té krve to nejsou pravé macesy. Vražda se stala před pesachem, Hilsner byl přece Žid a pitevní nález jasně uvedl, že „smrt nastala úplným vykrvácením, ale množství sražené krve, které se našlo na místě, neodpovídalo tomu, kolik jí musela ztratit“.

Hilsnera omilostnil císař Karel I. až v roce 1918. Rehabilitován nebyl. Pamatuju se, že ještě po druhé válce tu byla víra, že na krvi v macesech něco je. S podobnou aférou, Dreyfusovou, se Francouzi vypořádat dokázali, byť až po deseti letech.

Tehdejší pořekadlo Nekupujte u Židů – kafe, cukr, mouku – zabili nám Anežku, modrookou holku jako by z oka vypadlo dnešním heslům anticiganistického štvaní. Ta se dostávají na shromáždění ve městech a jejich odraz proniká i do jazyka policie a místních politiků a také do sdělovacích prostředků.

Je jen málo starostů, kteří proti fámám a zevšeobecňování aktivně vystoupí. Jedním z nich je Oldřich Ryšavý (ČSSD) z Břeclavi, kde nedávno neonacisté štvali proti Romům. Prý břeclavští Romové těžce zranili 15letého chlapce. Ten měl říci, uvedla jeho matka, že útočníci byli Romové. Možná že ano, možná to byli Romové ze Slovenska, možná někdo jiný. Starosta uhájil lidskou důstojnost tamních občanů, založenou na právu. Uhájil ji proti zášti a nesnášenlivosti, proti kolektivní vině.

Na fámy vyvolávající zášť vůči Romům upozornil už v zimě starosta Varnsdorfu Martin Louka z hnutí nezávislých. „Mluvilo se o znásilnění dcery jednoho z místních vlivných vietnamských obchodníků, o přepadení pošťačky či o útoku a okradení mladíků. Nic z toho nebyla pravda. Vymýšlení těchto fám citelně stupňuje napjatou atmosféru, kazí pověst Varnsdorfu. Situace tu přitom vůbec není tak hrozná, jak by se z obrazovek či z novinových titulků mohlo zdát,“ řekl Louka.

Potvrdil to i severočeský policejní mluvčí Vojtěch Haňka. Zjistil, že na severu Čech bylo smyšlených oznámení osm. Pět z nich měly být loupeže a tři krádeže.
Zato rumburského starostu Jaroslava Sykáčka (je ze stejné ČSSD jako Ryšavý) viní František Kostlán z Romea.cz z vyvolání loňských nepokojů ve šluknovském výběžku. Z původní informace, kterou Sykáček podpořil, že dvacet Romů přepadlo pět bezbranných „bílých“, se pak vyklubala rvačka dvou gangů drogových dealerů.

Odpovědnost politiků, médií i občanů je velká. Hilsneriáda se nesmí opakovat.

KAM DÁL?
Česká tisková kancelář (ČTK) napadla v Tanvaldu dívku a v Olomouci chlapce
František Kostlán: Komu se hodí nepokoje na severu Čech? A proč?
TV Nova trpí arogancí moci, svědčí o tom její protiromská kampaň
Mediální štvanice aneb Jak potrestat rodinu napadenou žháři
Na dotaz „Mezinárodní den Romů“ nebylo nic nalezeno
Šluknovsko: Asi osm případů trestné činnosti bylo vymyšleno. Fámy zvyšují nenávist vůči Romům

TV NOVA: Liberci našli pořezanou dívku (15)! Zloději se jí pomstili za to, že u sebe neměla peníze
Bitka, která rozpoutala nepokoje na severu, se odehrála jinak. Média informovala nepravdivě
Bitka v Rumburku má další verzi: Byla to reakce na napadení Roma, z obou stran padaly rasistické nadávky
Ve Šluknově se poprali etničtí Češi s Romy
Místostarosta Varnsdorfu Karel Dubský: Bezpečnostní kamery města žádný útok Romů před hotelem Sport nezaznamenaly
Neznámý útočník ve Varnsdorfu napadl starou ženu, údajnou matku Lukáše Kohouta


Petr Uhl, (komentář vyšel s deníku Právo, 4.5.2012)
Přečteno: 3895x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo